Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowości diagnostyczne i terapeutyczne w chorobach demielinizacyjnych OUN

Udostępnij:
Jakie postępy poczyniła neuroimmunologia w prewencji i terapii chorób demielinizacyjnych? Czy SM jest przeciwwskazaniem do macierzyństwa? Kiedy i jak stosować terapię rekonstytucyjną układu odpornościowego? Na te i inne pytania odpowiedzą wykładowcy konferencji Choroby Demielinizacyjne OUN 2022 – Ścieżki Kliniczne, która odbędzie się 3 i 4 marca 2022 r. w formule online.
Postęp w leczeniu stwardnienia rozsianego, zwłaszcza postaci rzutowo-remisyjnej, jaki dokonał się w ostatnich latach jest wręcz rewolucyjny. Dzięki efektywnym lekom immunomodulacyjnym można całkowicie zatrzymać postęp tej choroby i zahamować jej aktywność u większości pacjentów. Celem prowadzonego wówczas leczenia jest osiągniecie statusu NEDA (no evident disease activity) oznaczającego brak jakichkolwiek objawów choroby.

Jednym z pierwszych przełomowych leków przeznaczonych do terapii postaci rzutowo-remisyjnej stwardnienia rozsianego był natalizumab. Zadaniem stosowanych w leczeniu przeciwciał monoklonalnych jest ograniczenie postępu choroby na jej wczesnym etapie, w którym dominuje głównie komponenta zapalna nad zmianami neurodegeneracyjnymi, a więc w chwili, gdy szansa osiągnięcia efektu terapeutycznego jest największa. Aktualnie neurolodzy dysponują kilkunastoma lekami przeznaczonymi do terapii SM (zarówno w leczeniu pierwszej linii, jak i drugiej linii) o coraz wyższej skuteczności, a kolejne nowe leki znajdują się w badaniach klinicznych. O postępach dotyczących neuroimmunologii i widokach na przyszłość opowie podczas konferencji prof. Monika Adamczyk-Sowa.

Część pacjentów poddawana jest terapii rekonstytucyjnej, powodującej przebudowę układu immunologicznego. Jej innowacyjność polega na stosunkowo krótkim okresie leczenia przy jednoczesnym uzyskaniu długofalowego efektu. Terapia ta redukuje liczbę limfocytów, nie dochodzi jednak do ich trwałej redukcji – limfocyty się odnawiają, nie są natomiast tak reaktywne, jak przed zastosowaniem leczenia. Jedną z substancji stosowanych w terapii rekonstytucyjnej jest kladrybina. Uważa się, że jej działanie na limfocyty B i T przerywa ciąg zdarzeń w układzie immunologicznym mających kluczowe znaczenie w SM. Leczenie kladrybiną będzie tematem wystąpienia dr hab. Anny Jurewicz.

Stwardnienie rozsiane to choroba, która dotyka głównie osoby młode, dlatego w tle pojawia się często pytanie dotyczące kwestii rozrodczych. Warto podkreślić, że SM nie jest przeciwwskazaniem do macierzyństwa i posiadania dzieci, a stwierdzenie, że ciąża pogarsza przebieg choroby, jest mitem. W rzeczywistości ciąża jest okresem pewnej naturalnej immunosupresji i w tym czasie obserwujemy wyciszenie wielu chorób autoimmunologicznych, również SM. Na temat najnowszych doniesień naukowych dotyczących kwestii ciąży i chorób demielinizacyjnych wykład wygłosi dr hab. Alicja Kalinowska.

Podczas konferencji Choroby Demielinizacyjne OUN 2022 – Ścieżki Kliniczne poruszonych zostanie także wiele innych kwestii kluczowych w terapii stwardnienia rozsianego. Uznani eksperci opowiedzą o roli obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, terapiach „anti-B cell” w SM, a także o szczepieniach COVID-19 wśród chorych na stwardnienie rozsiane. Będzie również mowa o zajęciu układu nerwowego w chorobie Sjoegrena oraz w przebiegu chorób zapalnych jelit.

Kierownikiem naukowym konferencji jest prof. Mariusz Stasiołek z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji!

ZAREJESTRUJ SIĘ
 
Konferencje
6 dni
Konferencja online

NOWOŚCI W CHOROBACH WEWNĘTRZNYCH 2025

ONLINE, 08.02.2025
12 dni
Konferencja stacjonarna

Szczyt Zdrowia Mózgu

WARSZAWA, 14.02.2025
13 dni
Konferencja stacjonarna

SOBOTA KARDIOMETABOLICZNA - JEDEN CHORY WIELE PROBLEMÓW - Podlaski Dzień Hipertensjologii

BIAŁYSTOK, 15.02.2025
16 dni
Webinar

Wtorkowe Spotkania z Otyłością dla zabiegowców Cz.2

PROWADZENIE
dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł

WYKŁADOWCY
prof. dr hab. n. med. Tomasz Drewa
prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek-Matuszek

WTOREK, 18 LUTEGO 2025, GODZ. 19:30
17 dni
Konferencja stacjonarna

WYTYCZNE PRAKTYCZNIE – ZALECENIA POLSKIEGO TOWARZYSTWA DIABETOLOGICZNEGO 2025

BIAŁYSTOK, 19.02.2025
17 dni
Webinar

PODSUMOWANIE ROKU 2024 W REUMATOLOGII

Kierownictwo naukowe:
prof. dr hab. n. med. Brygida KWIATKOWSKA
dr hab. n. med. prof. UAFM Zbigniew Żuber
dr hab. n. med. prof. UAFM Bogdan BATKO
dr n. med. Marcin STAJSZCZYK

19 LUTEGO 2025 R. GODZ. 19:00
18 dni
Webinar

Porozmawiajmy o... Wyzwania w neurologii dziecięcej 2025. Choroby rzadkie

Kierownictwo naukowe:
prof. dr hab. n. med. Barbara Steinborn
dr hab. n. med. Anna Winczewska-Wiktor

CZWARTEK, 20 LUTEGO 2025, GODZ. 18:00
20 dni
Konferencja stacjonarna

III Konferencja Dialogi Wakcynologiczne

Poznań, 22.02.2025
20 dni
Konferencja stacjonarna

SOBOTA KARDIOMETABOLICZNA - JEDEN CHORY WIELE PROBLEMÓW

LUBLIN, 22.02.2025
24 dni
Konferencja stacjonarna

WYTYCZNE PRAKTYCZNIE – ZALECENIA POLSKIEGO TOWARZYSTWA DIABETOLOGICZNEGO 2025

GDAŃSK, 26.02.2025
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.