eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
1/2016
vol. 1
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Wielka debata: bisfosfoniany czy denosumab

Data publikacji online: 2016/04/19
Podczas konferencji „Zdrowe Kości 2016” (4–5 marca, Poznań) odbyła się bardzo ciekawa debata naukowa, czy lekiem pierwszego rzutu w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej i u mężczyzn po 50. roku życia powinny być bisfosfoniany czy denosumab. Walkę na argumenty stoczyli dr hab. Mariusz Korkosz, kierownik Oddziału Reumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, i prof. Edward Franek, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Endokrynologii i Diabetologii CSK MSW w Warszawie. Sekundował im prof. Piotr Leszczyński z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodniczący debaty.
Przed wystąpieniami ekspertów – lekarzy praktyków odbyło się głosowanie uczestników debaty naukowej. Lekarze odpowiadali na pytanie, czy lekiem pierwszego rzutu w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej i u mężczyzn po 50. roku życia są bisfosfoniany czy denosumab? Ponad 73% uzyskały bisfosfoniany, a denosumab ponad 26%.
Jako pierwszy wystąpił dr hab. Mariusz Korkosz, który stanowczo opowiedział się za bisfosfonianami. Jak to argumentował?
– Bisfosfoniany mają niepowtarzalny sposób unieczynniania osteoklastu. Napływają i tapetują kość w tych miejscach, w których działają osteoklasty. Leki te uszkadzają system energetyczny osteoklastu, który powoduje niszczenie kości – przekonywał dr hab. Mariusz Korkosz. – Z moich doświadczeń i praktyki wynika, że bisfosfoniany już po 6 miesiącach leczenia wytłumiają osteoklasty.
Z bisfosfonianów alendronian, ibandronian, zolendronian, rizendronian mają udowodnioną skuteczność przeciwzłamaniową. Bisfosfoniany są skuteczne zarówno w profilaktyce złamań, jak i w leczeniu. Mają najlepsze z możliwych wskazań do stosowania – wskazania FDA. Zmniejszają ryzyko wystąpienia złamania – o 40% w przypadku kręgosłupa, 30% poza kręgosłupem i 40–50% w przypadku biodra.
– To jest bardzo dobra skuteczność leczenia – ocenił dr hab. Mariusz Korkosz. – Stosuję bisfosfoniany również wtedy, kiedy gęstość kości nie jest jeszcze bardzo zmniejszona, ale występuje ryzyko złamań, na przykład w przypadku pacjentki, która jeździ na nartach, a jest w wieku okołomenopauzalnym. Zalecam bisfosfoniany doustne, a jeśli są przeciwwskazania – dożylne.
Z analizy Cochrane wynika, że przy mniejszym ryzyku złamań powinno się stosować jedynie alendronian. Jeśli chodzi o profilaktykę wtórną – można wykorzystać wszystkie główne bisfosfoniany, oprócz ibandronianu.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania bisfosfonianów? Klirens kreatyniny poniżej 35 ml/min, choroby...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.