Szymon Czerwiński
XVII Kongres Top Medical Trends – podsumowanie i zaproszenie na przyszły rok
Autor: Iwona Konarska
Data: 27.03.2023
Źródło: IKA, Iwona Kazimierska
Aktualizacja wiedzy została zakończona. Eksperci przedstawiali najnowsze wytyczne i indywidualne historie, ale – co jest cechą tego kongresu – na gorąco omawiali także z uczestnikami ich diagnostyczne i terapeutyczne wątpliwości.
Na początek solidna statystyka. Kongres TMT wydawnictwo Termedia zorganizowało w Poznaniu po raz 17. Tylko stacjonarnie, co było oczekiwane po kilku latach zawirowań związanych z pandemią. W tegorocznej edycji wzięło udział ok. 2,5 tys. uczestników, 127 wykładowców, odbyło się 40 sesji specjalistycznych, wysłuchano 150 wykładów, a także można było uczestniczyć w kilku spotkań warsztatowych. Kongres dobiegł końca, a każdy biorący w nim udział otrzymał 21,5 punktu edukacyjnego. Uczestniczenie w Top Medical Trends 2023 było więc szansą na aktualizację wiedzy, ale i realizacją lekarskiego obowiązku dokształcania.
Prawo: Co nowego A.D. 2023
Wykłady, sesje, debaty ułożono w trzy równoległe ścieżki. Prof. Jacek Wysocki, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu, zachęcał, by uczestnik wybrał najważniejsze dla siebie sesje i ułożył z nich indywidualną, edukacyjną drogę. Wielu na pewno zakończyło ją ostatnią sesją kongresu – "Aspekty prawne pracy lekarza rodzinnego: co nowego A.D. 2023", którą prowadzili lek. Joanna Szeląg i dr hab. n. praw. Radosław Tymiński. Wybrali dwa najważniejsze tematy, które pojawiły się w tym roku, a mogą stwarzać problemy interpretacyjne. – Pierwszy problem to nowe obowiązki lekarzy rodzinnych związane z rozporządzeniem dotyczącym leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych. Zaktualizowana dokumentacja to trzy strony do wypełnienia – podkreśla dr hab. Radosław Tymiński. Uznano więc, że biurokracja złagodzi ból pacjenta. Kolejny problem to zaświadczenia w praktyce lekarza rodzinnego i kontrowersje z tym związane. Lekarz nie może ulec manii zdobywania zaświadczeń np. przez rodziców, ale musi też wiedzieć, które zaświadczenia powinien wystawiać.
Pigułka wiedzy
Trudny wybór, ale warto na przykładzie jednej sesji pokazać merytoryczny potencjał kongresu. Wybraliśmy sesję diabetologiczną.
Prof. Aleksandra Araszkiewicz z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UM w Poznaniu przedstawiła zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2023. Ponieważ w diabetologii dokonuje się ogromny postęp, od pewnego czasu są one aktualizowane każdego roku. Jak przypomniała ekspertka, zgodnie z aktualnymi zaleceniami w klasyfikacji cukrzycy nie wyróżnia się cukrzycy typu LADA. Jest ona uważana za jedną z postaci cukrzycy typu 1. Wśród celów leczenia w wytycznych dużo miejsca poświęcono nowemu parametrowi, jakim jest czas w zakresie docelowym (Time in Range, TIR). Pojawił się zapis, że chorzy leczeni metodą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny lub przy użyciu ciągłego podskórnego wlewu powinni stosować systemy ciągłego monitorowania stężenia glukozy (continuous glucose monitoring, CGM), które zwiększają bezpieczeństwo i skuteczność insulinoterapii. Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes PTD, omówiła zasady refundacji CGM i przekazała pigułkę wiedzy, którą każdy lekarz powinien mieć na temat nowoczesnego monitorowania glikemii. Przypomniała, że CGM-y w ramach refundacji są przeznaczone nie tylko dla chorych na cukrzycę typu 1, ale również typu 2, którzy muszą przyjmować insulinę co najmniej trzy razy na dobę, a także kobiet z cukrzycą ciążową (wystarczy konieczność jednego wstrzyknięcia) i osób niedowidzących.
O dzieciach mówiono dwukrotnie. Dr hab. Zbigniew Doniec, prof. nadzw., kierownik Kliniki Pneumonologii ICChP w Warszawie, Oddział Terenowy w Rabce-Zdroju, mówił o tym, jak rozsądnie leczyć infekcje dróg oddechowych u najmłodszych w POZ. Jeśli nie antybiotyk, to co zastosować? Ekspert omówił retrospektywne badanie oparte na dużej próbie, bo ponad 230 tys. pacjentów, które przyniosło ważne ustalenia dotyczące stosowania fitofarmaceutyków w leczeniu pacjentów z ostrymi infekcjami dolnych i górnych dróg oddechowych. Zastosowanie leków roślinnych od początku terapii było istotnie związane ze zmniejszeniem stosowania antybiotyków w dalszym przebiegu choroby.
Otyłość olbrzymia jest narastającym problemem, również w populacji pediatrycznej. Omówił ją prof. Artur Mazur ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Ekspert m.in. wypunktował przyczyny otyłości olbrzymiej u dzieci – genetyczne, endokrynologiczne, środowiskowe, psychologiczne, neurologiczne i dotyczące podwzgórza. Pokazał, jak wysokie BMI w dzieciństwie przekłada się na wiek dorosły, w tym na skrócenie długości życia.
Wykład prof. Mieczysława Walczaka, konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, dotyczył konsekwencji urodzenia dziecka zbyt małego w odniesieniu do czasu trwania ciąży (SGA) i/lub z hipotrofią wewnątrzmaciczną (IUGR). Jak zauważył ekspert, dzieci urodzone z hipotrofią mają m.in. niższy iloraz inteligencji (IG) aniżeli urodzone z prawidłową masą ciała. Są predysponowane do nadciśnienia tętniczego w okresie dzieciństwa, niedokrwiennej choroby mięśnia sercowego w wieku dojrzałym oraz insulinooporności.
Opieka koordynowana – instrukcja obsługi
– Pod koniec pierwszego kwartału 2023 r. do opieki koordynowanej włączono prawie 20 proc. pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej - poinformowała konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. med., prof. uczelni Agnieszka Mastalerz-Migas, która jest też architektką nowego systemu. Jest lepiej niż się spodziewano – do 21 marca umowy podpisało 976 podmiotów POZ, a liczba złożonych wniosków sięga 1,2 tys. Oczywiście, tendencja wzrostowa ulegnie zahamowaniu, bo jest to proces przewidywany na lata i nie dla wszystkich, co widać w innych krajach, gdzie podobne rozwiązania nie zostały powszechnie wprowadzone. Na opiekę koordynowaną nakładają się dwie sieci, które mają poprawić dostępność i skuteczność terapii – w onkologii i kardiologii. W czasie sesji poświęconej opiece koordynowanej prof. Tomasz Hryniewiecki podkreślał, jak ważne jest, by lekarze POZ wiedzieli, w jakich sytuacjach (w kontekście nowych uprawnień) mogą radzić sobie sami, a kiedy zwracają się do specjalisty.
Lekarze POZ nie powinni być postrzegani jako poczekalnia do specjalisty, szczególnie że do nich powinni trafić ci najbardziej potrzebujący. Dotyczy to nie tylko kardiologii, ale również pozostałych ścieżek, które w tej chwili są objęte opieką koordynowaną – diabetologii, pulmonologii i endokrynologii.
