1/2012
vol. 7
Artykuł przeglądowy
Wybrane mutacje związane z dużym ryzykiem wystąpienia nowotworów jelita grubego
Przegląd Gastroenterologiczny 2012; 7 (1): 1–6
Data publikacji online: 2012/02/29
Pobierz cytowanie
Metryki PlumX:
Wstęp Rak jelita grubego (RJG) zajmuje obecnie drugie miejsce pod względem śmiertelności wśród nowotworów w krajach rozwiniętych. Pomimo licznych badań wciąż nie dysponujemy pełną wiedzą na temat uwarunkowań genetycznych i szlaków biochemicznych zaangażowanych w rozwój tego typu neoplazji. Wynika to po części ze złożoności zmian prowadzących do rozwoju raka zarówno na poziomach transkrypcyjnym i translacyjnym, jak i na poziomie epigenetycznym (dziedziczenia pozagenowego) [1]. Coraz doskonalsze, bardziej zaawansowane narzędzia technologiczne, jakimi dysponuje genomika i proteomika, umożliwiają ciągły postęp w poznawaniu molekularnych mechanizmów kancerogenezy w jelicie grubym. Pełne zrozumienie tych procesów jest bardzo istotne w medycynie, gdyż znacznie ułatwi diagnostykę i leczenie RJG, a co za tym idzie – ograniczy liczbę pacjentów cierpiących na to schorzenie [1–3]. Możliwe będzie wprowadzenie skriningu genetycznego u wszystkich osób z historią występowania raka w rodzinie. Pozostaną jeszcze do rozwiązania problemy natury finansowej i technicznej w masowych badaniach genetycznych, niemniej poznanie genów odpowiedzialnych za tę chorobę jest bardzo istotnym krokiem naprzód w ograniczaniu umieralności z powodu nowotworów [4]. Mutacje w genie APC Wśród przypadków RJG 20–25% stanowią stany dziedziczne [5]. Często predyspozycja do RJG uwarunkowana jest jednogenowo, jak np. w zespole rodzinnej polipowatości gruczolakowatej jelit (familial adenomatous polyposis – FAP). Istotą tej choroby jest obecność w jelicie grubym u ludzi młodych (około 20 lat) setek lub więcej polipów prowadzących do rozwoju nowotworu złośliwego w wieku około 40 lat, niemal w 100% przypadków niepoddawanych leczeniu [6, 7]. Stwierdzono również łagodną postać choroby (attenuated familial adenomatous polyposis – AFAP), w której liczba polipów jest mniejsza niż 100, objawy pojawiają się w późniejszym wieku, a nowotwór może się nie rozwijać aż do 50.–60. roku życia [8]. Zespół FAP odpowiada za niespełna 1% przypadków RJG i występuje przeważnie z częstością 1 na 10 000 urodzeń [7]. U podłoża FAP leżą różne rodzaje mutacji w genie supresorowym APC (adenomatous polyposis coli), w komórkach rozrodczych, dziedziczone jako wariant autosomalny dominujący genu [8]. Gen ten znajduje się na długim ramieniu chromosomu 5 (5q21-q22) i jego produkt białkowy jest negatywnym regulatorem szlaku transdukcji Wnt. Nazwa szlaku Wnt to połączenie nazw genów homologicznych należących do tego szlaku sygnałowego: wingless – u muszek Drosophila i Int – u kręgowców. Do szlaku Wnt należą geny kodujące wiele białek pełniących ważne funkcje w embriogenezie, tzw. morfogeny odpowiedzialne za rozplanowanie narządów i tkanek w obrębie rozwijającego się ciała. Wiadomo, że ich rola nie kończy się na embriogenezie, również w dorosłym życiu odgrywają istotne role oraz biorą udział w kancerogenezie [7].
Mutacje w genie APC obserwuje się też w komórkach somatycznych, a nie rozrodczych w znaczącej liczbie przypadków (60–80%) sporadycznego RJG [8].
W Chinach zbadano mutacje genu APC metodą bezpośredniego sekwencjonowania u niespokrewnionych pacjentów ze zdiagnozowaną FAP. Wśród 14 badanych osób stwierdzono mutacje punktowe w genie APC typu: zmiany ramki odczytu (6 pacjentów), mutacje zaburzające splicing, czyli obróbkę genu polegającą na wycinaniu intronów pomiędzy sekwencjami kodującymi genu, (2 pacjentów) oraz mutacje nonsensowne (1 pacjent). U pozostałych zaobserwowano delecje dużych fragmentów genu APC [7].
