Specjalizacje, Kategorie, Działy

Adam Niedzielski o mutacjach koronawirusa i telefonach do niezaszczepionych

Udostępnij:
– Sekwencjonowanie genomu wirusa będzie odbywało się w ciągu trzech dni, co daje czas na reagowanie służb sanitarnych w przypadku pojawienia się nowych mutacji – powiedział w piątek na konferencji prasowej w Białymstoku Adam Niedzielski. Minister zdrowia zapowiedział też akcję dzwonienia do tych, którzy się nadal nie zaszczepili.
Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia wskazał, że istnieją już rozwiązania dające czas służbom sanitarnym na reagowanie w przypadku wystąpienia nowych mutacji koronawirusa, szczególnie tych, które mają charakter alertowy, czyli np. delta. Adam Niedzielski podkreślił, że nowe ogniska pojawiania się wariantu delta w Polsce są monitorowane.

– Mają specjalną atencję ze strony sanepidu i będziemy wdrażać takie metody, żeby ogniska się nie rozprzestrzeniały – zapewnił szef resortu zdrowia.

Szczepionki czekają na ludzi
Adam Niedzielski zapowiedział też, że 25 czerwca rozpoczyna się akcja dzwonienia do osób niezaszczepionych. W najbliższym czasie zostanie wykonanych niemal milion połączeń.

Podkreślił, że będzie to telefon z infolinii zarządzanej przez NFZ. – Nasi rozmówcy nie będą musieli wykonać praktycznie żadnego kroku, tylko odpowiedzieć na pytania, a konsultant na infolinii umówi ich na szczepienie. Widzimy spadek zainteresowania. Już nie ludzie będą czekali na szczepienia, tylko szczepienia czekają na ludzi. Teraz termin można otrzymać z dnia na dzień – tłumaczył minister.

Dodatkową zachętą ma być też Loteria Narodowego Programu Szczepień, która rusza 1 lipca. Każda pełnoletnia i w pełni zaszczepiona osoba ma szanse wygrać pieniądze, samochód czy hulajnogę.

Pilotaż w szpitalnictwie
Szef resortu zdrowia wskazał, że rozmowy w Białymstoku nie dotyczyły wyłącznie innowacji pod kątem badania genomu, ale również organizacji systemu opieki zdrowotnej w regionie podlaskim i szczególnej roli, jaka odgrywają uniwersytet i szpital uniwersytecki.

– Ustaliliśmy z rektorem, że województwo podlaskie będzie miejscem, gdzie będziemy weryfikowali i testowali nowe rozwiązania organizacyjne, które są przygotowywane w związku z reformą szpitalnictwa. W czasie spotkania poruszone zostały m.in. kwestie związane z efektywnym wykorzystywaniem zasobów szpitali tak, aby nie konkurowały z sobą, a tworzyły kompleksową ofertę. Pacjent z jednego ośrodka ma być kierowany do innych szpitali, a niekoniecznie tylko do szpitala, w którym jest zlokalizowany SOR – powiedział.

Zapowiedział, że optymalizacja będzie przeprowadzona po przyjęciu ustawy pilotażowej w regionie podlaskim, z udziałem szpitala uniwersyteckiego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.