Miedzy dialogiem a konsensusem
W polskiej medycynie, jak wypunktowano w czasie kongresu, dzieje się dużo dobrego. Prof. Marek Ruchała przypomniał konsensus między endokrynologami a onkologami dotyczący terapii raka tarczycy, poza tym powstał program lekowy terapii hormonem wzrostu osób dorosłych. Jest to osiągnięcie, bo dotychczas program dotyczył tylko osób do 18. roku życia. Dużą szansą jest też dostęp do nowoczesnych terapii akromegalii, a także rekomendacje dotyczące postępowania przy niedoborach witaminy D. Z kolei prof. Małgorzata Myśliwiec przypomniała, że pacjenci pediatryczni z cukrzycą mają najlepsze wyrównanie metaboliczne na świecie. Tak wynika z dostępnych danych. To kolejny dowód, że warto inwestować, bo poza względami etycznymi i humanitarnymi takie działania są słuszne ekonomicznie.
Prof. Zbigniew Doniec zwrócił uwagę, że jedną ze ścieżek opieki skoordynowanej są większe możliwości dotyczące astmy i POChP. Pozwoli to uniknąć, jak określił, medycyny skierowaniowej, czyli przekierowania z automatu pacjenta do specjalisty.
Praktyka czyni mistrza
Skondensowane, bogato ilustrowane, z krótką listą najważniejszych porad – takie są warsztaty towarzyszące kongresowi Top Medical Trends 2023.
Różnorodność propozycji pozwalała wybrać to, co w praktyce uczestnika kongresu było najważniejsze albo to, co chciałby rozwinąć w najbliższej przyszłości. Odbyły się „Warsztaty z dermatologii okiem lekarza rodzinnego”, „Warsztat EKG”, „Interpretacja wyników laboratoryjnych”, „Warsztaty otoskopii”, „Spirometria w praktyce lekarza rodzinnego – wykład i ćwiczenia praktyczne”, „Pacjent z bólem stopy w gabinecie lekarza POZ (dwie części)”, „USG Doppler tętnic szyjnych”, „USG Doppler naczyń kończyn dolnych”. Lek. Piotr Polański, który prowadził dwa ostatnie z wymienionych warsztatów (wraz z lek. Adamem Lebiediewem), zauważył, że motywem przewodnim wielu wykładów, a także warsztatów jest opieka koordynowana, dająca lekarzom POZ większe możliwości. W zakresie badań dodatkowych pojawiły się badania dopplerowskie w dwóch ścieżkach – kardiologicznej i diabetologicznej. Jak wygląda badanie? Czy jest trudne i czasochłonne? Czy potrzebny jest specjalny sprzęt? Na te i inne pytania odpowiadano w trakcie warsztatów.
Szczególne wydarzenia
Nowe wyzwania i dokonania – to wszystko skłoniło do zorganizowania konferencji prasowej „Medycyna na przełomie roku – perspektywa lekarzy praktyków”. Zaproszeni goście – wybitni profesorowie oraz konsultanci krajowi, przedstawili najważniejsze informacje ze świata badań medycznych i zmian formalnych, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy pacjenta. Odpowiedzieli na pytania dziennikarzy.
Wyróżniono najlepszych. Wręczono nagrodę im. prof. Andrzeja Steciwko przyznawaną za wybitne osiągnięcia w edukacji lekarzy rodzinnych. W tym roku laureatką została prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Nagrody czasopisma „Lekarz POZ" przyznawane są za szczególnie wartościowe publikacje zamieszczane w tym tytule. Tym razem trafiły one do autorów artykułu „Jak skutecznie i bezpiecznie leczyć infekcje bakteryjne dróg oddechowych u dzieci?" - lek. Mateusza Babickiego i dr n. med. Dagmary Pokornej-Kałwak z Katedry i Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Druga równorzędna nagroda przypadła twórcom „Zaleceń postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci”. Ich autorami są dr hab. Zbigniew Doniec, dr hab. Katarzyna Krenke, dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Henryk Mazurek, prof. Przemysław Bieńkowski, prof. Teresa Jackowska i prof. Marek Kulus.