W 1/3 komórek rozrodczych z mutacjami genu APC stwierdza się ich obecność w obrębie tzw. gorących punktów mutacji. Analizując mutacje genu APC w zespole FAP, odnotowano istotne zależności pomiędzy miejscem mutacji a fenotypem chorobowym (tab. I) [8].
Większość mutacji w tym genie prowadzi do utraty aktywności biologicznej białka APC poprzez skrócenie jego łańcucha aminokwasowego [7, 8]. Produkt białkowy genu APC, liczący 2843 aminokwasy [7], ma wielorakie domeny funkcjonalne i współdziała z licznymi białkami w komórce, biorąc udział w takich procesach, jak adhezja komórek, utrzymywanie stabilności chromosomów i integralności cytoszkieletu, a także w regulacji cyklu komórkowego [9]. Obecność takiego zmutowanego białka APC w komórce pośrednio zaburza funkcje kadheryn, co w efekcie upośledza różnicowanie komórek i ich wzajemne przyleganie, nadając komórkom cechę inwazyjności [6]. W wyniku nieprawidłowego wiązania się zmutowanego APC do mikrotubul wrzeciona kariokinetycznego komórki po podziale otrzymują nierówno rozdzielony materiał genetyczny oraz pojawiają się zaburzenia kariotypu [6].
Białko APC jest kluczowym elementem kompleksu destrukcyjnego -kateniny. Kieruje serią zdarzeń fosforylacji, które ostatecznie prowadzą do proteolizy tego białka. W komórkach ze zmutowanym białkiem APC następuje akumulacja -kateniny, a następnie jej translokacja do jądra, gdzie prawdopodobnie oddziałuje pośrednio z genami regulacji cyklu komórkowego jako element szlaku sygnałowego Wnt [10]. Poprzez akumulację -kateniny dochodzi do rozregulowania szlaku sygnałowego Wnt, ważnego w procesach zarówno embriogenezy, jak i kancerogenezy, czego następstwem jest inicjacja kancerogenezy [10]. Znane są przekonujące dowody wskazujące na rozregulowany szlak sygnałowy Wnt/-katenina jako czynnik inicjujący formowanie gruczolaka jelita grubego w następstwie utraty aktywności APC. Pomimo tych dowodów wyniki badań dotyczące pacjentów z zespołem FAP dopuszczają możliwość, że utrata aktywności APC nie jest wystarczająca do zaburzenia sygnałowania Wnt/-katenina. Wyniki badań Phelpsa i wsp. wspierają hipotezę, że utrata aktywności APC stabilizuje stężenie -kateniny zawartej w cytoplazmie, ale nie wzmaga transportu do jądra czy proliferacji komórek [9]. Jądrowa akumulacja -kateniny i towarzysząca jej wzmożona proliferacja wymagają aktywności onkogenicznego białka KRAS. Białko to oddziałuje za pośrednictwem efektora RAF1 z -kateniną i kieruje ją do jądra komórkowego [10]. W badaniach prowadzonych na myszach dowiedziono, że współobecność mutacji w genach APC i KRAS powoduje znaczne zwiększenie rozmiarów gruczolaków, ich liczby i inwazyjności [11]. Zwykle role nieaktywnego APC i mutacji KRAS w kancerogenezie rozpatrywane są niezależnie. Phelps i wsp. wykazali jednak, że pełnią one odległe, ale ważne funkcje w tym samym procesie – kontrolowaniu jądrowej akumulacji -kateniny [9]. Mutacje w genie KRAS KRAS należy do rodziny genów RAS kodujących białka o aktywności GTP-azy, z charakterystyczną domeną katalityczną G [12, 13]. Białko KRAS zlokalizowane jest po wewnętrznej stronie błony komórkowej i uczestniczy w wielu ważnych szlakach sygnałowych. Pozostaje nieaktywne do czasu związania GTP. Wtedy następuje zmiana konformacji i aktywacja białka KRAS. Aktywne KRAS oddziałuje z kolei z licznymi białkami typu GAP (GTP-ase activating proteins), które zwiększają aktywność GTP-azową białek RAS do 100 000 razy [12]. Wewnętrzna aktywność GTP-azowa odszczepia resztę fosforanową od związanego trifosforanu guaniny i przekształca go w GDP, czego efektem jest ponowna inaktywacja KRAS [13]. Aktywność GTP-azy jest dla KRAS „sekundnikiem” odmierzającym czas aktywności białka.
