Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
8/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Zmiany w Programie Szczepień Ochronnych

Grażyna Dulny

Przew Lek 2000, 8, 53-56
Online publish date: 2004/03/02
View full text Get citation
 
Szczepienia ochronne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania chorobom zakaźnym. W Polsce realizowany jest Program Szczepień Ochronnych (corocznie aktualizowany), a od trzech lat ogłaszany w formie rozporządzenia ministra zdrowia.





Propozycja Programu Szczepień Ochronnych jest opracowywana przez Komisję Epidemiologii Chorób Zakaźnych Rady Sanitarno-Epidemiologicznej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym, a następnie po akceptacji Głównego Inspektora Sanitarnego oraz zapewnieniu środków na jego realizację jest przekazywana do powszechnego stosowania.

Na ostateczną formę Programu Szczepień Ochronnych mają wpływ następujące elementy:
- sytuacja epidemiologiczna kraju,
- zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia,
- możliwości finansowe państwa,
- dostępność odpowiednich preparatów szczepionkowych.

Program Szczepień Ochronnych składa się z 2 części:
- listy szczepień obowiązkowych,
- listy szczepień zalecanych.

Szczepienia obowiązkowe wykonywane są bezpłatnie przy użyciu szczepionek zakupionych centralnie przez Ministerstwo Zdrowia. Dystrybucją szczepionek do placówek podstawowej opieki zdrowotnej zajmują się powiatowe staje sanitarno-epidemiologiczne na terenie całego kraju.

Szczepienia zalecane wykonywane są przy użyciu preparatów zarejestrowanych w Polsce i rekomendowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego, ale dostępnych w aptekach na receptę za pełną odpłatnością. Szczepienia zalecane, podobnie jak szczepienia obowiązkowe są zabiegami zleconymi kasie chorych przez Ministerstwo Zdrowia. W związku z tym, samo wykonanie szczepień zalecanych w placówkach służby zdrowia, które mają podpisane kontrakty z kasą chorych powinno być bezpłatne.

Wszystkie szczepionki znajdujące się na polskim rynku muszą posiadać świadectwo rejestracji, będące dowodem wpisu do Rejestru środków farmaceutycznych i materiałów medycznych.

Obowiązek poddania się szczepieniom ochronnym wynika z ustawy z dnia 13 listopada 1963 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych art. 2 ust. 1 (Dz. U. Nr 50, poz. 279) oraz z ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o zwalczaniu gruźlicy (Dz. U. Nr 27, poz. 170).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 lipca 1998 r. w sprawie zasad przeprowadzania szczepień ochronnych przeciwko chorobom zakaźnym (Dz. U. Nr 94, poz....


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.