Zwieńczeniem inauguracji kongresu był wykład „Kiedy budzą się demony – historia ludzkości okiem psychiatry”, który wygłosił prof. Janusz Heitzman, kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Ekspert omawiał przełomowe wydarzenia w psychiatrii, także związane z postrzeganiem chorób psychicznych i często zdumiewającymi metodami terapii. W pamięci słuchaczy na pewno pozostaną fragmenty wykładu dotykające czasów współczesnych – pandemia i wojna na Ukrainie spłyciły naszą odporność psychiczną.
Zakończył się XVII Kongres Top Medical Trends. Dziękujemy Uczestnikom, Wykładowcom i Partnerom!
Zapraszamy do odwiedzenia na naszej stronie internetowej portalu Top Medical Trends, w którym zgromadziliśmy komentarze ekspertów i relacje z wydarzeń.
Do zobaczenia za rok.
Prawo: Co nowego A.D. 2023
Wykłady, sesje, debaty ułożono w trzy równoległe ścieżki. Prof. Jacek Wysocki, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu, zachęcał, by uczestnik wybrał najważniejsze dla siebie sesje i ułożył z nich indywidualną, edukacyjną drogę. Wielu na pewno zakończyło ją ostatnią sesją kongresu – "Aspekty prawne pracy lekarza rodzinnego: co nowego A.D. 2023", którą prowadzili lek. Joanna Szeląg i dr hab. n. praw. Radosław Tymiński. Wybrali dwa najważniejsze tematy, które pojawiły się w tym roku, a mogą stwarzać problemy interpretacyjne. – Pierwszy problem to nowe obowiązki lekarzy rodzinnych związane z rozporządzeniem dotyczącym leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych. Zaktualizowana dokumentacja to trzy strony do wypełnienia – podkreśla dr hab. Radosław Tymiński. Uznano więc, że biurokracja złagodzi ból pacjenta. Kolejny problem to zaświadczenia w praktyce lekarza rodzinnego i kontrowersje z tym związane. Lekarz nie może ulec manii zdobywania zaświadczeń np. przez rodziców, ale musi też wiedzieć, które zaświadczenia powinien wystawiać.
Pigułka wiedzy
Trudny wybór, ale warto na przykładzie jednej sesji pokazać merytoryczny potencjał kongresu. Wybraliśmy sesję diabetologiczną.
Prof. Aleksandra Araszkiewicz z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UM w Poznaniu przedstawiła zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2023. Ponieważ w diabetologii dokonuje się ogromny postęp, od pewnego czasu są one aktualizowane każdego roku. Jak przypomniała ekspertka, zgodnie z aktualnymi zaleceniami w klasyfikacji cukrzycy nie wyróżnia się cukrzycy typu LADA. Jest ona uważana za jedną z postaci cukrzycy typu 1. Wśród celów leczenia w wytycznych dużo miejsca poświęcono nowemu parametrowi, jakim jest czas w zakresie docelowym (Time in Range, TIR). Pojawił się zapis, że chorzy leczeni metodą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny lub przy użyciu ciągłego podskórnego wlewu powinni stosować systemy ciągłego monitorowania stężenia glukozy (continuous glucose monitoring, CGM), które zwiększają bezpieczeństwo i skuteczność insulinoterapii. Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes PTD, omówiła zasady refundacji CGM i przekazała pigułkę wiedzy, którą każdy lekarz powinien mieć na temat nowoczesnego monitorowania glikemii. Przypomniała, że CGM-y w ramach refundacji są przeznaczone nie tylko dla chorych na cukrzycę typu 1, ale również typu 2, którzy muszą przyjmować insulinę co najmniej trzy razy na dobę, a także kobiet z cukrzycą ciążową (wystarczy konieczność jednego wstrzyknięcia) i osób niedowidzących.
O dzieciach mówiono dwukrotnie. Dr hab. Zbigniew Doniec, prof. nadzw., kierownik Kliniki Pneumonologii ICChP w Warszawie, Oddział Terenowy w Rabce-Zdroju, mówił o tym, jak rozsądnie leczyć infekcje dróg oddechowych u najmłodszych w POZ. Jeśli nie antybiotyk, to co zastosować? Ekspert omówił retrospektywne badanie oparte na dużej próbie, bo ponad 230 tys. pacjentów, które przyniosło ważne ustalenia dotyczące stosowania fitofarmaceutyków w leczeniu pacjentów z ostrymi infekcjami dolnych i górnych dróg oddechowych. Zastosowanie leków roślinnych od początku terapii było istotnie związane ze zmniejszeniem stosowania antybiotyków w dalszym przebiegu choroby.
