ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
3/2002
vol. 5
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Zapalenia górnych dróg oddechowych

Piotr Dąbrowski

Przew Lek, 2002, 5, 3, 37-42
Data publikacji online: 2003/07/30
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Objawy związane z zapaleniem górnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną zgłaszania się chorych do lekarza pierwszego kontaktu w okresie sprzyjającym tego rodzaju schorzeniom. Jednocześnie stanowią one przyczynę dużej absencji chorobowej w pracy. Czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie środowiska, palenie tytoniu, praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia (duże zapylenie, obecność różnego pochodzenia dymów i oparów chemicznych, zbyt duża lub zbyt mała wilgotność i temperatura otoczenia) zwiększają zapadalność na choroby zapalne górnych dróg oddechowych.





Pod pojęciem górne drogi oddechowe rozumie się obie jamy nosa, gardło z jego częściami: nosową, ustną i krtaniową oraz krtań. Sąsiedztwo zatok przynosowych i ucha oraz swoiste wrota zakażenia, jakie stanowią dla oskrzeli i płuc górne drogi oddechowe, powodują możliwość rozwinięcia się poważnych dla zdrowia i życia powikłań, nawet przy błahych infekcjach. Nierzadko objawy sugerujące infekcję zapalną są pierwszymi dolegliwościami związanymi z rozwijającym się procesem nowotworowym. Dlatego tak ważna jest dokładna diagnostyka i prawidłowe leczenie zakażeń górnych dróg oddechowych.

Główny ciężar rozpoznania i leczenia dolegliwości związanych z nieżytami górnych dróg oddechowych spoczywa na lekarzach pierwszego kontaktu oraz na pediatrach. Do specjalisty laryngologa kierowane są głównie przypadki powikłane lub niepowodzenia leczenia.
Prawidłowa ocena i diagnostyka okolic anatomicznych górnych dróg oddechowych stanowi podstawę właściwego rozpoznania i leczenia chorób. Szczególny problem diagnostyczny stanowi badanie narządów głowy i szyi u dzieci ze względu na małe, wąskie i trudno dostępne badaniem wzrokowym przestrzenie. W warunkach ambulatoryjnych badanie części nosowej gardła czy też krtani u małych dzieci jest wręcz niemożliwe, a u dzieci starszych bardzo trudne ze względu na brak współpracy dziecka z lekarzem, duże ślinienie, napięcie mięśni żwaczy, wygórowane odruchy gardłowe, krzyk i płacz dziecka.

Czynnikiem wywołującym zapalenie w obrębie błony śluzowej dróg oddechowych mogą być wirusy, bakterie, grzyby, czynniki fizyczne i chemiczne, alergie. Ze względu na czas trwania choroby zakażenia dzieli się na ostre i przewlekłe.

W niniejszym opracowaniu, ze względu na dużą częstość występowania oraz problemy związane z ich prawidłowym rozpoznaniem i leczeniem, zostaną omówione...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.