Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
6/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Znaczenie rehabilitacji w chorobach układu oddechowego

Kazimiera Małolepsza

Przew Lek 2001, 4, 6, 112-113
Online publish date: 2003/09/24
View full text Get citation
 


W przebiegu chorób układu oddechowego stwierdza się zaburzenia w czynności krążeniowo-oddechowej. Zachwiana równowaga układu oddechowego wpływa ujemnie na układ krążenia i odwrotnie, choroby układu krążenia obniżają sprawność układu oddechowego. Ta wzajemna korelacja zmusza do ujmowania procesu oddychania jako zintegrowanej całości i wymaga znajomości podstaw patofizjologii oddychania.






W przebiegu chorób układu oddechowego stwierdza się następujące zaburzenia:

- zmiany prowadzące do utrudnienia wymiany gazowej między włośniczkami a pęcherzykami płucnymi oraz niewłaściwy rozdział powietrza,

- przeszkody w drogach oddechowych, utrudniające dostarczanie powietrza do pęcherzyków płucnych,

- zmniejszoną powierzchnię oddychania na skutek zmian natury czynnościowej i anatomicznej,

- zaburzenia prowadzące do zmniejszenia elastyczności tkanki płucnej,

- procesy związane z przewlekłym przebiegiem chorób, w wyniku czego w ustroju dziecka obserwuje się cechy zaburzeń związanych z ograniczeniem ruchu (zanik mięśni, zaburzenia mineralne, psychiczne, obniżona odporność).

Zadaniem gimnastyki leczniczej jest przywrócenie harmonii między poszczególnymi układami zaburzonej na skutek choroby, jak również wzmocnienie tych elementów, które w związku z powstaniem nieodwracalnych zmian chorobowych będą wykorzystane do pokonywania wytworzonych trudności. Zachodzi więc potrzeba nie tylko nauczenia prawidłowego oddychania, lecz również uczynnienie tych elementów, które w stanie zdrowia zaliczane są do rezerwowych.

Kinezyterapia jest składową rehabilitacji, czyli pojęcia, w którym mieści się całość zagadnień związanych z adaptacją i rehabilitacją. Zadaniem rehabilitacji leczniczej w chorobach płuc jest:

- zapobieganie niewydolności oddechowej,

- usuwanie (całkowite lub częściowe) zaburzeń elementów mechanizmu oddychania, powstałych wskutek procesów chorobowych w płucach, opłucnej i oskrzelach oraz po zabiegach torakochirurgicznych.

Największe znaczenie ma zapobieganie powstawaniu niewydolności oddychania, zwłaszcza że nie zawsze można osiągnąć pożądany rezultat w okresie, kiedy już ma się do czynienia z mniejszym lub większym stopniem uszkodzenia elementów mechanizmu oddychania. Szczególnie jest to trudne lub wręcz niemożliwe, jeżeli powstaną nieodwracalne zmiany anatomiczne, trwale...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.