Białko KRAS odgrywa rolę swego rodzaju „przełącznika” w kontroli cyklu komórkowego. Prawidłowe białko KRAS w optymalnych warunkach promuje postęp cyklu komórkowego, ale w odpowiedzi na bodźce stresowe, takie jak promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie jonizujące, szok cieplny czy niektóre cytokiny, powstrzymuje wzrost komórki lub „przełącza” ją na szlak apoptozy. W ten sposób prawidłowe białko KRAS pełni funkcję supresora nowotworów. Mutacje w genie KRAS powodują, że nabiera on właściwości onkogenicznych. Mutacje obserwowane w onkogenicznych formach białek RAS upośledzają aktywność GTP-azy i czynią je niewrażliwymi na oddziaływanie białek GAP. Taka zmutowana forma KRAS jest więc cały czas aktywna, co prowadzi do rozregulowania szlaków komórkowych, w których bierze udział białko KRAS [12]. Wykazano ponadto w badaniach na fibroblastach, że zmutowany KRAS zwiększa ekspresję metaloproteinazy 2 (MMP2), co wzmaga inwazyjność komórek rakowych [14]. Mutacje punktowe aktywujące białko KRAS obserwuje się w wielu typach nowotworów u ludzi, w tym w wielu przypadkach RJG. Mutacje te zwykle znajdują się w pobliżu miejsca kodującego region wiążący GTP w białku KRAS, co zmniejsza zdolność do hydrolizy GTP.
W progresji RJG można wyróżnić trzy etapy, z których w pierwszym obserwuje się zwykle niewielkie, łagodne zmiany w postaci polipów i gruczolaków. W tym stadium mutacje w genie KRAS wykrywa się sporadycznie. W drugim etapie obecne są małe zgrupowania komórek rakowych w obrębie jelita grubego, z których może się rozwinąć w trzecim etapie inwazyjny rak. W tych tkankach nowotworowych mutacje w genie KRAS obserwuje się znacznie częściej niż w komórkach gruczolaka [12]. Mutacje w genie MUTYH Kolejną genetyczną predyspozycją do RJG są dziedziczne mutacje w genie MUTYH. Już w 2002 roku opisano polipowatość związaną z genem MUTYH, w skrócie MAP (MUTYH Associated Polyposis). Obecnie jest ona uważana za przyczynę 0,3–1% wszystkich przypadków RJG. Jest to gen kodujący glikozydazę uczestniczącą w naprawie DNA przez wycinanie nieprawidłowych nukleotydów guaninowych [15]. Białko kodowane w genie MUTYH „skanuje” nowo zsyntetyzowaną nić w poszukiwaniu błędnie sparowanych lub uszkodzonych nukleotydów guaninowych i wycina je, co zapobiega transwersji G:C w A:T [8, 15]. Zmiany w obrębie tego genu dziedziczą się w sposób autosomalny recesywny i mogą prowadzić do różnych mutacji somatycznych, sprzyjają zwłaszcza mutacjom we wspomnianym genie APC. Opisano ponad 80 różnych mutacji w genie MUTYH u pacjentów z zespołem MAP, z czego dwie pojawiają się szczególnie często [16]. Ryzyko rozwoju nowotworu u nosicieli mutacji w pojedynczym allelu genu MUTYH jest umiarkowanie zwiększone w stosunku do osób z prawidłowym genem MUTYH, ale mutacja obejmująca oba allele tego genu predysponuje w dużym stopniu do rozwoju polipowatości gruczolakowatej i raka. U około 1/3 tych biallelicznych nosicieli diagnozuje się RJG, zwykle w wieku około 45–50 lat [8]. U pacjentów w wieku 60 lat penetracja genu MUTYH zmutowanego w obu allelach wynosi 100% [17].
