eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
1/2017
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Zespoły przebiegające z przewlekłym niebakteryjnym zapaleniem kości i szpiku w obrębie kręgosłupa

Łukasz Kubaszewski
,
Piotr Wojdasiewicz
,
Marcin Rożek
,
Iwona E. Słowińska
,
Katarzyna Romanowska-Próchnicka
,
Radosław Słowiński
,
Łukasz A. Poniatowski
,
Robert Gasik

Data publikacji online: 2017/05/26

WPROWADZENIE

Przewlekłe niebakteryjne zapalenie kości i szpiku (chronic non-bacterial osteomyelitis – CNO) występuje najczęściej jako element dwóch zespołów o domniemanym podłożu autoimmunologicznym. Chociaż zespoły te są znane od ponad 40 lat, z uwagi na niewielką liczbę przypadków opisanych w literaturze oraz zróżnicowaną symptomatologię, rozpoznanie jest nierzadko błędne lub schorzenie rozpoznawane jest późno, a wdrożone leczenie jest niewłaściwe. Większość autorów zwraca uwagę, że choroba ma podstępny początek, a wczesne objawy w kręgosłupie przypominają zapalenie kości i szpiku lub zmiany o charakterze złośliwym [1].
Rozpoznanie stawiane jest głównie na podstawie obrazu klinicznego, który obejmuje zlokalizowany ból oraz ogólne objawy zapalne o umiarkowanym nasileniu. W badaniu biopsyjnym CNO można podejrzewać w przypadku stwierdzenia nieswoistych zmian zapalnych, którym towarzyszą objawy skórne, po wykluczeniu innych możliwych chorób. W niektórych przypadkach w następstwie niewłaściwego rozpoznania wdrażano przewlekłe – i nieskuteczne – leczenie antybiotykami lub przeprowadzano zbędne zabiegi chirurgiczne [2]. Dostępna literatura przedmiotu nie jest spójna pod względem nazewnictwa i często ma niewielką wartość praktyczną dla klinicystów zajmujących się schorzeniami kręgosłupa. Z tego względu celem niniejszej pracy jest przedstawienie zwięzłych i uporządkowanych informacji, opracowanych na bazie dostępnej literatury, dotyczących zespołów chorobowych, w których przebiegu jednym z objawów klinicznych w obrębie kręgosłupa jest CNO.

PROBLEMY Z NAZEWNICTWEM I KLASYFIKACJĄ: PRZEGLĄD NAJCZĘSTSZYCH TERMINÓW STOSOWANYCH W ODNIESIENIU DO NIEBAKTERYJNEGO ZAPALENIA KOŚCI I SZPIKU

W literaturze przedmiotu najczęściej spotyka się trzy terminy: przewlekłe nawracające wieloogniskowe zapalenie kości i szpiku (chronic recurrent multifocal osteomyelitis – CRMO), zespół SAPHO (zapalenie błony maziowej stawów, trądzik, krostkowica, hiperostoza, zapalenie kości) oraz przewlekłe niebakteryjne zapalenie kości i szpiku (CNO). Pod względem chronologicznym najwcześniej pojawił się termin „przewlekłe nawracające wieloogniskowe zapalenie kości i szpiku” (CRMO) opisujący rzadkie, występujące u dzieci schorzenie kości o charakterze zapalnym i niejasnej etiologii oraz bezgorączkowym przebiegu [3].
Zespół ten objawia się głównie zapaleniem kości i szpiku, któremu towarzyszy zapalenie błony maziowej stawów, trądzik, krostkowica – zwłaszcza dłoni i...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.