Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Semaglutyd zmniejsza ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych i cukrzycy

Udostępnij:

Agonista receptora glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) – semaglutyd (Wegovy i Ozempic) – zmniejszył liczbę zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz zmniejszył ryzyko progresji cukrzycy o 73 proc. u osób z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową i otyłością w porównaniu z placebo.

Badania są zgodne z dwiema nowymi analizami badania SELECT.

W pierwszym z dwóch badań zaprezentowanych na 84. sesji naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA) i opublikowanych w czasopiśmie „Diabetes Care” naukowcy przyjrzeli się wpływowi semaglutydu na progresję glikemii u osób z problemami sercowo-naczyniowymi oraz z nadwagą lub otyłością, które nie chorowały na cukrzycę.

Lepsza kontrola glikemii 

– Wśród osób, które przyjmowały semaglutyd, u mniejszej liczby osób ze stanem przedcukrzycowym na początku badania rozwinęła się cukrzyca, z kolei większy odsetek pacentów powrócił do normalnego poziomu A1c niż osób przyjmujących placebo – powiedział główny autor badania prof. Steven E. Kahn z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle (USA).

– Semaglutyd poprawił kontrolę glikemii u osób z wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych – mówił specjalista podczas sesji ADA. Jak dodał, jednak pomimo wzrostu regresji do normalnego poziomu glikemii  semaglutyd nie spowalniał progresji glikemii w czasie.

W pierwotnym badaniu SELECT oceniano wpływ semaglutydu na pacjentów z nadwagą lub otyłością oraz miażdżycową chorobą sercowo-naczyniową na ciężkie niepożądane zdarzenia sercowo-naczyniowe (MACE).

Jak wcześniej informował „Medscape Medical News”, lek przeciwko otyłości zmniejszył MACE o mniej więcej 20 proc. w porównaniu z placebo w tej populacji wysokiego ryzyka. W tej wstępnie określonej analizie wtórnej badania SELECT prof. Kahn i współpracownicy przyglądali się glikemii przez trzy lata leczenia semaglutydem lub placebo. Na początku badania 33,5 proc. wszystkich uczestników miało prawidłowy poziom glikemii, zdefiniowany jako A1c poniżej 5,7 proc. Około dwóch trzecich miało stan przedcukrzycowy (A1c od 5,7 proc. do <6 proc.), a pozostali mieli A1c od 6 proc. do <6,5 proc. Po trzech latach 69,5 proc. uczestników badania przyjmujących semaglutyd miało prawidłowy poziom glikemii, w porównaniu z 35,8 proc. osób przyjmujących placebo. 

Wśród osób z prawidłowym poziomem A1c na początku badania u 9 z 1676 uczestników (0,5 proc.) otrzymujących semaglutyd rozwinęła się cukrzyca (w porównaniu z 18 z 1690 osób otrzymujących placebo). W grupie z glikemią pośrednią u 0,8 proc. osób przyjmujących semaglutyd rozwinęła się cukrzyca w porównaniu z 3,5 proc. osób przyjmujących placebo. W grupie o najwyższym poziomie glikemii u 3,5 proc. pacjentów przyjmujących semaglutyd rozwinęła się cukrzyca w porównaniu z 17 proc. osób otrzymujących placebo. Po 20 tygodniach poziom A1c zwiększył się podobnie w grupie placebo i semaglutydu, ale u osób przyjmujących semaglutyd nastąpił mniejszy wzrost.

Zmiejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych 

W oddzielnym badaniu dr Ildiko Lingvay z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas (USA) wykazano, że zdolność semaglutydu do zmniejszania zdarzeń sercowo-naczyniowych obserwowana w pierwotnych wynikach SELECT utrzymywała się nawet u osób, które miały normalny poziom A1c na początku badania.

W nowej analizie najpierw przyjrzano się MACE, jego poszczególnym składnikom, rozszerzonemu MACE (śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu niezakończony zgonem; rewaskularyzacja wieńcowa; lub hospitalizacja z powodu niestabilnej dławicy piersiowej), złożonej niewydolności serca (hospitalizacja z powodu niewydolności serca lub pilna wizyta lekarska, lub śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych), rewaskularyzacji naczyń wieńcowych i śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny według wyjściowej podgrupy A1c i kategorii zmian A1c.

Naukowcy stwierdzili, że zmniejszenie liczby tych zdarzeń było podobne do początkowych wyników badania SELECT i niezależne od wyjściowego stężenia A1c. Wyniki sercowo-naczyniowe były „również spójne we wszystkich podgrupach zmian A1c – poinformowali.

– Analiza pokazuje, że te korzystne efekty semaglutydu będą przewidywane w całym kontinuum glikemicznym – powiedziała dr Lingvay, dodając, że nawet jeśli pacjent ma całkowicie normalny poziom A1c, nadal odniesie korzyści z semaglutydu w celu zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego.

 
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.