eISSN: 2449-9382
ISSN: 1730-2935
Menedżer Zdrowia
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
4/2003
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Zmiany systemowe w opiece zdrowotnej

Andrzej Krupa
,
Sławomir Idzikowski

Data publikacji online: 2003/08/20
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Zmiany systemowe w opiece zdrowotnej




Na ujednolicenie zasad kontraktowania świadczeń zdrowotnych składa się kilka elementów:
- zespół katalogów świadczeń,
- warunki dopuszczające świadczeniodawców do realizacji świadczeń,
- zasady udzielania świadczeń,
- zasady finansowania świadczeń,
- zasady sprawozdawczości.



Katalogi świadczeń



Świadczenia z zakresu lecznictwa szpitalnego



Podczas prac kolejnych zespołów najwięcej emocji i dyskusji nie zawsze merytorycznej wzbudził katalog świadczeń szpitalnych.
Emocje wychodzące ze środowiska medycznego dotyczyły głównie wyceny wartości punktowej świadczeń.
Świadczenia zostały zebrane w 3 katalogi. Pierwszy z nich zawierał świadczenia z zakresu specjalności zabiegowych i zachowawczych możliwe do realizacji w warunkach szpitalnych, drugi opisywał świadczenia terapeutyczne odrębnie kontraktowane (np. dializy), a trzeci świadczenia onkologiczne (z zakresu chemioterapii, brachyterapii i radioterapii).
Każde z tych świadczeń ma przypisaną wartość punktową. Te dwa elementy, czyli opis świadczenia i przypisana wartość punktowa stanowią część centralną katalogu. Lewą strona katalogu to wymienione specjalności medyczne, w których może być realizowane świadczenie, a prawa strona to zaznaczone miejsce wykonywania świadczenia, tj. w trybie postępowania jednodniowego, oddział I poziomu referencyjnego, oddział II poziomu referencyjnego, ośrodek referencyjny, zgoda płatnika – ewentualne limitowanie świadczeń, i wskazówki co do wymaganej dodatkowej dokumentacji, np. nagranie wideo z przeprowadzonego zabiegu.
Podobne zasady obowiązują w katalogu świadczeń terapeutycznych odrębnie kontraktowanych, przy czym tu jako miejsce wykonywania części świadczeń istnieje możliwość realizacji ich części również w warunkach ambulatoryjnych.
W przypadku katalogu świadczeń onkologicznych obowiązują podobne zasady, jak w katalogu świadczeń terapeutycznych odrębnie kontraktowanych, w części dotyczącej radioterapii i brachyterapii. Natomiast w katalogu chemioterapii istnieją przypisane poszczególne typy kursów chemioterapii do określonych jednostek chorobowych oraz możliwości co do miejsca ich wykonania (ambulatorium, oddział). Takie przyporządkowanie schematów leczenia do jednostek chorobowych (po długich konsultacjach ze...


Pełna treść artykułu...
POLECAMY
CZASOPISMA
Kurier Medyczny
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.