123RF

Odkrycie mikroRNA pomoże nam w walce z wieloma chorobami

Udostępnij:

– Odkrycie mikroRNA to pojawienie się nowego gracza, który bierze udział w regulacji funkcji komórkowej. Oddziałując na cząsteczki mikroRNA, mamy nowe szanse, aby leczyć pacjentów – polscy naukowcy komentują znaczenie odkrycia nagrodzonego tegoroczną Nagrodą Nobla.

Jak już dzisiaj informowaliśmy, amerykańscy biolodzy Victor Ambros i Gary Ruvkun zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Odkryli oni mikroRNA (miRNA), nową klasę małych cząsteczek RNA, która ogrywa kluczową rolę w regulacji aktywności genów. MikroRNA mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania organizmów, w tym – człowieka.

Mikro RNA – nowe szanse w leczeniu pacjentów

– Odkrycie mikroRNA to pojawienie się nowego gracza, który się pojawił w regulacji funkcji komórkowej, co pokazało nam, że mamy nowe szanse, bo możemy oddziaływać na cząsteczki mikroRNA, aby leczyć pacjentów – powiedział prof. Paweł Krzesiński, kierownik Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM-PIB, podczas poniedziałkowego spotkania, organizowanego przez Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego.

Dodał, że teraz można badać te cząsteczki jako markery pewnych chorób, np. nowotworowych, a także chorób strukturalnych serca czy zaburzeń pracy innych organów. – Możemy też wpływać na te cząsteczki, modyfikując pewne procesy. Są już na bardzo zaawansowanych etapach badań takie cząsteczki dla różnych chorób w zakresie wirusowego zapalenia wątroby typu C – poinformował.

Wskazał, że jest już dostępny na polskim rynku lek wpływający na metabolizm złych cząsteczek cholesterolu. – Możemy już oferować pacjentom w Polsce lek oparty na tak nowoczesnych technologiach, który realnie obniża ryzyko sercowo-naczyniowe. Czyli ratujemy życie dzięki temu odkryciu – podkreślił prof. Krzesiński.

Coraz większe znaczenie w medycynie

Obecni na spotkani naukowcy byli zgodni co do tego, że mikroRNA zaczyna nabierać coraz większego znaczenia w medycynie.

– Dziś wiemy, że jeden hormon odpowiada za wiele rzeczy. Być może będzie tak, że odkryjemy mechanizm konkretnej cząsteczki mikroRNA, która reguluje dane procesy i będziemy mogli ją albo zwiększyć, albo zmniejszyć – powiedział prof. Arkadiusz Lubas z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. I wymienił kilka chorób, w rozwoju których mikroRNA odgrywają znaczącą rolę.

– Wiemy na przykład, że niektóre cząsteczki mikroRNA biorą udział w przeroście mięśnia sercowego i niewydolności serca. Niektóre spotykamy w zaburzeniach czynności nerek, kłębuszków nerkowych, cewek nerkowych. Również w chorobach neurodegeneracyjnych spotykamy różne stężenia cząsteczek mikroRNA. Niektóre są odpowiedzialne za rozwój alzheimera i parkinsona. Być może modyfikacja ilości tych mikroRNA – dodanie lub zmniejszenie – wpłynie na to, że tych chorób będzie mniej i będziemy mogli je leczyć – wyraził nadzieję ekspert, zapewniając, że mikroRNA ma bardzo szerokie zastosowanie.

MikroRNA ma związek z fizjologią

Biolog molekularna dr Magdalena Dziembowska stwierdziła natomiast, że mikroRNA ma związek z fizjologią. – Dla mnie to jest nagroda w pewnym sensie z fizjologii, ponieważ pokazuje nam, jak bardzo mocno możemy regulować proces syntezy białek w komórce, który jest niezwykle ważny. Od tego, w jaki sposób powstają białka i w jaki sposób są regulowane, zależą wszystkie procesy komórkowe – stwierdziła.

Ekspertka przypomniała też, że nagrodzeni Nagrodą Nobla naukowcy pierwotnie prowadzili swoje badania na bardzo prostym organizmie – na maleńkim nicieniu.

– Rzeczywiście w nim udało się po raz pierwszy zidentyfikować krótką cząsteczkę mikroRNA, która wpływała na rozwój nicienia – determinowała jego wygląd – wyjaśniła.

 Przeczytaj także: „Nagroda Nobla w medycynie za regulację genów za pomocą mRNA”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.