Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Chirurgiczna terapia transportu kości piszczelowej skuteczna w leczeniu owrzodzeń stopy cukrzycowej

Udostępnij:
Zespół naukowców chińskich przebadał efekty zaawansowanej terapii chirurgicznej stosowanej w leczeniu ciężkich przypadków stopy cukrzycowej – miejscowy transport kości piszczelowej połączony z wypełnieniem i pokryciem cementem kostnym z wankomycyną i fosforanem wapnia.
Badanie miało charakter retrospektywny. Dokonano analizy 22 pacjentów ze stopą cukrzycową leczonych techniką transportu kości piszczelowej z wypełnieniem i pokryciem cementem kostnym w okresie od października 2019 do grudnia 2021 roku. Było to 13 mężczyzn i 9 kobiet w średnim wieku 61,3 roku (zakres wieku 41–74 lata).

Czas trwania cukrzycy wynosił 8–30 lat, średnio 12,5 roku. Czas trwania niegojącego się owrzodzenia w zespole stopy cukrzycowej wynosił 10–42 dni, średnio 28,2 dnia.

Wystąpiły 2 przypadki stopnia 3. i 20 przypadków stopnia 4. według klasyfikacji Wagnera.

Angiografię TK wykonywano na obu kończynach dolnych pacjentów, naczynia krwionośne dotkniętych chorobą kończyn były w różnym stopniu zwężone, a ukrwienie oceniono jako słabe. Przedoperacyjna temperatura skóry dotkniętej chorobą stopy wynosiła (28,27 ±0,91)°C, wskaźnik kostka-ramię (ABI) 0,42 ±0,11, a wynik w wizualnej skali analogowej (VAS) 7,7 ±0,6.
Przedoperacyjna wielkość owrzodzenia stopy cukrzycowej wahała się od 2,5 cm × 2,0 cm do 3,5 cm × 3,0 cm. Rejestrowano temperaturę skóry dotkniętej chorobą stopy, wskaźnik ABI, punktację VAS i gojenie się ran skóry dotkniętej chorobą stopy i porównywano stan przed operacją i 3 miesiące po operacji. Wszyscy pacjenci byli obserwowani w okresie od 3 do 18 miesięcy, średnio 10,5 miesiąca.

Jak stwierdzono, zakażenie jednego pacjenta z 4. stopniem wagnerowskim nie uległo znaczącej poprawie po operacji i zaobserwowano tendencję do dalszego pogarszania się, a amputację lewej nogi wykonano ostatecznie w 22. dniu po operacji. Pozostałych 21 pacjentów odpowiedziało pozytywnie na terapię operacyjną, stabilizator zewnętrzny usunięto miesiąc po operacji, rana zagoiła się 3 miesiące po niej, a podczas obserwacji nie było nawrotu owrzodzenia in situ ani innych miejsc. Po 3 miesiącach od operacji temperatura skóry dotkniętej chorobą stopy wynosiła (31,76 ±0,34)°C, ABI 0,94 ±0,08, a wynik w skali VAS 2,1 ±0,3, co jest znaczną poprawą w porównaniu z danymi przed operacją.

Badacze podkreślili, że zmodyfikowana technika miejscowego transportu kości piszczelowej w połączeniu z wypełnieniem i pokryciem cementem kostnym z wankomycyną i fosforanem wapnia może skutecznie poprawić ukrwienie chorej kończyny, przyspieszyć gojenie się ran i poprawić skuteczność leczenia.

Opracowanie: Marek Meissner
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.