ARCHIVAL" /> Zdrowie kobiet, Tadeusz Pisarski - Ginekologia Praktyczna - - - <span style="color: red">ARCHIWALNE</span> 4/2008
 
ISSN: 1231-6407
Ginekologia Praktyczna - - - ARCHIVAL
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
4/2008
vol. 16
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Zdrowie kobiet

Tadeusz Pisarski
,
Magdalena Pisarska-Krawczyk
,
Dariusz Samulak

Gin Pol 2008; 4: 36-39
Data publikacji online: 2008/12/17
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
W opracowaniu tym omówiono w skrócie zasadnicze zagadnienia w opiece medycznej:
1. Kobieta – nasza pacjentka.
2. Pojęcie zdrowia, w tym również zdrowia w okresie prokreacyjnym. 3. Zalecenia – uchwały:
• Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
• Unii Europejskiej.
4. Edukacja medyczna:
• podstawowe działania medyczne,
• pracowników ochrony zdrowia i społeczeństwa.

Kilka uwag o zdrowiu kobiet
O kobietach napisano wiele książek i artykułów. W raporcie Zdrowie kobiet w wieku prokreacyjnym 15–49 lat prof. Tomasz Niemiec z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie przedstawia wiele interesujących zagadnień.
Zdrowie to stan dobrego samopoczucia w aspekcie psychicznym, społecznym i fizycznym, a nie wyłącznie brak choroby we wszystkich aspektach życia.
Definicja przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia ma obowiązywać we wszystkich krajach ratyfikujących ten dokument. Niestety, nie zawsze tak jest. Niepłodność małżeńska uznawana przez wiele krajów za chorobę społeczną – w Polsce nią nie jest.

Zdrowe życie, zdrowa żywność
Określenia te należy uznać za hasła, choć bardzo ważne, jednak nieprecyzyjne, nie wiadomo bowiem dokładnie, co oznaczają w praktyce. Należy pamiętać, że wszyscy jesteśmy podobni, jednak każdy jest inny, całkowicie odmienny. Powszechnie panuje opinia, że życia nie można zaplanować. Oczywiście – dotyczy to szczegółów, jak również jego jakości i długości.
Coraz więcej ludzi chce żyć długo, zdrowo, godnie. Jest to zapotrzebowanie powszechne, ale na takie życie trzeba zapracować. Uważa się, że oprócz zachowania prozdrowotnego, spożywania zdrowej żywności, konieczna jest duża aktywność, głównie fizyczna, lecz nie zawadzi również właściwe nastawienie psychiczne i seksualność. W ocenie autorów niniejszego opracowania istotna jest również dobra organizacja pracy, wysiłku, wypoczynku, odpowiednia długość snu. Wskazany jest krótki odpoczynek każdego dnia, oraz dłuższe – raz bądź dwa razy w roku.
Starość jest piękna, a opinie, jakie wygłaszane są na jej temat we współczesnym świecie, często wprawiają starszych ludzi w zakłopotanie i tworzą złą atmosferę. Czują się oni niekiedy wykluczeni ze społeczeństwa. Wciąż zadaje się pytania: kto zarobi na naszą starość, kto nas utrzyma na emeryturze? Obawy te są – zdaniem autorów – nieuzasadnione. Każdy pracujący zgodnie z możliwościami zarobi sam...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.