ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
4/2005
vol. 8
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Zielona wyspa dla białego personelu. System ochrony zdrowia i praca lekarzy w Irlandii

Maciej Banach

Przew Lek 2005; 4: 16-19
Data publikacji online: 2005/06/03
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Irlandia jest wyspą, której piękno zapiera dech i przepełnia serce radością. To kraj, gdzie góry opadają stromymi zboczami ku morzu, gdzie niezmierzone piaszczyste plaże, niezliczone odcienie zieleni na tle zmiennych barw nieba, czarujące wioski, średniowieczne zamki, kręte drogi, poletka przecięte kamiennymi murkami mieszają się z życzliwością ludzi odczuwalną na ulicy, w domu lub w pubach [1].
Wyspa liczy tylko 450 km w osi podłużnej i 300 km wszerz, jej powierzchnia stanowi 1/3 powierzchni Polski. Ze względu na ciepłe prądy morskie opływające wyspę panuje tam łagodny klimat. Zimą śnieg jest rzadkością, natomiast przelotny deszcz występuje średnio przez 270 dni w roku. Irlandia, członek UE od 1973 r., jest dziś naprawdę nowoczesnym krajem. Jeszcze nie tak dawno kraj ogromnego bezrobocia i stojącej nad przepaścią gospodarki, dziś cieszy się jednym z najwyższych przyrostów gospodarczych na świecie (w latach 2000–2001 wyniósł on 10,5 proc.) [1, 2].



System ochrony zdrowia w Irlandii
System ochrony zdrowia w Irlandii stoi na bardzo wysokim poziomie. Świadczy o tym chociażby średni czas życia kobiet i mężczyzn, istotnie dłuższy niż w Polsce – odpowiednio 77 lat i 72 lata. W Irlandii jest 8 regionalnych kolegiów zdrowia, które odpowiadają również za administrację. Osoby z niższymi dochodami są ubezpieczane na zdrowie z podatków, a te zamożniejsze mogą korzystać ze szpitali publicznych, ale muszą płacić za ogólną opiekę zdrowotną. Większość szpitali to jednostki publiczne prowadzone przez kolegia, ale działają również placówki non profitlub komercyjne. Lekarze pracujący w szpitalu są zatrudniani na etaty lub kontrakty. Lekarze pierwszego kontaktu prowadzą z reguły własne praktyki. Opłacani są na zasadzie zapłaty za usługę i za każdego pacjenta. Za zdrowie publiczne odpowiedzialne są kolegia zdrowia, które zajmują się kontrolą środowiskowych oraz zakaźnych chorób oraz administracją [3].
W lecznictwie ambulatoryjnym Irlandii, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, decydującą rolę odgrywa lekarz ogólny, będący lekarzem pierwszego kontaktu. Działają oni głównie w zespołach składających się z ok. 5 lekarzy, pielęgniarki, rejestratorki i ewentualnie menedżera opieki zdrowotnej. Lekarz ogólny kieruje całym procesem leczenia pacjenta. Po zasięgnięciu rady u specjalisty lub leczeniu specjalistycznym pacjent wraca pod opiekę swojego lekarza. Lekarz pierwszego kontaktu w Irlandii pełni więc...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.