ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
4/2002
vol. 5
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Wirusowe zapalenie wątroby typu A – nowoczesna, skuteczna, bezpieczna metoda zwalczania epidemii wzw A

Grażyna Miksa
,
Maria Mrozińska

Przew Lek, 2002, 5, 4, 18-20
Data publikacji online: 2003/07/31
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Komitet Doradczy do Spraw Szczepień w Stanach Zjednoczonych (ACIP) w najnowszych rekomendacjach zaleca dzieciom i młodzieży obowiązkowe szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (wzw A) [1]. Stanowisko tej grupy specjalistów podyktowane jest faktem, iż w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej cykliczne, liczne zachorowania na wzw A (epidemie) pojawiają się co 10 lat. Również między epidemiami notowana jest wysoka zachorowalność na tę chorobę. W 1994 r. zanotowano 134 tys. nowych przypadków zapalenia wątroby typu A. Najwyższa zapadalność obejmuje dzieci w przedziale wiekowym 5–14 lat. Blisko 30 proc. zachorowań dotyczy tej grupy wiekowej.





Dzieci te są najbardziej narażone na zakażenie poprzez bliski kontakt z rówieśnikami w szkole, przedszkolu. Dane epidemiologiczne wskazują na częste zakażenie (15 proc.) wśród dzieci i pracowników szkół, przedszkoli, domów dziecka. Na przestrzeni lat notowany jest wyraźny spadek zachorowań na wzw A, a jednak nadal, na całym świecie, w tym w USA, powszechnie występują epidemie lokalne (wyrównawcze) (szkoły, żłobki, przedszkola, miasta, regiony), wówczas zapadalność jest bardzo wysoka i często sięga wartości pow. 700/100 tys. [2, 3].


Od 1995 r. wygaszenie epidemii i eliminacja choroby możliwa jest przez zastosowanie szczepionki przeciw wzw A. Skuteczność szczepionki zastosowanej w celu zahamowania rozwoju epidemii przedstawiono poniżej w oparciu o badania przeprowadzone na Alasce i Słowacji [4, 5]. Na Alasce, w pierwszych tygodniach epidemii, 5 191 osób <20. roku życia (z 22 tys.) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw wzw A. W tych rejonach, gdzie szczepieniu poddało się 80 proc. mieszkańców, epidemia trwała nie dłużej niż 6–8 tyg. Zaś tam, gdzie jedynie 49 proc. populacji poddało się szczepieniu – epidemia trwała dłużej niż 60 tyg.

W jednym z 5-tysięcznych miast Słowacji, tuż po wybuchu epidemii wzw A, 404 dzieciom podano szczepionkę przeciw wzw A. W grupie szczepionych dzieci zachorowało 1 (0,25 proc.), zaś w grupie 157 dzieci nie szczepionych zachorowało 8 (5,1 proc.). Autorzy prac sugerują szczepienia przeciw wzw A jako jedyną skuteczną metodę zwalczenia epidemii. Wcześniejsze próby stosowania immunoglobuliny w celu przerwania epidemii nie przyniosły tak zadowalających efektów.
Podobne badania przeprowadził Craig w Memphis [6]. W grupie szczepionej (szczepionkę...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.