123RF

Nowe technologie w branży medycznej i farmaceutycznej

Udostępnij:
Piotr Najbuk z Kancelarii DZP, prowadzący panel „AI i nowe technologie w branży medycznej i farmaceutycznej” w trakcie trzeciego kongresu „Wizja Zdrowia”, zapytał, jakie są kluczowe trendy w sektorze nowych technologii medycznych. W odpowiedzi Ligia Kornowska, dyrektor zarządzający Polskiej Federacji Szpitali, wyróżniła dwie sfery.
- Po pierwsze sztuczna inteligencja pomaga lekarzowi w diagnostyce poprzez lepszą analizę badań obrazowych, co przyczynia się do standaryzacji procesu diagnostycznego, po drugie pozwala na tworzenie algorytmów leczenia poszczególnych chorób – przyznała ekspertka. Dla potwierdzenia swojej tezy panelistka przywołała autoryzację Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) dopuszczającą do obrotu pierwsze urządzenie medyczne, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do diagnozowania retinopatii cukrzycowej. Cyfrowe urządzenie o nazwie IDx-DR wykorzystuje algorytm sztucznej inteligencji do analizy obrazów oka wykonanych za pomocą kamery siatkowej Topcon NW400. Lekarz przesyła cyfrowe obrazy siatkówki pacjenta do serwera znajdującego się w chmurze, w którym zainstalowane jest oprogramowanie IDx-DR.

Telemedycyna
Wzrost kosztów i trudności z dostępem do usług medycznych generują coraz to nowe innowacje w ochronie zdrowia. – One już są, choć nie w skali masowej – zapewnił Paweł Sieczkiewicz ze start-upu Telemedi.co, przywołując przykład zdalnych konsultacji medycznych z zastosowaniem nowoczesnych technologii.

– Aby te urządzenia były wykorzystywane w skali masowej, muszą być spełnione przynajmniej dwa warunki: maksymalna prostota urządzenia, by pacjent potrafił je obsłużyć, oraz przystępna cena. Dzięki temu firmie ubezpieczeniowej opłaci się podejmować ryzyko, a lekarz zyska wartość wynikającą z braku osobistego kontaktu z pacjentem – tłumaczył panelista.

Teoretycznie telemedycyna jest dopuszczalna nawet w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), ale ponieważ lekarze i jednostki POZ nie odnoszą żadnych korzyści z tego tytułu, nikt nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem.

– Telemedycyna jest już obecna w kardiologii – opowiadał dr hab. n. med. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca.

– W Zabrzu od kilku lat prowadzimy telemonitoring urządzeń wszczepialnych, takich jak stymulatory serca czy wszczepialne kardiowertery- defibrylatory. Pod naszą opieką znajduje się ok. 3 tys. pacjentów i mamy jednoznaczne dowody, że ten rodzaj leczenia ratuje życie, a to jest najważniejsze kryterium, którym kieruje się medycyna – przekonywał. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zaopiniowała pozytywnie telemonitorowanie urządzeń wszczepialnych i obecnie przystępujemy do taryfikacji – nawiązał do wypowiedzi kardiologa Roman Topor-Mądry, prezes AOTMiT.

– Analiza danych z Zabrza, która podsumowuje efekty stosowania telemonitoringu kariologicznego, wyraźnie wykazała 30-procentową redukcję zgonów z powodu chorób serca – relacjonował.

Prezes AOTMiT zwracał uwagę, że agencja zgodnie z ustawą zawsze ocenia nowe technologie pod kątem efektów klinicznych, które muszą być poparte badaniami. Wyraził też nadzieję, że AOTMiT może w przyszłości skrócić ścieżkę dochodzenia do rezultatów klinicznych i przyspieszyć drogę od pomysłu do wdrożenia.

Sztuczna inteligencja

Piotr Najbuk wskazał, że kluczowym elementem rozwoju sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia może być edukacja lekarzy i personelu medycznego. Dlatego liderzy rynku AI w ochronie zdrowia w Polsce (start-upy, organizacje pozarządowe, samorząd zawodowy) powołali nieformalną koalicję, której celem jest prowadzenie tej edukacji oraz przygotowanie gruntu dla nowych regulacji prawnych ułatwiających proces wdrażania AI w systemie ochrony zdrowia.

– Obecnie przygotowujemy raport na temat danych medycznych dostępnych w ochronie zdrowia – mówiła Agata Kruczyk-Gonciarz z Kancelarii DZP. Panelistka przypomniała, że w ubiegłym roku Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt strategii rozwoju sztucznej inteligencji dla Polski, który posłużył do opracowania podwalin „Polityki rozwoju AI w Polsce na lata 2019–2027”. W dokumencie tym sektor medyczny traktowany jest priorytetowo. Obecnie w poszczególnych branżach gospodarki odbywają się dyskusje nad tym dokumentem, które posłużą do nadania ostatecznego kształtu polityce rozwoju AI. Sektor medyczny zwraca uwagę na rolę danych jakościowych w ochronie zdrowia i konieczność ich udostępniania w celu rozwoju innowacji.

Tekst opublikowano w „Kurierze Medycznym” 5/2019.

Przeczytaj także: „Cyfrowe dane to potęga”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.