Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Heitzman o tym, od czego uzależniają się Polacy ►

Udostępnij:
– Poza klasycznymi i często kulturowo zaakceptowanymi używkami, jak alkohol czy nikotyna, są też inne substancje: dopalacze czy preparaty energetyzujące. I w końcu pojawia się wiele zachowań, które sprawiają nam przyjemność, ale w pewnym momencie tracimy nad nimi kontrolę – mówi psychiatra prof. Janusz Heitzman zapowiadając tegoroczny TMT.
Prof. dr hab. Janusz Heitzman, wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, pełnomocnik ministra zdrowia ds. psychiatrii sądowej wygłosi podczas Top Medical Trends wykład: „Uzależnieni - niewolnicy substancji, czy zmieniającego się świata?" (24 marca, godz. 11.10). Będzie to jeden z tematów w panelu „Psychiatria od pediatrii do geriatrii" (przewodniczący dr hab. n. med. Sławomir Murawiec). Prof. Heitzmana przygotował też wykład inauguracyjny pt. „Zaburzenia psychiczne – doświadczenie czy wyzwanie?".

Zapraszając na wykład o uzależnieniach ekspert wyjaśnia jego mechanizmy. To problem patologicznego stanu ośrodkowego układu nerwowego. Związany jest z deficytem nagrody i dążeniem do uzyskania przyjemności. Odpowiadają za to neurony dopaminergiczne. W związku z tym szukamy substancji i bodźców, które będą zwiększały aktywność układu dopaminergicznego. Czasami za wszelką cenę. W pewnym momencie zostaje przekroczona granica pomiędzy przyjemnością a stanem zagrażającym człowiekowi.

– Dzisiaj wiemy, że poza klasycznymi i często kulturowo zaakceptowanymi używkami, jak alkohol czy nikotyna, są też inne substancje: dopalacze czy preparaty energetyzujące. I w końcu pojawia się wiele zachowań, które sprawiają nam przyjemność, ale w pewnym momencie tracimy nad nimi kontrolę. Uzależnić się możemy np. od aktywności fizycznej, seksu, pornografii, korzystania z internetu, gier, hazardu, ale też od pracy czy władzy i sukcesu – mówi prof. dr hab. Janusz Heitzman, wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, pełnomocnik ministra zdrowia ds. psychiatrii sądowej.

Uzależnienia mają konsekwencje w praktyce każdego lekarza, szczególnie lekarza POZ. Wpływają bowiem nie tylko na psychikę, lecz na cały organizm pacjenta.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.