Nagrody za zasługi dla „Przeglądu Dermatologicznego”
11 maja 2017 r. w czasie uroczystego otwarcia jedenastej edycji Polskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii w Serocku odbyła się miła uroczystość wręczenia nagród za zasługi dla czasopisma „Przegląd Dermatologiczny”. Wieloletnim Redaktorom Naczelnym czasopisma prof. Marii Błaszczyk-Kostaneckiej oraz prof. Hannie Wolskiej pamiątkowe statuetki wręczyli w imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego prof. Lidia Rudnicka, prof. Barbara Zegarska i prof. Rafał Czajkowski. Nagrody zostały przyznane za wieloletnią aktywność i zaangażowanie w rozwój „Przeglądu Dermatologicznego”, który od 1920 r. jest czasopismem naukowym Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
Przyłączamy się do gratulacji i bardzo dziękujemy!
Redakcja „Przeglądu Dermatologicznego”
Prestiżowa międzynarodowa nagroda dla prof. Lidii Rudnickiej
Profesor Lidia Rudnicka, prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, otrzymała nagrodę Maria Duran Medal 2017 – jedną z najbardziej prestiżowych nagród dermatologicznych na świecie. Maria Duran Medal przyznawany jest corocznie przez International Society of Dermatology liderom międzynarodowej dermatologii, którzy wnieśli znaczący wkład do wiedzy dermatologicznej. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w kwietniu 2017 r. w Buenos Aires (Argentyna) w czasie International Congress of Dermatology. Uczestniczyli w niej prezydent International Society of Dermatology prof. Evangeline B. Handog oraz prezydent elekt prof. George T. Reizner.
Profesor Lidia Rudnicka jest drugim dermatologiem z Polski, który otrzymał to międzynarodowe wyróżnienie. W 2002 r. laureatką nagrody była prof. Stefania Jabłońska.
Redakcja „Przeglądu Dermatologicznego”
Profesor Roman J. Nowicki najlepszym wykładowcą IX Konferencji Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w Wiśle
W sobotę 13 maja 2017 r. zakończyła się w Wiśle IX Konferencja Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) „Wisła w nowej odsłonie” (www.konferencja2017.pta.med.pl). Zgromadziła ona ponad 1000 lekarzy z całej Polski. Podczas czterech dni obrad odbyło się 12 sesji szkoleniowo-naukowych, 5 sesji hot topic skierowanych do młodych lekarzy, całodniowe szkolenie w języku angielskim World Allergy Training Schools organizowane przez WAO we współpracy z PTA, certyfikowany kurs w zakresie immunoterapii iniekcyjnej oraz praktyczne warsztaty szkoleniowe z zakresu spirometrii. Ogółem wysłuchano 40 wykładowców, którzy przygotowali 67 prezentacji.
Podczas zakończenia konferencji prezydent PTA prof. Zbigniew Bartuzi przedstawił 10 prac najlepiej ocenionych przez uczestników. Pierwsze miejsce zajęła 25-minutowa prezentacja przewodniczącego Sekcji Dermatologicznej PTA prof. Romana J. Nowickiego pt. „Podstawy terapii AZS”.
Redakcja „Przeglądu Dermatologicznego”
Nowy Zarząd Oddziału Łódzkiego PolskiegoTowarzystwa Dermatologicznego
27 kwietnia 2017 r. odbyło się posiedzenie wyborcze Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, na którym wybrano nowy Zarząd w składzie: przewodnicząca – dr hab. n. med. Agnieszka Żebrowska, zastępca przewodniczącej – prof. dr hab. n. med. Andrzej Kaszuba oraz członkowie: sekretarz – lek. Klaudia Orłowska-Orlik, skarbnik – dr n. med. Lilianna Kulczycka-Siennicka. Pozostali członkowie Zarządu to prof. dr hab. n. med. Anna Woźniacka, prof. dr hab. n. med. Anna Sysa-Jędrzejowska, prof. dr hab. n. med. Ewa Robak, prof. dr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzka i prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt.
Doktor hab. n. med. Agnieszka Żebrowska podziękowała poprzedniemu prezesowi Oddziału Łódzkiego – prof. dr. hab. n. med. Andrzejowi Kaszubie za cztery lata pracy i przedstawiła plan działania nowych władz.