Obecnie trwają badania dotyczące rokowania u pacjentów chorych na RJG rozwiniętego na bazie polipowatości rodzinnej związanej z genem MUTYH w porównaniu z pacjentami z RJG bez mutacji w tym genie. Wyniki badań Nielsena i wsp. wskazują na statystycznie istotnie większe prawdopodobieństwo przeżycia europejskich pacjentów z mutacją w genie MUTYH niż bez mutacji. Pięcioletnie przeżycie w grupie chorych na RJG z mutacją MUTYH wyniosło w badaniu 73%, natomiast w grupie pacjentów z RJG bez mutacji MUTYH – 63%. Wynika to prawdopodobnie z silniejszej odpowiedzi immunologicznej u pacjentów z uszkodzeniami systemów naprawczych DNA [15]. Mutacje w genach MMR Nie zawsze RJG rozwija się na bazie polipowatości. Przypadki dziedzicznego RJG niezwiązanego z polipowatością (hereditary nonpolyposis colorectal cancer – HNPCC) stanowią 2–4% zachorowań na RJG [8]. Predysponuje on także do występowania innych rodzajów nowotworów, np. macicy, żołądka, jelita cienkiego, jajników, nerki, mózgu [8, 18–20].
Najczęściej spotykaną postacią HNPCC jest tzw. syndrom Lyncha [19]. Zespół ten jest spowodowany mutacją w genach naprawy źle sparowanych zasad w DNA, tzw. genach MMR (MisMatch repair), które w formie fizjologicznej rozpoznają i usuwają nieprawidłowo sparowane nukleotydy lub naprawiają insercje czy delecje wywołane poślizgiem polimerazy DNA [18]. Stwierdzono duże, 60–85-procentowe ryzyko rozwoju RJG u nosicieli mutacji w genach MMR [21]. Ponieważ zmiany obecne są już w komórkach rozrodczych, mutacja pojawia się we wszystkich komórkach somatycznych chorego i jest zespołem dziedzicznym [18, 20]. Mutacje w tych genach dziedziczą się jako cecha autosomalna dominująca [8, 18, 19, 22], wykazują ponadto wysoką penetrację w populacji, co skutkuje tym, że choroba z dużą częstością dotyka członków wielu pokoleń rodziny [19]. Geny MMR stanowią wysoce konserwatywny ewolucyjnie mechanizm unikania błędów w replikacji DNA. Dzięki ich obecności wierność kopiowania sekwencji DNA wzrasta nawet 1000-krotnie [22, 23]. Dlatego inaktywacja genów MMR nadaje komórkom fenotyp mutatorowy, w którym obserwuje się znacznie przyspieszone tempo mutacji spontanicznych [23]. Należą do nich m.in. geny kodujące rodzinę białek MSH (ssacze homologi genów MutS) i rodzinę białek MLH (ssacze homologi genów MutL). Białka MSH zawsze działają jako heterodimery MutS, których obligatoryjną składową jest produkt białkowy genu MSH2 dimeryzujący z białkiem MSH6 lub MSH3. Takie heterodimery rozpoznają i wiążą się z nieprawidłowo sparowanymi zasadami w DNA, co sygnalizuje obszar błędu replikacyjnego, chociaż do samej naprawy wymagane są dodatkowe czynniki, m.in. białka z rodziny MLH. W skład ich heterodimerów zawsze wchodzi białko MLH1, które może być powiązane z PMS2, PMS1 lub MLH3. Najlepiej poznany jest heterodimer MLH1-PMS2, mający aktywność endonukleazy, który oddziałuje z kompleksem MutS-DNA i wraz z innymi czynnikami (jak ExoI czy PCNA) wycina nieprawidłowo sparowane zasady. Kolejnym etapem, którym kierują odpowiednie enzymy, jest resynteza wyciętego fragmentu, wymagana do przejścia komórki z fazy S cyklu, poprzez G2, do mitozy [20]. Geny MMR, w których najczęściej pojawiają się mutacje w zespole Lyncha, to MLH1 i MSH2, niewiele rzadziej mutacje występują w genach MSH6 i PMS2. Uogólniając: mutacje w każdym z tych genów prowadzą do upośledzenia czynności kodowanych przez nie białek naprawy DNA [18]. W nowotworach, które rozwijają się z powodu zaburzeń genów MMR, mutacje genetyczne kumulują się szczególnie w krótkich, powtarzających się sekwencjach mikrosatelitarnego DNA [18, 22]. W większości przypadków nagromadzenie mutacji powoduje delecje mononukleotydowe lub większych fragmentów mikrosatelitarnego DNA, czego skutkiem jest jego skrócenie [20]. Wszystko to prowadzi do tzw. niestabilności mikrosatelitarnej [18, 22]. Jest ona na tyle ściśle powiązana z inaktywacją genów MMR, że służy jako marker diagnostyczny dla utraty aktywności MMR w komórkach rakowych [23]. Wysoki stopień takiej niestabilności mikrosatelitarnej obserwuje się zwłaszcza w przypadku mutacji genów MLH1 i MLH2 [14], która prowadzi do całkowitej utraty aktywności systemu MMR [20]. Niestabilność mikrosatelitarna nie jest tak powszechna w sporadycznych przypadkach RJG. Jeśli się zdarza, to najczęściej przyczyną jest nie tyle mutacja w jednym z genów MMR, co hipermetylacja promotora genu MLH1, zaburzająca jego ekspresję.
