DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Skuteczność biologicznego leczenia łuszczycy może zwiększyć sam pacjent

Udostępnij:

Łuszczyca może być leczona wieloma schematami terapeutycznymi, w tym rosnącą grupą leków biologicznych o dobrze udokumentowanym działaniu. Zaawansowanemu leczeniu należy jednak stworzyć warunki, a przede wszystkim musi tego dokonać sam pacjent, o czym przekonuje najnowsza publikacja z „The JAMA Dermatology”.

Umiarkowaną postać łuszczycy definiuje się zwykle jako chorobę zajmującą od 3 do 10 proc. powierzchni ciała, z kolei ciężką przy pokryciu wynoszącym 10 proc. lub więcej. Leki biologiczne zrewolucjonizowały sposób leczenia tej choroby, jednak jednym z głównych wyzwań jest występowanie pierwotnych i wtórnych niepowodzeń w leczeniu lub niewystarczających odpowiedzi na leczenie początkowe. Mimo, że w wielu badaniach leki biologiczne wykazały wysoki odsetek odpowiedzi, istnieje podgrupa pacjentów, którzy nie reagują na te metody leczenia. Odpowiedzi na pytania o przyczyny takiego zjawiska dostarcza grupa naukowców z Copenhagen University Hospital.

W omawianej metaanalizie za materiał źródłowy posłużyło ostatecznie 40 badań z udziałem 21438 pacjentów, które zaczerpnięto z PubMed, Embase i Web of Science od ich powstania do kwietnia 2022 roku, a zostały wyselekcjonowane za pomocą znanego i cenionego algorytmu PRISMA. Uwzględniono jedynie badania, w których wyniki leczenia oceniano skalą PASI75 lub 90 po 12, 26 i/lub 52 tygodniach leczenia. Brano pod uwagę zarówno badania obserwacyjne, jak i randomizowane badania kliniczne.

Wykazano, że starszy wiek w momencie rozpoczęcia terapii biologicznej tym mniejsza szansa na osiągniecie 90 proc. poprawy w skali PASI po 26 tygodniach leczenia. Według wyników metaanalizy wcześniejsza ekspozycja na tego typu leki, wyższy wskaźnik masy ciała, palenie w wywiadzie oraz pozostawanie w nałogu wiążą się odpowiednio z 56-, 4-, 19- i 22-procentową większą szansą na niepowodzenie terapii. Co ważne, w badaniach randomizowanych tylko BMI wynoszące co najmniej 30 (kg/m2) zwiększało ryzyko (o 43 proc.) nieuzyskania PASI 90 po 3 miesiącach leczenia.

Co najmniej 2 czynniki - palenie tytoniu i wskaźnik masy ciała - pozostają w tym przypadku modyfikowalne; powyższa metaanaliza uświadamia, jak ważna jest wielodyscyplinarna i kompleksowa opieka nad pacjentem z łuszczycą, zwłaszcza postacią ciężką.

 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.