Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
2/2009
vol. 12
 
Share:
Share:
abstract:

Wstęp

Anna Czech

Przew Lek 2009; 2: 19
Online publish date: 2009/07/21
View full text Get citation
 
Szanowni Czytelnicy!

Zespół diabetologów z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przekazuje czytelnikom „Przewodnika Lekarza” cykl 10 artykułów mających w sposób kompleksowy przedstawić najnowsze osiągnięcia wiedzy i metodologii postępowania klinicznego w cukrzycy typu 2.
Głównym celem przedstawianych publikacji jest podnoszenie jakości wyników leczenia nie tylko przez specjalistów, ale i lekarzy opieki podstawowej. Opracowania zostały przygotowane na podstawie zarówno piśmiennictwa, jak i własnych doświadczeń Zespołu.
W artykule „Rola lekarza rodzinnego w opiece diabetologicznej” podkreślono bardzo duże znaczenie upowszechnienia zasad opieki łączonej. Powinna ona polegać na planowej i trwałej współpracy specjalisty diabetologa i lekarza opieki podstawowej. Autorka wzywa do takich działań.
W praktykowaniu opieki medycznej pojawiają się nowe kryteria, zasady i metodologie. Wiele z nich zasługuje na pilne wprowadzenie do praktyki. Autor drugiego artykułu uznał je za palące i zachęca do ich pilnego wdrożenia.
W kolejnych dwóch pracach omówiono metody leczenia hipoglikemizującego.
W artykule zatytułowanym „Zmiany w standardach farmakoterapii cukrzycy typu 2 – specjalne znaczenie metforminy” omówiono postępy w zakresie farmakologii 5 grup doustnych leków przeciwcukrzycowych oraz nowe zasady ich stosowania. Podkreślono ważne znaczenie metforminy na każdym etapie leczenia cukrzycy typu 2.
Wskazania do leczenia insuliną, algorytmy insulinoterapii oraz ewentualne niepożądane objawy tego leczenia przedstawiono w artykule „Nowe ujęcie insulinoterapii w cukrzycy typu 2”.
W ostatnich latach lecznictwo diabetologiczne wzbogaciło się o nową grupę leków określaną mianem inkretynomimetyków. W pracy „Miejsce inkretynomimetyków i leków zwiększających stężenie inkretyn w leczeniu cukrzycy typu 2” wskazano na wyniki badań klinicznych, które dowodzą ich korzystnego wpływu nie tylko na obniżenie hiperglikemii i masy ciała, ale także na czynność komórek b. Wskazano również na miejsce tych leków w algorytmie leczenia cukrzycy typu 2.
Większość osób z cukrzycą typu 2 ma nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe oraz otyłość. Tworzą one szczególny zespół ryzyka kardiometabolicznego, czyli zespół metaboliczny. Problemy te omówiono systematycznie w kolejnych trzech artykułach.
Autorzy pracy...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.