Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Choroby skóry bardzo dotkliwe dla jakości życia

Udostępnij:
Wiele przewlekłych chorób skóry poważnie upośledza codzienne życie społeczne i osobiste oraz niesie za sobą konsekwencje psychologiczne, takie jak depresja i stany lękowe, a ogromną skalę zjawiska obrazuje najnowsza publikacja w prestiżowym „Journal of The European Academy of Dermatology & Venereology”.
Jak pokazują dotychczasowe dane literaturowe, pacjenci cierpiący z powodu przewlekłych chorób skóry często nie podejmują aktywności zawodowej, a nawet jeśli są zdolni do pracy, ich produktywność bywa zmniejszona; ponadto chorzy z widocznymi zmianami mogą doświadczać różnych form stygmatyzacji, takich jak społeczna dezaprobata, dyskredytacja lub dewaluacja.

Powyższe dane pochodzą jednak z badań przeprowadzanych w szpitalach lub ośrodkach klinicznych, co stwarza ryzyko, że badane populacje nie są w pełni reprezentatywne.

Korzystając z dużego zbioru danych zgromadzonego w ramach EADV („burden of skin diseases”), który zawiera informacje o populacji obciążonej chorobami skóry z 27 europejskich krajów, dokonano analizy danych 19 915 osób dorosłych, które wypełniły kwestionariusz DQLI i odpowiedziały na pytania dotyczące wpływu ich choroby skóry na życie codzienne i zawodowe, lęk/depresję i stygmatyzację. Najczęstszymi podawanymi schorzeniami skóry były infekcje grzybicze, atopowe zapalenie skóry, różne postaci łysienia oraz łuszczyca.

Wykazano, że jakość życia była szczególnie obniżona u osób z ropnym zapaleniem apokrynowych gruczołów potowych i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Około połowy uczestników cierpiących na trądzik, łysienie lub przewlekłą pokrzywkę i około 40 proc. pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, rakiem skóry (którymkolwiek) lub łuszczycą zgłosiło umiarkowany lub niezwykle duży wpływ choroby na jakość ich życia. Zatrważające są dane mówiące aż o 88,1 proc. uczestników uznających swoją chorobę za wstydliwą w życiu osobistym, a 83 proc. w życiu zawodowym. Mniej więcej połowa badanych zgłaszała trudności ze snem i uczucie zmęczenia, często zgłaszano stany lękowe i depresję.
14,5 proc. uczestników podawało, że zostało odrzuconych przez innych ze względu na chorobę skóry, a 19,2 proc. – że patrzono na nich z odrazą.

Powyższe (alarmujące) dane pokazują, w jak wielkim stopniu choroby skóry wpływają na życie codzienne i zawodowe; dlatego – według autorów – konieczna jest świadomość problemu wśród klinicystów, co pozwoli na podjęcie wczesnej interwencji.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.