Opisywane dotąd mutacje w genach supresorowych i protoonkogenach, takich jak KRAS i APC czy p53, w zespole Lyncha pojawiają się bardzo rzadko. Co ciekawe, pacjenci z zespołem Lyncha przeżywają dłużej niż pacjenci ze sporadycznym nowotworem jelita grubego. Proponowano różne teorie wyjaśniające to zjawisko, m.in. zwiększoną infiltrację guza limfocytami T czy zmniejszoną żywotność komórek nowotworowych z powodu niestabilności genetycznej.
Często w piśmiennictwie naukowym terminów HNPCC i zespół Lyncha używa się zamiennie, jednak – jak podkreślają Drescher i wsp. – HNPCC jest pojęciem szerszym [18]. Obejmuje bowiem również przypadki RJG o cechach przypominających zespół Lyncha, spełniających wszystkie kryteria amsterdamskie służące do rozpoznawania zespołu Lyncha, ale bez mutacji w genach MMR. Tego typu jednostki chorobowe określono wspólną nazwą rodzinnego RJG typu X. Nadal nie są niestety znane ich szlaki kancerogenezy ani podłoże genetyczne [24]. Cytogenetyczne szlaki metaboliczne i epigeneza w rozwoju raka jelita grubego Opisane mutacje stanowią duże ryzyko rozwoju RJG. Prowadzą one bowiem często do genomowej niestabilności w komórkach, która nadaje im fenotyp mutatorowy [25].
Niestabilność chromosomalna (chromosomal instability – CIN) przejawia się częstymi mutacjami chromosomowymi, takimi jak translokacje, zwielokrotnienie czy utrata całych chromosomów lub ich fragmentów. Niestabilność chromosomalna może promować kancerogenezę zarówno poprzez utratę genów supresorowych nowotworu, jak i zwielokrotnienie liczby kopii onkogenów [26, 27]. Przyczyny niestabilności chromosomalnej pozostają wciąż tematem badań, ale prawdopodobnie należą do nich m.in. mutacje genów kontroli cyklu komórkowego, takich jak APC czy KRAS [26], dysfunkcja telomerów lub nieprawidłowa liczba i funkcja centrosomów [27].
Niestabilność mikrosatelitarna (microsatellite instability – MSI) obejmuje zmiany w kodujących i niekodujących sekwencjach mikrosatelitarnych w chromosomach, polegające na utracie lub zwielokrotnieniu liczby powtórzeń nukleotydów, nadające komórce fenotyp mutatorowy [26, 27]. Może być efektem poślizgu polimerazy DNA podczas kopiowania matrycowego DNA lub błędów podczas rekombinacji odcinków DNA [27]. Błędy powstałe w tych procesach eliminowane są przy udziale genów naprawczych MMR, dlatego uważa się, że jedną z przyczyn MSI są mutacje w tych właśnie genach [26].
