eISSN: 2719-3209
ISSN: 0023-2157
Klinika Oczna / Acta Ophthalmologica Polonica Supplement
Bieżący suplement Archiwum Klinika Oczna
1/2020
vol. 122
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Artykuł przeglądowy

Zastosowania śródoperacyjnej aberrometrii w systemie ORA w zabiegach refrakcyjnych – praca przeglądowa i doświadczenia własne

Katarzyna Kuchalska
1
,
Andrzej Dmitriew
2, 3

  1. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  2. Szpital św. Wojciecha w Poznaniu
  3. Klinika Okulistyki, Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
KLINIKA OCZNA 2020, Supl. 1: S6–S9
Data publikacji online: 2020/10/08
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
System ORA (Optiwave Refractive Analysis, Alcon Laboratories, Inc.) jest śródoperacyjnym aberrometrem znajdującym zastosowanie w chirurgii refrakcyjnej soczewki i zaćmy, który umożliwia badanie mocy refrakcyjnej oka bezsoczewkowego i obliczanie wady resztkowej. Celem pracy było zebranie i podsumowanie dotychczasowych publikacji, które opisywały korzyści z zastosowania systemu ORA do przeprowadzania zabiegów refrakcyjnych, oraz przedstawienie doświadczeń własnych.

Przeanalizowano publikacje, które znaleziono poprzez bazy naukowe PubMed i Web of Science. Większość badań dotyczyła porównania efektów obliczeń dokonywanych za pomocą systemu ORA z biometrią przedoperacyjną w zakresie doboru mocy implantowanej soczewki wewnątrzgałkowej oraz mocy resztkowej. Przeważająca liczba pacjentów, u których w trakcie zabiegu zastosowano pomiary ORA, miała wadę resztkową ≤ 0,50 D, jednakże na podstawie różnych badań można zauważyć, że podobne rezultaty przynosi zastosowanie obliczeń wg wzorów stosowanych przedoperacyjnie. Aberrometr pozwala na lepsze dopasowanie mocy oraz osi cylindra w trakcie zabiegu. Rodzaj wszczepianych soczewek nie ma znaczenia dla oceny efektywności ORA, ale już stosowane w czasie procedur wiskoelastyki mogą wpływać na jej obliczenia.

Na podstawie dotychczas opublikowanych badań można określić, że wyniki uzyskiwane z zastosowaniem ORA są lepsze od tych opartych na obliczeniach za pomocą biometrii przedoperacyjnej. Jednocześnie w badaniach dotyczących soczewek torycznych jednoznacznie podkreśla się korzyści płynące z zastosowania aberrometrii śródoperacyjnej.
słowa kluczowe:

aberrometria śródoperacyjna, Alcon, ORA

© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.