Specjalizacje, Kategorie, Działy
Szymon Czerwiński

To już XVII edycja Kongresu Top Medical Trends

Udostępnij:
Za nami pierwszy dzień spotkania lekarzy praktyków ze specjalistami z poszczególnych dziedzin medycyny. Zakończył się uroczystą inauguracją i wręczeniem nagród. Wydarzenie potrwa jeszcze przez dwa dni na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
– Przez 17 lat Kongres Top Medical Trends rósł w siłę, z małym zawirowaniem w trakcie pandemii. Teraz odbudowujemy jego potęgę. Bardzo nas cieszy, że państwo o nas nie zapomnieli i w tym roku tak licznie przyjechali – powiedziała dr hab. med. prof. uczelni Agnieszka Mastalerz-Migas, sekretarz Rady Naukowej TMT. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, po wymuszonej przez pandemię przerwie kongres odbywał się w formuje hybrydowej, w tym już tylko stacjonarnie.

Dostarczamy bardzo dużo merytorycznej wiedzy
Program kongresu jak zawsze jest bardzo bogaty i interdyscyplinarny. – W tym roku zaplanowaliśmy ponad 40 sesji, w każdej po kilka wykładów. Nie sposób, żeby uczestnicy byli na wszystkich. Dlatego proponuję, żeby każdy ułożył sobie własną ścieżkę i wybrał to, co go najbardziej interesuje i w ten sposób wzbogacał swoją wiedzę w tych dziedzinach, które są mu najbardziej potrzebne – proponował uczestnikom prof. Jacek Wysocki, przewodniczący Rady Naukowej Kongresu Top Medical Trends.

Janusz Michalak, prezes wydawnictwa Termedia, które jest organizatorem wydarzenia, podkreślił, że główny nacisk podczas tworzenia programu zawsze kładziony jest na elementy merytoryczne, najbardziej aktualne problemy medycyny klinicznej, nowe standardy, nowe, przydatne w praktyce terapie.

Wręczyliśmy nagrody
Nagroda im. prof. Andrzeja Steciwko, nieżyjącego współtwórcy TMT, która przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w edukacji lekarzy rodzinnych, została wręczona po raz 10. Otrzymała ją prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prorektor UM w Poznaniu. Profesor została uhonorowana m.in. za współautorstwo wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej dla lekarzy POZ, za przygotowanie ścieżki pacjenta w opiece koordynowanej diabetologicznej.

Nagrody czasopisma „Lekarz POZ" przyznawane są za szczególnie wartościowe publikacje zamieszczane w tym tytule. Tym razem trafiły one do autorów publikacji „Jak skutecznie i bezpiecznie leczyć infekcje bakteryjne dróg oddechowych u dzieci?" - lek. Mateusza Babickiego i dr n. med. Dagmary Pokornej-Kałwak z Katedry i Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Druga równorzędna nagroda przypadła twórcom „Zaleceń postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci”. Ich autorami są: dr hab. Zbigniew Doniec, kierownik Kliniki Pneumonologii Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Oddział Terenowy w Rabce-Zdroju; dr hab. Katarzyna Krenke z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu; prof. Henryk Mazurek, kierownik Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Oddział Terenowy w Rabce-Zdroju; prof. Przemysław Bieńkowski, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie; prof. Teresa Jackowska, kierownik Kliniki Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, prof. Marek Kulus, kierownik Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z psychiatrią przez wieki
Zwieńczeniem inauguracji kongresu był wykład „Kiedy budzą się demony – historia ludzkości okiem psychiatry”, który wygłosił prof. Janusz Heitzman, kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Profesor zaproponował słuchaczom pasjonującą podróż do przeszłości, pokazując, jak były postrzegane i interpretowane zaburzenia psychiczne, jak je leczono. Przedstawił też sylwetki znanych postaci, które borykały się z problemami psychicznymi.

Przed nami kolejny dzień obrad.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.