Redakcja „Przeglądu Dermatologicznego”
Etiopscy dermatolodzy szkolą się we Wrocławiu
Troje dermatologów z Uniwersytetu w Addis Abebie w Etiopii przebywa na czteromiesięcznym stażu w Katedrze Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Doktor Tizita Yosef Kidane i dr Yosef Legese Debele odbywają szkolenie z zakresu chirurgii dermatologicznej, a dr Rahel Solomon szkoli się w zakresie dermatologii pediatrycznej. Zdobyła też doświadczenie w diagnostyce mykologicznej oraz w wykonywaniu badań immunofluorescyjnych przy diagnostyce autoimmunologicznych chorób pęcherzowych i chorób tkanki łącznej. Jest to pierwsza cześć rocznego szkolenia, które zaowocuje przyznaniem im w Etiopii nadspecjalizacji z dermatochirurgii i dermatologii pediatrycznej. W zamierzeniach mają stanowić kadrę kształcącą dermatologów w swoim kraju w tych poddziedzinach dermatologii.
prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski
Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii
Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
T˜te-à-t˜te z Dermatologią
W dniach 3–4 czerwca 2017 r. w Łodzi odbyła się szósta edycja konferencji „Tęte-à-tęte z Dermatologią”, tym razem poświęcona znaczeniu bariery naskórkowej. Patronat merytoryczny nad programem konferencji objęło Polskie Towarzystwo Dermatologiczne.
Pierwszego dnia szczegółowo omówiono zaburzenia bariery naskórkowej, znaczenie świądu w dermatologii, skórne manifestacje zapalnych chorób jelit, szczególne postacie liszaja płaskiego i problem suchego oka.
Drugi dzień konferencji poświęcono praktycznym aspektom zaburzeń bariery naskórkowej w trądziku różowatym, chorobach owłosionej skóry głowy, celowanej terapii onkologicznej i medycynie estetycznej.
Po każdej sesji eksperci odpowiadali na zadane przez słuchaczy pytania, co umożliwiło wymianę doświadczeń i interdyscyplinarny dialog.
dr n. med. Mariusz Sikora
Katedra i Klinika Dermatologiczna
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
O dermatologii i wenerologii w Grodnie
Profesor Roman J. Nowicki, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM) uczestniczył w V Międzynarodowym Kongresie „Dermatologia i Alergologia bez Granic”, który odbył się w Grodnie 4 maja 2017 r. Współorganizatorem spotkania był Gdański Uniwersytet Medyczny. W wydarzeniu, które okazało się dużym sukcesem organizacyjnym i naukowo-szkoleniowym, uczestniczyło ponad 250 lekarzy z Białorusi, Polski, Litwy, Łotwy i Rosji. Profesor Nowicki podczas inauguracji konferencji, którą zaszczycił swoją obecnością prof. Viktor Shnezycki, rektor Uniwersytetu Medycznego w Grodnie, odczytał listy powitalne prof. Marcina Gruchały, rektora GUM, prof. Lidii Rudnickiej, prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz prof. Zbigniewa Bartuziego, prezydenta Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Profesor Nowicki zaprosił także dwie asystentki Kliniki Dermatowenerologii Uniwersytetu Medycznego w Grodnie do odbycia stażu wakacyjnego w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUM. Delegacja polska spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem, a wykłady profesorów wzbudziły żywe zainteresowanie. Profesor Dzmitry F. Khvoryk, przewodniczący Komitetów Organizacyjnego i Naukowego, kierownik Kliniki Dermatowenerologii Uniwersytetu Medycznego w Grodnie wielokrotnie podkreślał, że pomysł kongresu powstał w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUM. Pierwszy kongres odbył się w 2014 r. w Białowieży, a kolejne w Grodnie (2015 r.), Ustce (2016 r.) i Rydze (2016 r.). Reportaż z wydarzenia przygotował Grodzieński Ośrodek Telewizyjny – tvgrodno.by.
Redakcja „Przeglądu Dermatologicznego”
Kuwait Derma Update and Laser Symposium
2–4 maja 2017 r. w Kuwejcie odbył się coroczny zjazd Kuwait Derma Update and Laser Symposium. Na zjeździe tym jako zaproszony wykładowca wystąpił prof. dr hab. Jacek Szepietowski, który przedstawił wykład dotyczący współczesnych oczekiwań leczenia łuszczycy. Interesującą tradycją tych cyklicznych spotkań jest przeprowadzanie konsultacji klinicznych przez tzw. visiting professors problematycznych przypadków na terenie całego Kuwejtu, nie tylko stolicy Kuwait City. Profesor Szepietowski wraz z dermatologami z USA i Indii udzielał konsultacji w dwóch szpitalach: Al-Amiri Hospital oraz Al-Adan Hospital.
Redakcja „Przeglądu Dermatologicznego”