ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
5/2010
vol. 13
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Wstęp

Paweł Grzesiowski

Data publikacji online: 2010/12/27
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

Wstęp





Faktem, który nie podlega dyskusji, jest zmniejszenie zapadalności i śmiertelności z powodu chorób zakaźnych we wszystkich grupach wiekowych. Po wprowadzeniu każdej nowej szczepionki do masowego użycia klinicznie istotne zakażenia są w praktyce eliminowane. Dowody na to stanowią incydentalne zachorowania w Polsce na odrę, tężec czy błonicę. Przykładem z ostatnich lat jest wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz zakażenia pałeczką hemofilną (Haemophilus influenzae typu B). Przełomem w profilaktyce chorób zakaźnych było wprowadzenie w wielu krajach po 2000 r. skoniugowanych szczepionek przeciw pneumokokom – nie tylko dzięki indywidualnej skuteczności, ale też dotychczas niespotykanemu efektowi odporności populacyjnej.

W ostatnich latach dostępność szczepień wzrosła dzięki włączeniu ich do zakresu świadczeń podstawowej opieki medycznej. Dla lekarzy i pielęgniarek realizujących szczepienia oznacza to konieczność śledzenia zmian w dziedzinie szczepień, ponieważ pojawiają się nowe preparaty – już nie tylko dla dzieci, ale dla młodzieży i dorosłych, tak jak szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy, półpaścowi, meningokokom. Wkrótce kolejne szczepionki wejdą na rynek medyczny. Przełomem może stać się szczepionka przeciw pneumokokom dla dorosłych oraz przeciw meningokokom grupy B.

Przekazujemy w ręce Czytelników zestaw interesujących publikacji przygotowanych przez dwa zespoły lekarzy i naukowców. Zawierają one aktualne informacje na temat programu szczepień ochronnych, możliwości zapobiegania chorobom zakaźnym poprzez szczepienia obowiązkowe i zalecane oraz stosowanie preparatów immunomodulujących. Niezmiernie ważnym tematem poruszonym w dwóch publikacjach jest bezpieczeństwo szczepień oraz polemika z poglądami antyszczepionkowymi. Szczególną wartość praktyczną mają odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące szczepień dzieci i młodzieży.

Perspektywy rozwoju wakcynologii są bardzo obiecujące. Dotyczą nie tylko obszaru walki z chorobami zakaźnymi, ale również chorób niezakaźnych, takich jak nowotwory czy autoagresja. Zaawansowane są również projekty szczepionek terapeutycznych w chorobie Alzheimera, czerniaku czy uzależnieniu od nikotyny.

Zachęcam do uważnej lektury numeru, dziękując za wspólne przygotowanie materiałów zespołowi prof. Leszka Szenborna – kierownika Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Akademii Medycznej we Wrocławiu.

...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.