Ostatnio coraz częściej pojawiają się dowody potwierdzające znaczenie epigenetyki w patogenezie raka. Definicja zmian epigenetycznych obejmuje dziedziczne zmiany w ekspresji genów niezwiązane ze zmianami w sekwencji DNA [25, 28]. Pozagenowe rozregulowanie procesów fizjologicznych w raku odbywa się na kilku poziomach, obejmując m.in. metylację DNA [29]. Metylacja cytozyn w genomowym DNA jest zjawiskiem powszechnym, poza tzw. wyspami CpG w sekwencjach promotorów, z reguły niepodlegającymi takiej modyfikacji. Kowalencyjne przyłączenie grup metylowych (–CH3) do nukleotydów cytozynowych w obrębie wysp CpG promotora genu supresorowego nowotworu może prowadzić do całkowitego zahamowania transkrypcji tego genu, co obserwuje się w wielu przypadkach kancerogenezy [25]. Inne epigenetyczne modyfikacje przyczyniające się do rozwoju RJG to acetylacja histonów, dezorganizacja chromatyny, remodeling białek czy wyciszanie genów za pośrednictwem niekodujących cząsteczek RNA [28]. Podsumowanie Mutacje w opisanych genach niosą ze sobą duże ryzyko rozwoju RJG. Wywołane przez nie zmiany w szlakach biochemicznych prowadzące do kancerogenezy są stosunkowo dobrze poznane. Pojawiają się one jednak w populacji stosunkowo rzadko – łącznie do 5% przypadków dziedzicznego RJG. Dużą część pozostałych dziedzicznych predyspozycji do rozwoju RJG przypisuje się kombinacji znacznie bardziej powszechnych zmian, w genach o niższej penetracji, które w sposób tylko umiarkowany zwiększają ryzyko zachorowania. Podobnie jak w wielu innych chorobach dodatnią korelację z rozwojem RJG odnotowano dla polimorfizmu takich genów, jak: TP53 (gen dla białka supresorowego nowotworów), NAT2 (gen dla N-acetylotransferazy 2), GSTM1 (gen dla jednego z izoenzymów S-transferazy glutationowej), CYP1A1 (gen dla jednego z białek rodziny cytochromu P450), STK15 (przypuszczalny onkogen kodujący kinazę serynowo-treoninową), TIMP2 (gen dla tkankowego inhibitora metaloproteinazy 2), MMP (gen dla metaloproteinaz). Prawdopodobnie jednak takich genów o niskiej penetracji odgrywających pewną rolę w dziedzicznej predyspozycji do RJG jest znacznie więcej. W marcu 2003 roku w Wielkiej Brytanii rozpoczął się wieloletni projekt badawczy mający na celu identyfikację takich genetycznych predyspozycji na podstawie zakładanej grupy badawczej liczącej 20 000 przypadków [30]. Wiedza ta jest niezbędna, aby trafnie szacować ryzyko rozwoju RJG w indywidualnych przypadkach, odpowiednio wcześnie diagnozować raka i stosować właściwie dobrane, najefektywniejsze leczenie. Lepsze zrozumienie dziedzicznej podatności na zachorowanie może też pomóc w opracowaniu skutecznej profilaktyki uwzględniającej różny udział czynników genetycznych w patogenezie RJG: od całkowitego zdominowania procesu kancerogenezy do zaledwie niewielkiej roli modyfikującej wpływ diety, trybu życia i substancji toksycznych [4, 30]. Piśmiennictwo 1. McHugh SM, O’Donnell J, Gillen P. Genomic and oncoproteomic advances in detection and treatment of colorectal cancer. World J Surg Oncol 2009; 7: 36.
2. Ahnen DJ. The American College of Gastroenterology Emily Couric Lecture – the adenoma-carcinoma sequence revisited: Has the era of genetic tailoring finalny arrived? Am J Gastroenterol 2011; 106: 190-8.
3. Lindor NM, McMaster ML, Lindor C, et al. National Cancer Institute, Division of Cancer Prevention, Community Oncology and Prevention Trials Research Group; Concise handbook of familial cancer susceptibility syndromes – second edition. J Natl Cancer Inst Monogr 2008; 38: 1-93.
4. Gil J, Stembalska A, Łaczmańska I i wsp. Sporadyczny rak jelita grubego – czynniki modulujące indywidualną wrażliwość na zachorowanie. Wspolcz Onkol 2010; 14: 211-6.
5. Pasz-Walczak G, Jesionek-Kupnicka D, Kubiak R i wsp. Podstawowe mechanizmy kancerogenezy w jelicie grubym. Wspolcz Onkol 2004; 8: 303-7.
6. Sheng JQ, Cui WJ, Fu L, et al. APC gene mutations in Chinese familial adenomatous polyposis patients. World J Gastroeneterol 2010; 16: 1522-6.
7. Enholm S, Hienonen T, Suomalainen A, et al. Proportion and phenotype of MYH-associated colorectal neoplasia in a population-based series of Finnish colorectal cancer patients. Am J Pathol 2003; 3: 827-32.
8. Chen SP, Tsai ST, Jao SW, et al. Single nucleotide polymorphisms of the APC gene and colorectal cancer risk: a case control study in Taiwan. BMC Cancer 2006; 6: 83.
