Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

EMA: Wstępne badania potwierdzają skuteczność szczepionek przeciwko wariantowi omikron

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 12.01.2022
 
 
Analizy wskazują również, że preparaty te w dużym stopniu chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją spowodowaną omikronem – poinformowała Europejska Agencja Leków (EMA).
– Chociaż zdolność do transmisji wariantu omikron wydaje się większa niż w przypadku poprzednich wariantów, badania z Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii oraz części państw Unii Europejskiej wskazują, że ryzyko hospitalizacji przy zakażeniu omikronem jest mniejsze niż w przypadku zakażenia wariantem delta – podano w oświadczeniu EMA.

Z badań wynika też, że efektywność szczepionek w zapobieganiu objawowemu COVID-19 jest przy omikronie mniejsza niż przy innych szczepach koronawirusa. Jednocześnie potwierdzają one, że istniejące na europejskim rynku szczepionki przeciw COVID-19 zapewniają ochronę przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem choroby.

Według przeprowadzonych w RPA badań osoby zaszczepione dwiema dawkami preparatu są w 70 proc. chronione przed hospitalizacją. Podobne badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazały, że po otrzymaniu dawki przypominającej ochrona przed hospitalizacją wzrasta do 90 proc.

EMA podkreśliła, że szczepienie pozostaje ważnym elementem kampanii przeciwko pandemii koronawirusa. Agencja poinformowała, że będzie kontynuować badania nad coraz bardziej powszechnym w Europie wariantem omikron.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.