Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Skuteczne leczenie AZS staje się rzeczywistością

Udostępnij:
Dorośli pacjenci z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry decyzją ministra zdrowia od 1 listopada otrzymują refundację leczenia biologicznego dupilumabem w ramach nowego programu lekowego.
– To spełnienie marzeń pacjentów z najcięższą postacią AZS, u których żadna inna terapia nie przyniosła efektu. Dziś wreszcie będą mogli żyć normalnie – bez bólu, świądu i strachu o nadchodzące jutro. Dlatego pragnę jeszcze raz podziękować Ministerstwu Zdrowia, a w szczególności panu ministrowi Maciejowi Miłkowskiemu, i wyrazić ogromne uznanie za jego empatię, troskę o los chorych, zrozumienie ich potrzeb i wkład w nieustające podnoszenie standardu leczenia w Polsce. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale pierwszy
i najważniejszy krok na drodze ku poprawie zdrowia i jakości życia pacjentów z AZS mamy już za sobą – podkreśla Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła i nawrotowa dermatoza o charakterze ogólnoustrojowym i podłożu genetycznym, na którą w Polsce cierpi ok. 700 000 osób, a 6,5 proc. z nich ma postać ciężką. Mimo że zmiany widoczne są głównie na skórze – w postaci okrutnie swędzących i zarazem bolesnych wyprysków, sączących się pęcherzyków czy nadkażonych ran – choruje cały organizm pacjenta. Skutki choroby odczuwane są przez całe rodziny.

– Atopowe zapalenie skóry wpływa na całokształt funkcjonowania pacjenta, jego życie prywatne i zawodowe. Chorobie towarzyszą liczne alergie, astma oskrzelowa, choroby układu oddechowego, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze, pokrzywki, alergiczny nieżyt nosa czy przewlekłe zapalenie spojówek, które prowadzi do zaburzeń wzroku, a nawet jego utraty. Jeszcze do niedawna, zanim rozpoczęliśmy działania edukacyjne w ramach kampanii „Zrozumieć AZS”, atopowe zapalenie skóry uznawane było za chorobę wieku dziecięcego i często niesłusznie bagatelizowane. Tymczasem dotyka ono dzieci, młodzież i dorosłych – podkreśla prezes Godziątkowski.

Trwający przez 24 godziny na dobę świąd jest tak silny, że pacjenci nie są w stanie nad nim zapanować. Nie śpią, mają problemy z koncentracją, są rozdrażnieni i sfrustrowani. To wszystko przekłada się na codzienne funkcjonowanie. Nieestetyczne, krwawiące zmiany – obejmujące nawet 90 proc. powierzchni skóry – powodują, że pacjenci czują się jak trędowaci. Unikają interakcji społecznych, wycofują się z życia, cierpiąc w samotności, a to prowadzi do zaburzeń psychicznych i depresji.

– W ostatnich badaniach, które przeprowadziliśmy we wrześniu 2021 roku, ponad 88 proc. pacjentów i opiekunów zadeklarowało, że ich sytuację mogłaby poprawić refundacja terapii biologicznej. Od 1 listopada wreszcie jest to możliwe. Musimy pamiętać, że pacjenci z ciężką postacią AZS to osoby, które praktycznie przez cały rok żyją w zaostrzeniu. Dla nich ta terapia jest szansą na normalne życie – bez bólu, świądu i cierpienia. Na takie życie każdy niewątpliwie zasługuje – puentuje Hubert Godziątkowski.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.