Otyłość olbrzymia jest narastającym problemem, również w populacji pediatrycznej. Omówił ją prof. Artur Mazur ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Ekspert m.in. wypunktował przyczyny otyłości olbrzymiej u dzieci – genetyczne, endokrynologiczne, środowiskowe, psychologiczne, neurologiczne i dotyczące podwzgórza. Pokazał, jak wysokie BMI w dzieciństwie przekłada się na wiek dorosły, w tym na skrócenie długości życia.
Wykład prof. Mieczysława Walczaka, konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, dotyczył konsekwencji urodzenia dziecka zbyt małego w odniesieniu do czasu trwania ciąży (SGA) i/lub z hipotrofią wewnątrzmaciczną (IUGR). Jak zauważył ekspert, dzieci urodzone z hipotrofią mają m.in. niższy iloraz inteligencji (IG) aniżeli urodzone z prawidłową masą ciała. Są predysponowane do nadciśnienia tętniczego w okresie dzieciństwa, niedokrwiennej choroby mięśnia sercowego w wieku dojrzałym oraz insulinooporności.
Opieka koordynowana – instrukcja obsługi
– Pod koniec pierwszego kwartału 2023 r. do opieki koordynowanej włączono prawie 20 proc. pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej - poinformowała konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. med., prof. uczelni Agnieszka Mastalerz-Migas, która jest też architektką nowego systemu. Jest lepiej niż się spodziewano – do 21 marca umowy podpisało 976 podmiotów POZ, a liczba złożonych wniosków sięga 1,2 tys. Oczywiście, tendencja wzrostowa ulegnie zahamowaniu, bo jest to proces przewidywany na lata i nie dla wszystkich, co widać w innych krajach, gdzie podobne rozwiązania nie zostały powszechnie wprowadzone. Na opiekę koordynowaną nakładają się dwie sieci, które mają poprawić dostępność i skuteczność terapii – w onkologii i kardiologii. W czasie sesji poświęconej opiece koordynowanej prof. Tomasz Hryniewiecki podkreślał, jak ważne jest, by lekarze POZ wiedzieli, w jakich sytuacjach (w kontekście nowych uprawnień) mogą radzić sobie sami, a kiedy zwracają się do specjalisty.
Lekarze POZ nie powinni być postrzegani jako poczekalnia do specjalisty, szczególnie że do nich powinni trafić ci najbardziej potrzebujący. Dotyczy to nie tylko kardiologii, ale również pozostałych ścieżek, które w tej chwili są objęte opieką koordynowaną – diabetologii, pulmonologii i endokrynologii.
Miedzy dialogiem a konsensusem
W polskiej medycynie, jak wypunktowano w czasie kongresu, dzieje się dużo dobrego. Prof. Marek Ruchała przypomniał konsensus między endokrynologami a onkologami dotyczący terapii raka tarczycy, poza tym powstał program lekowy terapii hormonem wzrostu osób dorosłych. Jest to osiągnięcie, bo dotychczas program dotyczył tylko osób do 18. roku życia. Dużą szansą jest też dostęp do nowoczesnych terapii akromegalii, a także rekomendacje dotyczące postępowania przy niedoborach witaminy D. Z kolei prof. Małgorzata Myśliwiec przypomniała, że pacjenci pediatryczni z cukrzycą mają najlepsze wyrównanie metaboliczne na świecie. Tak wynika z dostępnych danych. To kolejny dowód, że warto inwestować, bo poza względami etycznymi i humanitarnymi takie działania są słuszne ekonomicznie.
