ARCHIVAL" /> Życie małżeńskie Augusta II Sasa (Mocnego) i Augusta III Sasa (Otyłego)
Termedia.pl
 
 
ISSN: 1231-6407
Ginekologia Praktyczna - - - ARCHIVAL
Current issue Archive About the journal Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
2/2008
vol. 16
 
Share:
Share:
abstract:

Życie małżeńskie Augusta II Sasa (Mocnego) i Augusta III Sasa (Otyłego)

Janusz Kubicki

Gin Prakt 2008; 2: 48
Online publish date: 2008/07/01
View full text Get citation
 
W historii Polski panowali przedstawiciele 4 dynastii: Piastów, Jagiellonów, Wazów oraz Sasów. Ci ostatni doprowadzili do upadku Rzeczypospolitej.
August II Sas (Mocny) 1670–1733

Był synem Jana Jerzego III elektora saskiego i Anny Zofii, córki króla duńskiego. Miał jedną żonę Krystynę Eberhardynę, margrabiankę brandenburską, która urodziła jedynego syna, późniejszego króla Polski – Augusta III Sasa. Po koronacji August II Sas przyjął religię katolicką, natomiast jego żona, zagorzała luteranka, nie zmieniła wiary, nigdy do Polski nie przyjechała i nie była koronowana na królową Polski. Aby zapewnić tron swojemu synowi, późniejszemu królowi Polski, Augustowi III, ojciec odebrał go matce i powierzył opiece jezuitom i doprowadził do przyjęcia przezeń katolicyzmu. Krystyna Eberhardyna, która nienawidziła swojego męża wzbudzającego w niej wstręt swoją rozpustą, po konwersji religijnej swojego pierworodnego syna popadła w nieuleczalną depresję. August II Sas słynął bowiem z niezwykłego temperamentu seksualnego, przez jego elektorsko-królewskie łoża przewijały się nie tylko księżne, hrabiny, mieszczanki, a nawet zwyczajne plebejki. Niektórzy współcześni złośliwie podkreślali, ze nieokiełznany temperament Augusta II przyczynił się do wzrostu ludności w Dreźnie i Warszawie. August II Sas pochowany został w kryptach królewskich na Wawelu. Zmarł z powodu zaawansowanej cukrzycy. Według niepotwierdzonych relacji historyków w wyniku przypadkowego uderzenia złamaną przez niego podkową (wiadomo, że zawartość żelaza w ówczesnych podkowach odbiegała od współczesnej) doszło do urazu stopy, w wyniku którego dokonano u niego amputacji palca tzw. stopy cukrzycowej.
August III Sas (Otyły) 1696–1763

Był synem króla Augusta II Sasa (Mocnego) i Krystyny Eberhardyny, margrabianki brandenburskiej. W 1719 roku poślubił Marię Józefinę, córkę cesarza niemieckiego Józefa I. Miał z nią 14 dzieci, a więc był najbardziej płodnym królem polskim. Oto jego synowie: 1. Fryderyk Krystian – elektor saski, 2. Franciszek Ksawery, 3. Karol Krystian – książę Kurlandii, 4. Albert Kazimierz – książę cieszyński i saski, 5. Klemens Wacław – arcybiskup Trewiru. Córki Augusta III Sasa: 1. Maria Amelia – Królowa Hiszpanii, 2. Maria Anna – księżniczka Polski i Saksonii, żona elektora bawarskiego, 3. Maria Józefa Karolina Saska – delfina Francji, 4. Krystyna, 5. Elżbieta, 6. Maria Kunegunda. Ponadto 2 synów i 1 córka...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.