Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
5/2004
vol. 7
 
Share:
Share:
abstract:

Zasady leczenia bólu w chorobach reumatycznych

Anna Zubrzycka-Sienkiewicz

Przew Lek 2004; 5: 14-25
Online publish date: 2004/06/16
View full text Get citation
 



Ból towarzyszy wszystkim chorobom reumatycznym. Jest to przede wszystkim ból przewlekły, choć może mieć też charakter ostry. Ból przewlekły w odróżnieniu od ostrego nie pełni już funkcji fizjologicznej; w jego samopodtrzymaniu biorą udział złożone mechanizmy neurologiczne, immunologiczne i endokrynne. Wyróżnia się 2 rodzaje bólu przewlekłego: receptorowy (nocyceptywny) oraz niereceptorowy (neuropatyczny, psychogenny).






W chorobach reumatycznych najczęściej ból ma charakter nocyceptywny (receptorowy) i jest wynikiem toczącego się procesu zapalnego, albo skutkiem wzrostu ciśnienia wewnątrzstawowego i/lub nieprawidłowego ustawienia stawu. Ból w chorobach reumatycznych, jak dotychczas leczony jest głównie farmakologicznie. Leki przeciwbólowe podzielono na 3 grupy: nieopioidowe leki przeciwbólowe (paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne – NLPZ), słabe opioidy i leki o działaniu opioidowopodobnym oraz silne opioidy (zgodnie z obowiązującą drabiną analgetyczną). Leczenie farmakologiczne przeciwbólowe rozpoczyna się w przypadku niezapalnych chorób układu ruchu od paracetamolu, nie przerywając prowadzonej terapii niefarmakologicznej. NLPZ są podstawowymi lekami w leczeniu zapalnych zespołów bólowych. Niezależnie od działania obwodowego wywierają one działanie centralne przeciwbólowe. Ich rola jest podkreślona w uzgodnionych algorytmach postępowania z bólem w zapaleniu stawów. Zalecenie stosowania NLPZ jako leczenia pierwszej linii w bólu mięśniowo-kostnym o natężeniu niewielkim lub umiarkowanym jest oparte na licznych randomizowanych badaniach kontrolowanych placebo, które wykazywały dużą skuteczność leczenia bólu w chorobie zwyrodnieniowej i w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Tak dużych długoterminowych randomizowanych badań kontrolowanych placebo dla leków z grupy opioidów w populacji chorych na choroby reumatyczne nie przeprowadzano. Opioidy w bólu przewlekłym powinny być stosowane dopiero wtedy, gdy zawiodły inne metody lecznicze lub w przypadku istotnych przeciwwskazań do terapii znajdującej się na niższym szczeblu drabiny analgetycznej.
Wprowadzenie
Według Amerykańskiego Towarzystwa ds. Bólu ból jest piątym objawem życia. Ból towarzyszy wszystkim chorobom reumatycznym, ale nie jest jedynie ich objawem. Jest nową wartością, wymagającą leczenia równoległego do choroby podstawowej. W ostatnich latach dokonał się postęp w...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.