Prof. Zbigniew Doniec zwrócił uwagę, że jedną ze ścieżek opieki skoordynowanej są większe możliwości dotyczące astmy i POChP. Pozwoli to uniknąć, jak określił, medycyny skierowaniowej, czyli przekierowania z automatu pacjenta do specjalisty.
Praktyka czyni mistrza
Skondensowane, bogato ilustrowane, z krótką listą najważniejszych porad – takie są warsztaty towarzyszące kongresowi Top Medical Trends 2023.
Różnorodność propozycji pozwalała wybrać to, co w praktyce uczestnika kongresu było najważniejsze albo to, co chciałby rozwinąć w najbliższej przyszłości. Odbyły się „Warsztaty z dermatologii okiem lekarza rodzinnego”, „Warsztat EKG”, „Interpretacja wyników laboratoryjnych”, „Warsztaty otoskopii”, „Spirometria w praktyce lekarza rodzinnego – wykład i ćwiczenia praktyczne”, „Pacjent z bólem stopy w gabinecie lekarza POZ (dwie części)”, „USG Doppler tętnic szyjnych”, „USG Doppler naczyń kończyn dolnych”. Lek. Piotr Polański, który prowadził dwa ostatnie z wymienionych warsztatów (wraz z lek. Adamem Lebiediewem), zauważył, że motywem przewodnim wielu wykładów, a także warsztatów jest opieka koordynowana, dająca lekarzom POZ większe możliwości. W zakresie badań dodatkowych pojawiły się badania dopplerowskie w dwóch ścieżkach – kardiologicznej i diabetologicznej. Jak wygląda badanie? Czy jest trudne i czasochłonne? Czy potrzebny jest specjalny sprzęt? Na te i inne pytania odpowiadano w trakcie warsztatów.
Szczególne wydarzenia
Nowe wyzwania i dokonania – to wszystko skłoniło do zorganizowania konferencji prasowej „Medycyna na przełomie roku – perspektywa lekarzy praktyków”. Zaproszeni goście – wybitni profesorowie oraz konsultanci krajowi, przedstawili najważniejsze informacje ze świata badań medycznych i zmian formalnych, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy pacjenta. Odpowiedzieli na pytania dziennikarzy.
Wyróżniono najlepszych. Wręczono nagrodę im. prof. Andrzeja Steciwko przyznawaną za wybitne osiągnięcia w edukacji lekarzy rodzinnych. W tym roku laureatką została prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Nagrody czasopisma „Lekarz POZ" przyznawane są za szczególnie wartościowe publikacje zamieszczane w tym tytule. Tym razem trafiły one do autorów artykułu „Jak skutecznie i bezpiecznie leczyć infekcje bakteryjne dróg oddechowych u dzieci?" - lek. Mateusza Babickiego i dr n. med. Dagmary Pokornej-Kałwak z Katedry i Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Druga równorzędna nagroda przypadła twórcom „Zaleceń postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci”. Ich autorami są dr hab. Zbigniew Doniec, dr hab. Katarzyna Krenke, dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Henryk Mazurek, prof. Przemysław Bieńkowski, prof. Teresa Jackowska i prof. Marek Kulus.
Zwieńczeniem inauguracji kongresu był wykład „Kiedy budzą się demony – historia ludzkości okiem psychiatry”, który wygłosił prof. Janusz Heitzman, kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Ekspert omawiał przełomowe wydarzenia w psychiatrii, także związane z postrzeganiem chorób psychicznych i często zdumiewającymi metodami terapii. W pamięci słuchaczy na pewno pozostaną fragmenty wykładu dotykające czasów współczesnych – pandemia i wojna na Ukrainie spłyciły naszą odporność psychiczną.
Zakończył się XVII Kongres Top Medical Trends. Dziękujemy Uczestnikom, Wykładowcom i Partnerom!
Zapraszamy do odwiedzenia na naszej stronie internetowej portalu Top Medical Trends, w którym zgromadziliśmy komentarze ekspertów i relacje z wydarzeń.
Do zobaczenia za rok.