Termedia.pl
 
 
ISSN: 000-1323
Problemy Lekarskie/Medical Problems
Current issue Archive About the journal Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
3/2006
 
Share:
Share:
abstract:

Zaburzona struktura mikrokrążenia w mięśniach szkieletowych w przebiegu przewlekłej choroby nerek

Mariusz Flisiński
,
Andrzej Brymora
,
Jacek Manitius

Problemy Lekarskie 2006; 45, 3: 107–110
Online publish date: 2006/09/26
View full text Get citation
 
Miopatia mocznicowa spowodowana jest nieprawidłową funkcją i strukturą włókien mięśniowych, co jest konsekwencją licznych zaburzeń metabolicznych i hormonalnych, do jakich dochodzi w przewlekłej chorobie nerek (PChN) [1]. Po raz pierwszy została opisana w grupie chorych z przewlekłą niewydolnością nerek i towarzyszącym postępującym osłabieniem proksymalnych mięśni szkieletowych przez Serratrice i wsp. w 1967 r. [2]. Jej objawy występują najczęściej przy wartościach filtracji kłębuszkowej poniżej 25 ml/min i ulegają pogłębieniu i nasileniu w przebiegu dializoterapii. Niektóre dane sugerują, że dotyczy ok. 50% chorych leczonych hemodializami [1, 3]. Objawy kliniczne są mało specyficzne i dotyczą skarg chorych na osłabienie siły mięśniowej, zwiększoną męczliwość oraz bolesne kurcze i zrywania mięśniowe. Ustalono, że występuje częściej wśród kobiet po 60. roku życia, z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym [4].
Pomimo intensywnych badań wiele jej aspektów, a przede wszystkim patogeneza wciąż nie zostały do końca poznane.
Obserwacje, że chorzy z PChN mają zmniejszoną wydolność fizyczną, pomimo wyrównania niedokrwistości leczeniem erytropoetyną [5], doprowadziła do wysunięcia hipotezy istnienia defektu w transporcie tlenu. Ważnym czynnikiem, od którego zależy transport tlenu z krwi do mitochondriów w komórce mięśniowej, jest sieć mikrokrążenia. Badania eksperymentalne wykazały, że największy gradient dla dyfuzji tlenu istnieje pomiędzy erytrocytem a powierzchnią komórki mięśniowej i spada prawie do zera na znacznie większym dystansie pomiędzy błoną komórkową a mitochondriami [6].
Ocena przemian bioenergetycznych w komórce przy użyciu spektroskopii rezonansu magnetycznego (31P MRS) wykluczyła zmniejszoną pojemność oksydatywną mitochondriów jako przyczynę zmniejszonego wychwytu tlenu u chorych z PChN [7].
Wykazano, że przewodność tlenu zależy bardziej od wskaźnika ilości kapilar na włókno mięśniowe (C: F) niż gęstości kapilar (CD) ocenionych na podstawie pomiarów przekrojów poprzecznych mięśni. Parametr C: F odzwierciedla bowiem pole powierzchni kapilar, podczas gdy CD określa odległość dla dyfuzji tlenu, ponieważ bezpośrednio zależy od pola powierzchni włókna mięśniowego. Innym czynnikiem, który może ograniczać przewodność tlenu do komórki mięśniowej, jest grubość błony podstawnej kapilar [6].
Zasadniczą funkcją kapilar, w których znajduje się ok. 6% krwi, jest wymiana odżywcza pomiędzy krwią a płynem tkankowym. Przepływ krwi...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.