Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
5/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Współczesna diagnostyka chorób alergicznych

Aleksander Zakrzewski
,
Jerzy Kruszewski

Przew Lek 2003, 6, 5, 86-98
Online publish date: 2003/07/15
View full text Get citation
 


Podstawowym kierunkiem działania w praktycznej diagnostyce alergologicznej jest rozwiązanie dwóch zasadniczych problemów, które można zawrzeć w 3 prostych pytaniach. Pierwszy problem, to odpowiedź na pytanie – czy pacjent jest alergikiem (czy należy do grupy ryzyka zachorowania na chorobę alergiczną) i na co jest uczulony? Jeśli odpowiedź jest twierdząca i wiadomo, na co jest uczulony, pojawia się drugi, bardzo ważny problem – czy to, na co pacjent jest uczulony, tłumaczy jego objawy?




Ogólne zasady diagnostyki chorób alergicznych


Objawy podstawowych chorób alergicznych choć na swój sposób dość charakterystyczne i opisane w wielu podręcznikach [1], mogą występować również w wielu podobnych, niekiedy banalnych chorobach, ale o niealergicznej przyczynie. Dlatego często są bagatelizowane lub mylone. Dodatkowo chorzy i wielu lekarzy tło alergiczne podejrzewa w przypadku wielu różnych dolegliwości, które z alergią mają niewiele wspólnego.

W praktycznej diagnostyce alergologicznej chodzi zwykle o rozwiązanie dwóch zasadniczych problemów, które można zawrzeć w 3 prostych pytaniach. Pierwszy problem, to odpowiedź na pytanie – czy pacjent jest alergikiem (czy należy do grupy ryzyka zachorowania na chorobę alergiczną) i na co jest uczulony? Jeśli odpowiedź jest twierdząca i wiadomo, na co jest uczulony, pojawia się drugi, bardzo ważny problem – czy to, na co pacjent jest uczulony, tłumaczy jego objawy?
Rozwiązanie problemów zawartych w pytaniach nie zawsze jest proste i często wymaga żmudnej, niekiedy wręcz detektywistycznej pracy lekarza i pacjenta. Aby udzielić kompetentnej i zgodnej z prawdą odpowiedzi lekarz-alergolog posługuje się typowymi narzędziami diagnostyki klinicznej: wywiadem, badaniem fizykalnym i badaniami dodatkowymi wykorzystując je w toku obserwacji chorego, często długotrwałej. Różne informacje, podejrzenia i wyniki badań są wielokrotnie analizowane, niekiedy powtarzane, co przypominać może zabawę w układanie puzzli, w której lekarz musi również odwoływać się do swojej wiedzy i nabytego doświadczenia.


1. Czy pacjent jest
alergikiem i na co jest uczulony?


Pytanie to ma zarówno aspekt ogólny, jak i szczegółowy. Zadawane bywa coraz częściej i to w różnych sytuacjach. Zadają je często osoby zupełnie zdrowe, bez jakichkolwiek objawów, które chcą wiedzieć, czy należą...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.