facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
6/2013
vol. 100
 
Share:
Share:
abstract:
Short communication

Ze zjazdów

Maria Kowalska

Online publish date: 2013/12/21
View full text Get citation
 

Od Redakcji

Doktor medycyny Maria Kowalska jest najlepszym w Polsce znawcą trądu, którym interesuje się od lat 80. XX wieku. Wtedy to podczas pracy w Libii zetknęła się z przypadkami tej choroby. Od tego czasu odwiedziła w różnych krajach (Etiopia, Brazylia, Indie, Norwegia, Rumunia) liczne ośrodki zajmujące się infekcjami Mycobacterium leprae i przez wiele miesięcy pracowała z chorymi na trąd w Indiach. Na podstawie swoich doświadczeń opracowała filmy oraz opublikowała prace, również w „Przeglądzie Dermatologicznym”, dotyczące kliniki, patogenezy i immunologii trądu. Jej wiedza i działalność jest wysoko oceniana przez najlepszych światowych leprologów.

Poniżej publikujemy sprawozdanie dr Marii Kowalskiej z ostatniego światowego zjazdu leprologów.



18th International Leprosy Congress, Hidden Challenges



16–19 września, Bruksela

To była sentymentalna podróż w przeszłość.

Od 16 do 19 września 2013 roku uczestniczyłam, jako jedyna przedstawicielka z Polski, w 18. Międzynarodowym Kongresie Leprologicznym w Brukseli.

Tego rodzaju światowe kongresy organizowane są co 5 lat w różnych rejonach świata. Te, w których brałam udział, odbywały się w Chinach (Beijing 1998), Brazylii (Salvador Bahia 2003), Indiach (Hyderabad 2008) i w Europie (Bruksela 2013). Zagadnieniami trądu zajmuję się od przeszło 30 lat. Spotkanie osób, z którymi dawniej pracowałam lub miałam kontakty naukowe, dały mi prawdziwą satysfakcję. Honorowym gościem był dr Shaik Nordeen (ryc. 1.) z Indii – wieloletni rzecznik WHO w sprawie walki z trądem, były prezes International Leprosy Association, obecnie Leprosy Elimination Alliance. Warto podkreślić, że dzięki niemu w 1985 roku w skali światowej wprowadzono terapię wielolekową (ang. multidrug therapy – MDT). Osiąg­nięcie to jest uważane za przełom w zwalczaniu trądu. Zachorowalność zmniejszyła się w ciągu ostatnich 15 lat z kilkunastu milionów do około miliona, a ostatnio do ćwierć miliona rocznie.

Drugą osobą znaną mi z dawnych lat był dr Bernard Naafs (ryc. 2.) z Leiden University Medical Center. „Ben” – kochany przez wszystkich chorych, studentów, lekarzy, uwielbiany przez Masajów z Tanzanii (nosi zawsze ofiarowany przez nich naszyjnik, a ostatnio bransoletkę i laskę) – jest ekspertem w zakresie reakcji trądowych i zmian w obwodowym układzie nerwowym. Zawsze pracuje bezpośrednio z pacjentami, m.in. w Moshi (Tanzania), a...


View full text...


Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.