Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nowy środek zwalczania patogenów ran

Udostępnij:
Tagi: patogeny ran
Zespół naukowców i klinicystów z University of North Carolina w Karolinie Północnej (USA) opracował nowy terapeutyk do zwalczania dwóch typów bakterii obecnych w ranach i doprowadzających do ciężkich zmian zapalnych – Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus.
Badacze zastosowali dwa biopolimery glikozaminoglikanów (GAG): kwas hialuronowy (HA) i siarczan chondroityny (CS). Zmodyfikowano je chemicznie za pomocą karbodiimidów, czyli związków organicznych stosowanych głównie jako czynniki kondensujące w reakcjach sprzęgania, np. w syntezie peptydów, tak by ułatwić absorpcję oraz uwalnianie tlenku azotu (NO).

W wyniku tej modyfikacji zarówno kwas hialuronowy, jak i siarczan chondroityny uwalniały 0,2–0,9 μmol NO na 1 mg GAG do płynu pobranego z rany z okresami półtrwania uwalniania NO w zakresie od 20 do 110 minut. Te glikozaminoglikany wykazywały silne działanie bakteriobójcze o szerokim spektrum działania przeciwko trzem szczepom Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus o różnym stopniu antybiotykooporności.

Stwierdzono również, że wydzielanie NO przez glikozaminoglikany w badaniach in vivo zmniejsza aktywację mysiego TLR4, co pokazuje, że lek wykazuje mechanizmy przeciwzapalne. Testy adhezji i proliferacji in vitro wykorzystujące ludzkie fibroblasty skóry i keratynocyty naskórka wykazały różnice w zależności od budowy GAG, pochodzenia alkiloamin i profilu uwalniania NO.

Jak stwierdzono w trakcie następnych badań na modelu rany zakażonej P. aeruginosa, lepszym czynnikiem uwalniania tlenku azotu jest siarczan chondroityny. Sprzyja on gojeniu się ran, ich przyspieszonemu zamykaniu się oraz zmniejszeniu zagrożenia patogenami. Obecnie rozpoczynają się testy kliniczne nowego terapeutyku.

Opracowanie: Marek Meissner
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.