Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Interdyscyplinarne podejście szansą na optymalne leczenie – to co było najważniejsze na TMT 2021

Autor: Monika Stelmach |Data: 29.04.2021
 
 
W tym roku tematy wykładów zdominowała pandemia COVID-19. Ale mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej eksperci apelowali o zwrócenie bacznej uwagi na inne choroby oraz podkreślali ważną rolę interdyscyplinarnego podejścia do pacjenta. W sumie zaprezentowano aż 119 prelekcji.
Jubileuszowa, XV edycja Top Medical Trends 2021, jednego z największych kongresów medycznych w Polsce, po raz drugi odbyła się w formule online. Bogaty program wykładów i warsztatów zapewnił uczestnikom dostęp do informacji o najnowszych standardach postępowania i aktualnych wytycznych z niemal wszystkich dziedzin medycyny. Przeprowadzono aż 41 sesji, wygłoszono 119 wykładów odbyło się 5 warsztatów, a to wszystko przedstawiło 123 wykładowców.

Organizatorzy kongresu są wyczuleni na potrzeby lekarzy, dlatego w tym roku dołączono 5 nowych sesji: konsultantów krajowych; Top Pediatric Day; Ciążą-Połóg-Noworodek; Doświadczenia w leczeniu i zapobieganiu COVID-19 oraz sesję Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran: Pacjent z raną w POZ - krótki przewodnik. Nowością były też warsztaty online.

COVID-19 zdominował medycynę
W tym roku tematy wykładów zdominowała sytuacja epidemiologiczna, która w znaczący sposób wpłynęła na wszystkie dziedziny medycyny. – Oprócz ciężkich przypadków zachorowania na COVID-19 musimy pamiętać o pozostałych pacjentach trafiających do gabinetów lekarza POZ z chorobami zakresu kardiologii, cukrzycy, endokrynologii, pulmonologii czy gastroenterologii – zaznaczali organizatorzy kongresu i specjaliści-wykładowcy.

Wykłady inauguracyjne „Współczesne zagrożenia epidemiologiczne – choroby zakaźne w Polsce i na świecie” oraz „Czas pandemii to czas zagrożeń i wyzwań dla leczonych i leczących” wygłosili prof. Krzysztofa Simon i prof. Marian Zembala.

– Pandemia to czas wyzwań, zagrożeń, ale i szans. Paradoksalnie, w tych trudnych czasach staramy się jeszcze lepiej służyć chorym – podkreślał Prof. Marian Zembala. Wykładowca mówił, że jeśli miałby wybrać słowo szczególnie ważne minionym roku, byłoby to „ECMO”. Ekspert był pionierem stosowania tej metody w Polsce. Obecnie pozwala ona ratować życie pacjentów z najbardziej zaawansowana postacią COVID-19.

Natomiast prof. Krzysztof Simon, poza wyczerpującym wykładem na temat wirusologii i epidemiologii oraz analizą obecnej sytuacji, zaznaczył, że chociaż prędzej czy później uporamy się z pandemią COVID-19, to z pewnością pojawi się kolejna. – Na wszystko musimy być przygotowani, jeśli chodzi o naszych pacjentów – mówił.

Tematowi infekcji SARS-CoV-2 była też poświęcona odrębna sesja „Doświadczenia w leczeniu i zapobieganiu COVID-19”, której przewodniczył prof. Robert Flisiak. Eksperci starali się odpowiedzieć na pytania, jakie mamy możliwości leczenia nowej choroby, jak SARS-CoV-2 wpływa na układ nerwowy oraz pracę wątroby, a także o grypę w czasie pandemii. I chociaż o COVID-19 wiemy coraz więcej, to nadal pozostaje wiele wątpliwości.

Nagrody za pasję i zaangażowanie
Ukoronowaniem inauguracji było przyznanie nagród im. prof. Andrzeja Steciwko oraz nagrody czasopisma „Lekarz POZ”.

Statuetkę, symbol pasji i misji prof. Andrzeja Steciwko, otrzymał w tym roku prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki, którego kapituła uhonorowała za szczególne osiągnięcia w edukacji lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, zaangażowanie w liczne przedsięwzięcia i projekty epidemiologiczne oraz badania w zakresie organizacji opieki nad osobami starszymi. Nagrodę wręczył prof. dr hab. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Nagrodą czasopisma „Lekarz POZ" w tym roku wyróżniono trzy publikacje. Przyznano ją Ewie Talarek za artykuł „Obowiązkowe i zalecane szczepienia dzieci – Program Szczepień Ochronnych na 2021 r.”, Marlenie Broncel za materiał „Jakich leków należy unikać u pacjentów po 75. roku życia?” oraz zespołowi autorów - Michał Jędrzejek, Mateusz Babicki i Dagmara Pokorna-Kałwak - za publikację „Racjonalna antybiotykoterapia infekcji górnych dróg oddechowych w dobie COVID-19”.

Ważny głos konsultantów krajowych
Podczas tegorocznej edycji Top Medical Trends konsultanci krajowi z dziedziny medycyny rodzinnej, psychiatrii i pediatrii wskazywali kluczowe problemy, które pojawiły się w roku pandemicznym. Starali się znaleźć odpowiedź na pytania, w jakim stopniu szkody wyrządzone przez SARS-CoV-2 wpłyną na zdrowie pacjentów; w jakim stanie zaawansowania chorób będą zgłaszali do gabinetów lekarzy rodzinnych oraz specjalistów.

