Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Adam Guz/KPRM

Szczepionkę, która miałaby się zmarnować, będzie można podać każdej dorosłej osobie

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 19.04.2021
 
 
– 20 kwietnia zostanie zmienione rozporządzenie, dzięki czemu w sytuacji, gdy powstaje zagrożenie zmarnowania się szczepionki, będzie można ją wykorzystać, szczepiąc każdą osobę powyżej osiemnastego roku życia – powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.
Zasady szczepień są obwarowane wieloma restrykcjami – m.in. dotyczą one określonych grup osób, które mogą być w danym terminie zaszczepione. Dworczyk podczas konferencji prasowej w Legnicy zapowiedział, że Ministerstwo Zdrowia aktualizuje Narodowy Program Szczepień o kolejne grupy uprawnionych, a punkty szczepień mają się ich ściśle trzymać.

– Rozluźniamy zasady, ponieważ jesteśmy na tym etapie szczepień, na którym trzeba odpowiadać na aktualną sytuację, dostosowując się też do możliwości, jeśli chodzi o dostęp i liczbę preparatów. Realizując wytyczne premiera Mateusza Morawieckiego, rząd zmienia system tak, żeby był bardziej elastyczny, aby Polacy jak najłatwiej mogli się szczepić – dodał Michał Dworczyk.

Poza poluzowaniem zasad 20 kwietnia Ministerstwo Zdrowia przedstawi szczegółowy harmonogram dla kolejnych roczników, które będą mogły rejestrować się na szczepienia. Do tego czasu wszyscy Polacy będą mieli wystawione e-skierowania. Według obowiązującego kalendarza codziennie od 12 kwietnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy rocznik. Od 19 kwietnia zapisywać może się już rocznik 1968 (53 lata), 20 kwietnia będzie mógł to uczynić rocznik 1969 (52 lata), a 21 kwietnia rocznik 1970 (51 lat). Kalendarz ustalono według tej zasady do 24 kwietnia, kiedy umówić na szczepienie będą się mogły osoby w wieku 48 lat (rocznik 1973). Kto nie zapisze się w wyznaczonym dniu, może to zrobić później.

Przeczytaj także: „Do sierpnia każdy, kto zechce, zostanie zaszczepiony”.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe