Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kontrowersje i Postępy w Reumatologii – bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w leczeniu chorób reumatycznych

Udostępnij:
Od 16 do 18 maja odbędzie się w Krakowie konferencja pod patronatem i nadzorem naukowym Kliniki Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania streszczeń.
Pieczę naukową nad wydarzeniem sprawują: dr hab. n. med. Bogdan Batko, profesor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, ordynator Oddziału Reumatologii, Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie, konsultant wojewódzki ds. Reumatologii w Małopolsce, prof. dr hab. n. med. Marek Brzosko z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, kierownik Katedry Reumatologii i Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki Reumatologii, Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Immunologii Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a także dr hab. n. med. Zbigniew Żuber, prof. Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, kierownik Katedry Pediatrii, kierownik Oddziału Dzieci Starszych z Pododdziałami Neurologii i Reumatologii Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie.

Podczas konferencji eksperci i praktycy będą dyskutować nad postępami i kontrowersjami zarówno w zakresie diagnostyki, leczenia, jak i zrozumienia mechanizmów chorób reumatycznych. Tematy, które wzbudzają szczególne emocje w społeczności reumatologicznej, związane są np. z wprowadzeniem w ostatnich latach leków biologicznych stosowanych w leczeniu chorób reumatycznych. Mimo że są one zatwierdzone przez agencje regulacyjne, to wciąż istnieje wiele kontrowersji dotyczących ich skuteczności i bezpieczeństwa w porównaniu z lekami referencyjnymi.

Wczesne leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów czy tocznia rumieniowatego układowego może zmniejszyć ryzyko powikłań i poprawić rokowanie, ale wyzwaniem jest zidentyfikowanie pacjentów w fazie wczesnej choroby. Postęp technologiczny, w tym technologie obrazowania i analiza danych, umożliwiają lepsze zrozumienie patogenezy i prognozowanie chorób reumatycznych, jak na przykład obrazowanie metodami MRI, które może umożliwić wcześniejszą diagnozę i monitorowanie choroby.

Coraz większą uwagę zwraca się także na wpływ stylu życia, w tym diety, aktywności fizycznej i zmniejszenia stresu, na choroby reumatyczne. Istnieją badania sugerujące, że pewne czynniki dietetyczne mogą wpływać na stan zapalny w organizmie i objawy chorób reumatycznych, choć dalsze badania są nadal potrzebne.

Postęp w zrozumieniu patogenezy chorób reumatycznych umożliwił rozwój terapii celowanych, które skupiają się na konkretnych czynnikach immunologicznych lub molekularnych zaangażowanych w chorobę. Jednakże istnieją kontrowersje dotyczące tego, jak pacjenci odpowiedzą na określone terapie celowane oraz jak długotrwała i skuteczna może być kontrola choroby. W miarę jak postępują badania i rozwijają się technologie, można spodziewać się dalszych postępów zarówno w zrozumieniu, jak i leczeniu chorób reumatycznych. Jednakże istniejące kontrowersje, takie jak wybór odpowiednich terapii czy optymalne zarządzanie pacjentem, nadal będą stanowić wyzwanie dla społeczności reumatologicznej.

Organizatorzy zachęcają do nadsyłania prac na sesję plakatową podczas konferencji. Termin zgłaszania streszczenia upływa 30 kwietnia 2024 r. Każde zgłoszone streszczenie będzie anonimowo oceniane przez Komitet Naukowy, a wybrane prace zostaną wytypowane do przedstawienia w formie prezentacji pracy plakatowej, e-posteru. Autorzy mogą nadesłać więcej niż jedno streszczenie.

Szczegóły organizacyjne dostępne są na stronie wydarzenia.

PANEL STRESZCZEŃ


Zapraszamy do udziału w konferencji, która zrewolucjonizuje twoje podejście do reumatologii! Bądź częścią dyskusji na temat kontrowersji i postępów, które kształtują przyszłość leczenia chorób reumatycznych.

REJESTRACJA
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.