Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
10/2004
vol. 7
 
Share:
Share:
abstract:

Zapalenie płuc – powszechny problem

Adam Węgrzynowski

Online publish date: 2005/01/04
View full text Get citation
 
Mężczyzna, 66 lat, od kilku tygodni skarżył się na narastającą duszność i zmniejszenie tolerancji wysiłku. Podobne epizody występowały w przeszłości, a pacjent zgłosił się po pomoc w stanie znacznego zaostrzenia dolegliwości. Lekarz rodzinny po zbadaniu skierował chorego do izby przyjęć szpitala z podejrzeniem obecności płynu w prawej jamie opłucnowej celem dalszej diagnostyki. Wykonane zdjęcie RTG klatki piersiowej potwierdziło postawioną diagnozę.


Pacjent wiele lat grał zawodowo na instrumentach dętych, palił papierosy i często występowały u niego problemy z nawracającymi zapaleniami oskrzeli i płuc. W czasie kilku miesięcy nie zaobserwował spadku masy ciała, stanów gorączkowych czy bólów brzucha. W chwili przyjęcia temperatura ciała wynosiła 37,8oC i dokuczał silny, napadowy, nieproduktywny kaszel oraz ból prawego podżebrza. Chory nie wykazywał oznak splątania i odwodnienia. Nad płucem lewym wysłuchiwany był zaostrzony szmer pęcherzykowy z licznymi świstami i furczeniami. Z uwagi na obecność płynu w prawej opłucnej do III międzyżebrza ocena osłuchowa tego pola była utrudniona. Badania dodatkowe wykonane przy przyjęciu umieszczono w tab. 1.

W ciągu 3 dni pacjent leczony był amoksycyliną z kwasem klawulanowym, lekami mukolitycznymi i wykrztuśnymi oraz tlenem. Zastosowano leczenie moczopędne, lecz pomimo systematycznej jego intensyfikacji nie udało się uzyskać zmniejszenia ilości płynu w opłucnej. Brak poprawy klinicznej i niewielkie zmniejszenie duszności wpłynęły na decyzję o nakłuciu i ewakuacji płynu. W wyniku wykonanego zabiegu uzyskano 550 ml jasnego, przejrzystego płynu, którego skład biochemiczny wskazywał na charakter wysiękowy. Pobrane próbki wysłano do badania bakteriologicznego oraz na obecność komórek nowotworowych. Uzyskano niewielką poprawę kliniczną i nieznaczne zmniejszenie ilości płynu w opłucnej (kontrola RTG). W tym czasie ustąpił stan podgorączkowy i chory zgłaszał znacznie mniejszą duszność. Rozpoczęto rehabilitację ruchową i oddechową. W trakcie pobytu przez 11 dni nie udało się uzyskać zadowalającego zmniejszenia ilości płynu w jamie opłucnej. Nie czekając na wyniki badań histopatologicznych skonsultowano pacjenta pulmonologicznie i przekazano do ośrodka specjalistycznego celem dalszej diagnostyki i leczenia.

W wykonanej bronchofiberoskopii nie stwierdzono cech rozrostu nowotworowego w obrębie błony śluzowej oskrzeli poddanych badaniu. Kontynuacja leczenia...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.