ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
10/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet jako problem kliniczny, leczniczy i społeczny

Zbigniew Kwias

Przew Lek 2000, 10, 32-37
Data publikacji online: 2004/03/05
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Przystępując do pisania o problemie wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet, chciałem w sposób szczególny zwrócić uwagę lekarzy rodzinnych na wagę schorzenia. Kobiety cierpią z tego powodu od niepamiętnych czasów, a pierwsze publikacje lekarskie dotyczące tej choroby sięgają XIX wieku. Choroba, poprzez przykry, uporczywy i postępujący charakter, powoduje lub jest przyczyną wielu nerwic a nawet zaburzeń psychicznych. Sprawia, że kobiety dotknięte nią unikają aktywnego życia rodzinnego (seks), towarzyskiego, kulturalnego (kino, teatr, podróże), a także odsuwają się od aktywnego życia zawodowego. Izolacja psychiczna od otoczenia powoduje lub ma wpływ na obniżenie szacunku do własnej osoby. Kobiety czują się osamotnione w swojej chorobie, ukrywają dolegliwości nawet przed najbliższymi, spychając je do sfery podświadomości.




Pierwszą definicję wysiłkowego nietrzymania moczu (stress incontinence) przedstawił Holland w 1928 r. Definicja jest aktualna do dnia dzisiejszego i akceptowana przez Międzynarodowe Towarzystwo Utrzymania Moczu (Internacional Continence Society). Przedstawia się następująco:
Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet (wnm) polega na mimowolnym wypływaniu moczu przez cewkę moczową w momencie wzrostu ciśnienia śródpęcherzowego, któremu nie towarzyszy uczucie parcia na mocz. Nagły wzrost ciśnienia śródpęcherzowego wywołany jest napinaniem mięśni brzucha podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. W krańcowych przypadkach mocz wypływa przez cewkę także w pozycji leżącej i bez napinania mięśni tłoczni brzusznej.

W Urologii ginekologicznej Asmussen i Miller podają, że dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu występują tylko u ludzi, a patologia ta jest zupełnie nieznana w świecie zwierzęcym. Można zatem przyjąć, że jest to cena jaką trzeba zapłacić za przyjęcie pozycji pionowej podczas chodzenia.

Nie wiadomo dokładnie, jaki procent kobiet jest dotkniętych tym schorzeniem, niektórzy autorzy podają liczbę 30 proc. kobiet cierpiących z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu we wszystkich grupach wiekowych. Wnm jest zjawiskiem nagminnym u kobiet z wypadaniem narządu rodnego – występuje u ok. 40 proc. kobiet. Zmiany hormonalne okresu menopauzy powodują znaczny wzrost występowania wysiłkowego nietrzymania moczu po 50 roku życia. Objawy częściej występują u kobiet otyłych, ze współistniejącą cukrzycą, po porodach...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.