Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
6/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Zaburzenia erekcji w Internecie

Jakub Woźniak
,
Paweł Rzymski
,
Tomasz Opala

Przew Lek 2003, 6, 6, 115-116
Online publish date: 2003/07/15
View full text Get citation
 


Zaburzenia erekcji (Erectile Dysfunction, ED) to jeden z najbardziej popularnych tematów w sieci. Sytuacja taka panuje od 1998 r., tj. od czasu zarejestrowania w Stanach Zjednoczonych sildenafilu jako leku na zaburzenia erekcji. Dlatego temat zaburzeń seksualnych u mężczyzn oscyluje w sieci w znacznej mierze wokół jednego tematu – farmakologicznego leczenia tych zaburzeń [1].


Jednak nawet pobieżne przejrzenie sieci ilustruje skalę tego problemu. Sildenafil może być kupiony w sieci praktycznie przez każdego. Podejmuje się wiele starań, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Stanach Zjednoczonych, aby proceder ten ukrócić. Internet, z założenia niezależny i niekontrolowany przez nikogo, jest źródłem bardzo różnej wiedzy, dotyczącej zaburzeń erekcji, od fachowych i odpowiedzialnych witryn, np. firmy farmaceutycznej, czy FDA (Food and Drug Administration), aż do stron związanych z pornografią i oferujących lek jako środek do celów rekreacyjnych [1, 4]. Z badań Sacchetti i wsp. wynika, że liczba witryn internetowych dotyczących sildenafilu stale rośnie, jednak przede wszystkim tych stron z niekompletną i nieautoryzowaną informacją. Zatem względna liczba stron o fachowej wiedzy ciągle maleje [4]. Jednak wiele z zaburzeń erekcji u mężczyzn ma charakter wtórny do chorób, takich jak nerwice, cukrzyca, choroby serca. Dlatego dystrybucja tego leku przez sieć może odbywać się po rzeczywistym ustaleniu wskazań i przeciwwskazań [1, 2]. Jest to również niezmiernie ważne, bowiem doniesienia o związku zgonów po zastosowaniu sildenafilu będą trudniejsze do ustalenia w sytuacji niekontrolowanej dystrybucji leku. Wtedy znaczna część działań ubocznych może niesłusznie zostać przypisana lekowi, który zastosowano u osób z przeciwwskazaniami lub źle zakwalifikowanych do leczenia.

W świecie przeprowadzono badania nad możliwością pozytywnego zastosowania sieci w ułatwieniu dostępu do leku. Jak podaje Jones [2], pacjenci internetowi odpowiadali na te same pytania wywiadu lekarskiego, co osoby bezpośrednio przychodzące do lekarza. W obu, dość licznych grupach, przepisywanie leku okazało się bezpieczne. Zadowolenie, szczególnie z łatwiejszego przepisywania kolejnych opakowań leku, uzyskano wśród pacjentów internetowych. Nie zanotowano również niebezpiecznych objawów ubocznych [2]. Jednak przepisywanie leku, nawet na podstawie szczegółowego kwestionariusza internetowego, szczególnie przy pierwszorazowej wizycie,...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.