ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
5/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Wstrzymajmy falę cukrzycy – rozmowa z Bolesławem Kukolewskim i Leszkiem P. Rafałem, współwłaścicielami i szefami firmy HAND-PROD

Janusz Michalak

Przew Lek, 2001, 4, 5, 86-88
Data publikacji online: 2003/09/08
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 




– Od jak dawna wasza firma zajmuje się pomocą chorym na cukrzycę?





Bolesław Kukolewski: – Wszystko zaczęło się ponad 10 lat temu, kiedy nawiązaliśmy współpracę z firmą Boehringer Mannheim, będącą wówczas wiodącym na świecie producentem, zarówno testów paskowych, jak i glukometrów. Następnie staliśmy się przedstawicielem koncernu Roche. W 1995 r. podpisaliśmy z firmą umowę dotyczącą diabetologii. Nawiązaliśmy współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków i prawie wszystkimi lekarzami w Polsce, którzy zajmują się tym problemem. Dzisiaj ten dział medycyny stanowi już ok. połowy naszych obrotów. Zyskaliśmy więc w tym zakresie olbrzymie doświadczenie.



Leszek P. Rafał: – Zgromadziliśmy też wiele doświadczeń osobistych – obie nasze mamy są od lat chore na cukrzycę...



– Jak wykazują badania, cukrzyca jest w Polsce wykrywana bardzo późno, przeciętnie dopiero po 8 latach od momentu zachorowania, gdy pojawiają się powikłania. Słaba wiedza o chorobie, zarówno pacjentów, jak i osób nią zagrożonych powoduje, że niewspółmiernie rosną koszty jej leczenia.





L.P.R.:– Z badań wynika prosta zależność – każdy 1 zł wydany na profilaktykę tej choroby, przynosi co najmniej 4 zł oszczędności w leczeniu. Problem jednak leży w tym, że w Polsce nikt w ten sposób kosztów choroby nie liczy. W naszych statystykach ujmuje się osobno koszty samokontroli i insuliny. Urzędnicy jakoś nie mogą wpaść na to, aby ustalić zależności między obiema pozycjami w budżecie i wyciągnąć z tego porównania wnioski. Nie dostrzegają, że cukrzyca powoduje olbrzymią liczbę powikłań, np. postępującą ślepotę, stopę cukrzycową czy problemy z nerkami. Okazuje się, że aż 40 proc. dializowanych, tych, którzy dostają zawałów czy udarów mózgu, jest od dawna chorych na cukrzycę. Zbyt późne wykrywanie tej choroby bardzo dużo nas kosztuje.



B.K. – Dlatego też nasza firma podejmuje wiele akcji edukacyjnych, z których największą była ubiegłoroczna pt. Wstrzymajmy falę cukrzycy. Wg badań, aż 40 proc. chorych nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Na świecie ludzie, u których wcześnie zdiagnozowano cukrzycę i dzięki temu możliwe było właściwe ustawienie leczenia, żyją i pracują całkiem normalnie. U nas natomiast po jej wykryciu pacjent z reguły udaje się od...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.