9. Phelps RA, Chidester S, Dehghanizadeh S, et al. A two-step model for colon adenoma initiation and progression caused by APC loss. Cell 2009; 137: 623-34.
10. Janssen KP, Alberici P, Fsihi H, et al. APC and oncogenic KRAS are synergistic in enhancing Wnt signaling in intestinal tumor formation and progression. Gastroenterology 2006; 131: 1096-109.
11. Jančik S, Drábek J, Radzioch D, Hajduch M. Clinical relevance of KRAS in human cancers. J Biomed Biotechnol 2010; 2010: 150960.
12. Zhu CQ, Santos G, Ding K i wsp. Znaczenie KRAS i EGFR jako biologicznych markerów odpowiedzi na leczenie erlotynibem w badaniu BR.21 przeprowadzonym przez National Cancer Institute of Canada Clinical Trials Group. J Clin Oncol 2008; 26: 4268-75.
13. Liao J, Wolfman JC, Wolfman A. K-ras regulates the steady-state expression of matrix metalloproteinase 2 in fibroblasts. J Biol Chem 2003; 278: 31871-8.
14. Nielsen M, van Steenbergen L, Jones N, et al. Survival of MUTYH-associated polyposis patients with colorectal cancer and matched control colorectal cancer patients. J Natl Cancer Inst 2010; 102: 1724-30.
15. Ali M, Kim H, Cleary S, et al. Characterization of mutant MUTYH proteins associated with familial colorectal cancer. Gastroenterology 2008; 135: 499-507.
16. Farrington SM, Tenesa A, Barnetson R. Germline susceptibility to colorectal cancer due to base-excision repair gene defects. Am J Hum Genet 2005; 77: 112-9.
17. Pino MS, Mino-Kenudson M, Wildemore BM, et al. Deficient DNA mismatch repair is common in Lynch syndrome-associated colorectal adenomas. J Mol Diagn 2009; 11: 238-47.
18. Drescher KM, Sharma P, Lynch HT. Current hypotheses on how microsatellite instability leeds to enhanced survival of Lynch syndrome patients. Clin Dev Immunol 2010; 2010: 170432.
19. Boland CR, Koi M, Chang DK, et al. The biochemical basis of microsatellite instability and abnormal immunohistochemistry and clinical behavior of Lynch syndrome: from bench to bedside. Fam Cancer 2008; 7: 41-52.
20. Celentano V, Luglio G, Antonelli G, et al. Prophylactic surgery in Lynch syndrome. Tech Coloproctol 2011, 15: 129-34.
21. Dherin C, Gueneau E, Francin M, et al. Characterization of a highly conserved binding site of MLH1 required for exonuclease I-dependent mismatch repair. Mol Cell Biol 2009; 29: 907-18.
22. Hsieh P, Yamane K. DNA mismatch repair: molecular mechanism, cancer, and ageing. Mech Ageing Dev 2008; 129: 391-407.
23. Ferreira S, Lage P, Sousa R, et al. Familial colorectal cancer type X: clinical, pathological and molecular characterization. Acta Med Port 2009; 22: 207-14.
24. Penegar S, Wood W, Lubbe S, et al. National study of colorectal cancer genetics. Br J Cancer 2007; 97: 1305-9.
25. Migliore L, Migheli F, Spisni R, Coppede F. Genetics, cytogenetics, and epigenetics of colorectal cancer. J Biomed Biotechnol 2011; 2011: 792362.
26. Baba Y, Nosho K, Shima K, et al. Aurora-A expression is independently associated with chromosomal instability in colorectal cancer. Neoplasia 2009; 11: 418-25.
27. Śmigiel R, Stembalska A, Stal A, et al. The microstellite instability in patients with colon cancer treated in Lower Silesia. Adv Clin Exp Med 2006; 1: 29-36.
28. van Engeland M, Derks S, Smits KM, et al. Colorectal cancer epigenetics: complex simplicity. J Clin Oncol 2011; 29: 1382-91.
29. Pinheiro M, Ahlquist T, Danielsen SA, et al. Colorectal carcinoma with microsatellite instability display a different pattern of target gene mutations according to large bowel site of origin. BMC Cancer 2010; 10: 587-96.
30. Park KS, Kim SJ, Kim KH, Kim JC. Clinical characteristics of TIMP2, MMP2 and MMP9 gene polymorphism in colorectal cancer. J Gastroenterol Hepatol 2011; 26: 391-7.
Copyright: © 2012 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|