Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
3/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Wirusowe zapalenie wątroby typu B - odrębności u dzieci i współczesne możliwości leczenia zapalenia przewlekłego

Barbara Kowalik-Mikołajewska

Przew Lek 2001, 4, 3, 69-72
Online publish date: 2003/09/03
View full text Get citation
 


Wirus zapalenia wątroby typu B pozostaje, obok wirusa zapalenia wątroby typu C, jednym z dwóch głównych patogenów odpowiedzialnych za przewlekłą, infekcyjną hepatopatię u dzieci. Skala zjawiska wyraźnie się zmniejszyła w ciągu ostatnich 4–6 lat, co można jednoznacznie wiązać ze szczepieniami ochronnymi wprowadzonymi w latach 1994–1996, które są kontynuowane, chociaż od tego roku w zmienionym schemacie.







W grupie dzieci najmłodszych, tj. do 4 lat, zapadalność zmniejszyła się z 9,2/100 tys. w 1996 r. do 1,2 w 1999 r. W III kwartale 2000 r. odnotowano 29 przypadków ostrego wirusowego zapalenia wątroby typu B u dzieci do 4 lat, co wydaje się liczbą niewielką, jednak w świetle obowiązującego programu szczepień i tak za dużą.

Głównym miejscem zakażeń pozostają placówki służby zdrowia (60 proc. zakażeń). Należy jednak przypomnieć, że każde działanie połączone z naruszeniem ciągłości tkanek może stanowić potencjalne źródło zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV), o ile dochodzi do kontaktu z osobą lub przedmiotem zakażonym HBV. Przykładem może być przekłuwanie uszu czy inne zabiegi w gabinetach kosmetycznych oraz fryzjerskich.
Rzadko bierze się pod uwagę takie okoliczności zakażenia HBV, zwłaszcza że u dzieci rzadziej niż u dorosłych wirusowe zapalenie wątroby typu B przebiega w sposób jawny klinicznie. Także wśród dzieci, które chorują na ostre wirusowe zapalenie wątroby typu B, 3-krotnie częściej przebieg jest asymptomatyczny.

W objawowych zakażeniach HBV dominują:

- żółtaczka – 97 proc.,

- ciemny mocz – 79 proc.,

- osłabienie – 69 proc.,

- gorączka – 52 proc.,

- wymioty – 46 proc.

Na uwagę zasługuje fakt, że 10–15 proc. dzieci z ostrym zapaleniem wątroby typu B ma tzw. pozawątrobowe zespoły kliniczne, do których zalicza się toksyczno-alergiczne zapalenie drobnych naczyń włosowatych w obrębie skóry (tzw. zespół Gianotti-Crosti) lub zapalenie stawów. Pomimo polimorfizmu obrazu chorobowego zakażenia HBV, to przede wszystkim nieostre zapalenie wątroby typu B znajduje się w kręgu zainteresowań lekarzy pediatrów i specjalistów chorób zakaźnych. Wynika to z kilku faktów:

- opanowania szczepieniami ochronnymi zakażeń HBV wśród dzieci, zwłaszcza w grupie do 4. roku życia,

- niestosowania leczenia...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.