– Część pacjentów przestała się kontaktować z lekarzem, chorzy przewlekle zrezygnowali z terapii, a inni z powodu braku konsultacji lekarskich nie otrzymali diagnozy. I to będzie stanowiło w najbliższym czasie największe wyzwania dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – mówiła dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz przewodnicząca sesji konsultantów krajowych „Jak pandemia wpłynęła na na zdrowie naszych pacjentów”.

Prof. dr hab. n. med Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, wskazywał na rozpowszechnianie się zaburzeń psychicznych i wzrost liczby pacjentów zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w stacjonarnym aż o 50 proc. Natomiast prof. dr hab. n. med Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, mówiła m.in. o roli teleporady, która może być wykorzystywana do kontroli stanu dziecka i prawidłowości realizacji zaleceń, podkreślała natomiast, że w przypadku braku poprawy konieczna jest wizyta w poradni.


Top Pediatric Day – w trosce o najmłodszych pacjentów
Po raz pierwszy do programu dołączono sesję pediatryczną, podczas której omawiano najważniejsze osiągnięcia oraz problemy terapeutyczne dzieci i młodzieży. I podobnie jak w trakcie innych sesji, dominowało podejście interdyscyplinarne.

Eksperci zwrócili uwagę na sytuację dziecka podczas pandemii. Prof. Piotr Wysocki wskazał dzieci narażone na ciążki przebieg choroby, a więc z otyłością, cukrzycą, chorobami układu nerwowego czy wrodzonymi wadami serca. Infekcja SARS-CoV-2 jest też przyczyną nowej choroby pediatrycznej - PIMS-TS, czyli wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci związanego z COVID-19 (ang. paediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2). Dr hab. n. med. Ernest Kuchar przybliżył najważniejsze aspekty tej wciąż mało znanej choroby.

Poza wieloma zagadnieniami dotyczącymi infekcji SARS-CoV-2 eksperci poruszyli najważniejsze tematy związane z problemami psychiatrycznymi, gastroenterologicznymi, hematologicznymi, dermatologicznymi kalendarzem szczepień oraz gorączką u najmłodszych pacjentów.

Kompetencjom związanym z gastroenterologią poświęcone były dwie sesje TMT 2021, co świadczy także o tym, jak często pacjenci z problemami związanymi z układem pokarmowym zgłaszają się do swoich lekarzy.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się sesja onkologiczna pod przewodnictwem naukowym prof. dr. hab. Jarosława Reguły, kierownika Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej CMPK w Warszawie. Wykładowca podzielił się ze słuchaczami wiedzą specjalistyczną na temat bardzo często pojawiający się w relacjach lekarz-pacjent. Brzmi on: „Jak właściwie przygotować pacjenta do kolonoskopii”.

Drugiej odsłonie tej sesji gastroenterologicznej przewodniczyła prof. dr hab. Grażyna Rydzewska otwierając spotkanie wykładem na temat „Różnicowania dyspepsji i choroby refluksowej przełyku w praktyce lekarza POZ”.

Wykłady partnerskie
W tym roku w programie znalazły się również sesje przygotowane przez partnerów Top Medical Trends. Firma Berlin Chemie Menarini przygotowała debatę ekspertów i lekarzy praktyków „Jeden pacjent, kilka problemów – nowoczesne spojrzenie na nefro-kardio-diabetologię” i „Pacjent z alergią, pacjent z POChP w gabinecie lekarza rodzinnego – podejście interdyscyplinarne”. Sesje firmy Biofarm dotyczyły natomiast „Witaminy D jako hormonu zdrowia” oraz odpowiedzi na pytanie „Czy i czym lekarz POZ może pomóc pacjentowi z zawrotami głowy”.

Lekarz aktywnym uczestnikiem
Podczas wszystkich sesji uczestnicy mogli brać aktywny udział w konferencji, zadając nurtujące ich pytania z codziennej praktyki lekarskiej. Chętnie z tego korzystali. Pomimo zdalnej formuły kongresu nie zrezygnowano z warsztatów. Prof. Tomasz Szczepański, jeden z ekspertów, nie ma wątpliwości, że jest to szansa dotarcia do większej grupy uczestników. Przewodnicząca sesji warsztatowej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas również podkreśliła wartość takiej formy edukacji i wymiany poglądów.

W pierwszym warsztatowym wystąpieniu prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański przedstawił poradnik praktyka dotyczący morfologii krwi. Warsztaty dotyczące spirometrii poprowadziła dr Monika Franczuk. W innych, zaprezentowanych tego dnia warsztatach również podstawą była jak najbardziej praktyczna wiedza - dr n. med. Marta Kucharska mówiła o diagnostyce serologicznej chorób zakaźnych, prof. dr hab. n. med. Rafał Baranowski wprowadzał w tajniki EKG, a dr hab. n. med. Katarzyna Jończyk-Potoczna omówiła RTG klatki piersiowej u dzieci. Warsztaty były ostatnim punktem interdyscyplinarnego programu TMT 2021.

– Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom za przygotowanie wspaniałych wykładów. Dziękujemy jako organizator szczególnie prof. Jackowi Wysockiemu i doc. Agnieszce Mastalerz - Migas, którzy pracowali przy programie. Mamy nadzieję, że program zadowolił państwa merytorycznie, a dyskusje, które odbywały się po wykładach, były ciekawym doświadczeniem. Zapraszamy do oglądania VOD TMT na stronach Wydawnictwa Termedia. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zobaczymy się w salach Międzynarodowych Targów Poznańskich – podsumowała Małgorzata Michalak, dyrektor do spraw rozwoju Wydawnictwa Termedia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe