ISSN: 2081-2477
Kardiologia Oparta na Faktach
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt
3/2010
vol. 1
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Wywiad numeru
Wywiad z profesorem Nathanem D. Wongiem, prezesem American Society of Preventive Cardiology (ASPC)

Maciej Banach

KOF 2010; 3: 199-200
Data publikacji online: 2010/09/23
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
– Czy mógłby Pan powiedzieć, jakie aspekty kardiologii Pana interesują i dlaczego?


Moje badania i prace dotyczą przede wszystkim epidemiologii, wczesnego wykrywania chorób sercowo--naczyniowych oraz zapobiegania tym chorobom. Jest to wciąż przedmiot ogromnego zainteresowania, ponieważ nadal wiele spraw trzeba wyjaśnić, m.in. jak najlepiej rozpoznać chorobę i jak jej zapobiegać. Chociaż częstość występowania choroby wieńcowej, a przede wszystkim udaru, zmniejszyła się w społeczeństwach zachodnich, to jednocześnie można obserwować częstsze jej występowanie w innych częściach świata, przede wszystkim w Azji. Warto też dodać, że niewydolność serca wciąż jest ogromnym problemem w USA. Dlatego w ostatnich latach wielu badaczy poszukuje nowych czynników ryzyka i biomarkerów oraz nowszych badań przesiewowych w kierunku chorób sercowo-naczyniowych. Wyzwanie polega na tym, że obszar badań jest ogromy, a wiele czynników ryzyka i strategii prewencyjnych jest ze sobą powiązanych, stąd nie ukrywam – trudno jest mi się skupić tylko na jednym aspekcie tego tematu, np. nadciśnieniu. Co więcej, wydaje mi się, że powinniśmy zachęcać lekarzy, by oceniali całkowite ryzyko pacjenta, a nie koncentrowali się na tradycyjnych, pojedynczych czynnikach ryzyka.


– Panie Profesorze, jaka była Pana droga do objęcia funkcji prezesa American Society of Preventive Cardiology?


Pomimo że ASPC istnieje już ok. 25 lat, ja dołączyłem do towarzystwa całkiem niedawno. Poprzedni zarząd chciał, by do towarzystwa, oprócz małej grupy lekarzy, którzy otrzymali nagrodę NIH Preventive Cardiology Academic Award, oraz kardiologów prewencyjnych, należeli także lekarze innych specjalności, którzy zajmują się zapobieganiem chorobom sercowo-naczyniowym. Zajmuję się epidemiologią tych chorób, jestem autorem wielu prac poświęconych nie tylko epidemiologii, ale także badaniom prze­siewowym i profilaktyce oraz kilku książek na temat zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. Mam doświadczenie jako wykładowca w USA i poza granicami kraju – od tematyki miażdżycy subklinicznej aż do zespołu metabolicznego i postępowania w zaburzeniach lipidowych. To właśnie spowodowało, że zarząd ASPC zaprosił mnie do współpracy.


– Jakie są główne założenia i cele ASPC?


Misją towarzystwa jest promocja działalności edukacyjnej lekarzy i naukowców, którzy pracują na rzecz poprawy prewencji pierwotnej i wtórnej chorób sercowo-naczyniowych....


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.