Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123F

Petycja w sprawie krajowego programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV

Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas
Autor: Monika Stelmach |Data: 16.04.2021
 
 
Przedstawiciele pacjentów działających w 12 organizacjach opublikowali petycję skierowaną do ministra zdrowia. Postulują w niej wdrożenie krajowego programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV. Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, w których taki program nie funkcjonuje.
Infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) prowadzi do nowotworów złośliwych. Rocznie na raka szyjki macicy choruje 2,5 tys. kobiet, a na inne nowotwory wywołane przez HPV – ok. 3,4 tys. osób. Jedynym skutecznym sposobem na zminimalizowanie ryzyka związanego z infekcją są szczepienia. O to walczą przedstawiciele pacjentów działających w 12 organizacjach, którzy opublikowali petycję skierowaną do ministra zdrowia.

Mimo ogromnego zagrożenia związanego z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn Polska nadal nie ma skutecznego programu profilaktycznego. Jesteśmy jednym z ostatnich krajów w Europie, w których nie funkcjonuje program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Doświadczenia m.in. Australii pokazują jednoznacznie, że skuteczność szczepień w profilaktyce stanów przedrakowych związanych z HPV sięga nawet 100 procent.

W Narodowej Strategii Onkologicznej zaplanowane zostało wprowadzenie szczepień przeciwko HPV, jednak w modelu jedynie częściowej refundacji. Pacjenci są zaniepokojeni i zawiedzeni rozwiązaniem, które nie zapewni pożądanego efektu. Potrzebna jest edukacja i powszechny, bezpłatny dostęp do szczepień ratujących życie. Ta petycja to apel i prośba, aby polskie kobiety i mężczyźni byli zabezpieczeni przed nowotworami związanymi z infekcją wirusem HPV.

Petycja dostępna jest online: „Petycja ws krajowego programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV”.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe