Pierwsze wszczepienie nowych implantów słuchowych w Światowym Centrum Słuchu
Tagi: | Henryk Skarżyński, Piotr H. Skarżyński, Elżbieta Włodarczyk, Artur Lorens, implanty ślimakowe, głuchota |
W Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach przeprowadzono po raz pierwszy na świecie trzy nowatorskie operacje: całkowitego wszczepionego implantu Mi2000 u pacjenta z częściową głuchotą, implantu SENTIO osobie dorosłej i implantu ucha środkowego typu OSIA dziecku. Operacje odbyły się 9 grudnia 2024 r. – To kamień milowy w historii implantów ślimakowych – podkreślił prof. Henryk Skarżyński.
Różnorodność anatomicznych, genetycznych oraz fizjologicznych wad i chorób słuchu wciąż stanowi wyzwanie w otorynolaryngologii. Kolejne innowacyjne rozwiązania pojawiające się każdego roku odpowiadają na potrzeby terapeutyczne zwiększającej się liczby pacjentów.
– Ogromny postęp prac protetyków, lekarzy i inżynierów klinicznych, jaki dokonuje się w ostatnich latach, pozwala mi wierzyć, że kolejne innowacyjne rozwiązania technologiczne będą odpowiadać na wyzwania, które wciąż stoją przed nami – powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii I Patologii Słuchu w Kajetanach.
System całkowicie wszczepionego implantu ślimakowego Mi2000
Światowe Centrum Słuchu znalazło się w grupie pierwszych na świecie ośrodków (po Belgii i Niemczech), gdzie przeprowadzono operacje wszczepienia takiego urządzenia. Pierwszy całkowicie wszczepiany implant ślimakowy to przełomowa technologia stanowiąca znaczący krok w dziedzinie implantów słuchowych.
Tradycyjny system implantu ślimakowego składa się z dwóch głównych elementów – zewnętrzny procesor dźwięku wykrywa dźwięki i przesyła je do implantu wewnętrznego, który jest umieszczony pod skórą, za uchem. Taka budowa powoduje pewne ograniczenia – zewnętrzne procesory dźwięku bywają podatne na uszkodzenia, mogą powodować dyskomfort w codziennym użytkowaniu i są widoczne, co może zniechęcać niektóre osoby.
System Mi2000 rozwiązuje te problemy, oferując całkowicie wszczepiane rozwiązanie, w którym cały system, w tym procesor dźwięku, jest dyskretnie umieszczony pod skórą bez urządzeń zewnętrznych. Zdecydowanie poprawia to komfort pacjenta i jakość codziennej komunikacji międzyludzkiej.
– Przeprowadzone operacje to kamień milowy w historii implantów ślimakowych. Wszczepienie systemu Mi2000 to dowód na to, że polska medycyna jest nie tylko w stanie konkurować z najlepszymi na świecie, ale również wyznaczać międzynarodowe trendy w tej dziedzinie. Znaleźliśmy się, dzięki naszej pozycji w nauce i medycynie, w gronie zaledwie kilku jednostek z trzech krajów, gdzie są dostępne te urządzenia. Ale jednocześnie wszczepimy po raz pierwszy na świecie to urządzenie pacjentowi z częściową głuchotą. Ten oryginalny program przedstawiłem po raz pierwszy na Międzynarodowej Konferencji w Nowym Jorku w 1997 r., a od 2000 r. prezentuję z zespołem wyniki leczenia z zastosowaniem kolejnych generacji urządzeń u coraz liczniejszej grupy pacjentów. Dotychczas zoperowałem największą grupę pacjentów na kuli ziemskiej z tym schorzeniem, rozszerzając wskazania dla setek tysięcy podobnych osób. Cieszę się, że polscy pacjenci po raz kolejny mają dostęp do najnowszych technologii jako jedni z pierwszych. Jestem przekonany, że po zakończeniu badań klinicznych i uzyskaniu rejestracji ta technologia znajdzie szerokie zastosowanie i przyczyni się do znacznej poprawy jakości życia wielu pacjentów na całym świecie – powiedział prof. Henryk Skarżyński.
Implant słuchowy ucha środkowego – SENTIO
Polska jest trzecim krajem na świecie, po USA i Niemczech, gdzie przeprowadzano dotychczas operacje wszczepienia tego implantu. To jedno z najnowocześniejszych na świecie rozwiązań w tym obszarze – światową certyfikację otrzymał w lipcu 2024 r.
Implant przeznaczony jest dla pacjentów dotkniętych przewodzeniowym i mieszanym niedosłuchem oraz jednostronną głuchotą. Jest najmniejszym, aktywnym implantem słuchowym ucha środkowego, wykorzystującym kostne przewodnictwo dźwięku. Jego rozmiar umożliwia zastosowanie u szerokiej grupy pacjentów, u których inne rozwiązania nie były możliwe z powodu wielu ograniczeń wynikających z trudnych warunków anatomicznych lub nabytych uszkodzeń pozapalnych czy pourazowych.
– Podczas planowanej operacji wszczepiliśmy implant słuchowy typu SENTIO osobie cierpiącej od urodzenia na niedosłuch w prawym uchu oraz wrodzony niedorozwój ucha środkowego i zewnętrznego – mikrocję z atrezją przewodu słuchowego zewnętrznego. Takie wady jak wrodzony całkowity lub częściowy brak małżowiny usznej oraz znaczne zwężenie lub całkowite zarośnięcie czy niewytworzenie przewodu słuchowego powodują, że pacjent nie mógł korzystać z wielu dotychczasowych klasycznych aparatów słuchowych – wyjaśnił prof. Piotr H. Skarżyński.
W poprzedzającym operację procesie kwalifikacji, podczas konsultacji audioprotetycznej, przeprowadzono symulację działania tego typu implantu słuchowego, wykorzystując kostny aparat zamontowany na miękkiej opasce. Dzięki temu jeszcze przed operacją pacjent mógł usłyszeć dźwięki i samodzielnie ocenić przyszłe korzyści.
– Co szczególnie ważne dla polskich pacjentów, ten nowy typ implantu będzie dostępny w ramach pełnej refundacji NFZ – podkreślił prof. Henryk Skarżyński.
– O osiągnięciach w polskiej nauce mówiliśmy podczas ostatniego Kongresu „Zdrowie Polaków” 2024. Teraz podajemy konkretne przykłady, jak zmieniają one jakość i komfort życia Polaków, jaki wpływ mają na rozwój medycyny w Polsce – dodali prof. Henryk Skarżyński, prof. Piotr H. Skarżyński, prof. Elżbieta Włodarczyk i prof. Artur Lorens.
Implant słuchowy ucha środkowego typu OSIA 3
System OSIA 3 to aktywny przezskórny system słuchowy działający na zasadzie przewodnictwa kostnego, który wykorzystuje stymulację piezoelektryczną do przesyłania dźwięku przez kość ucha środkowego do ucha wewnętrznego.
– Zastosowana
technologia pozwala na uzyskanie większej mocy dla wysokich częstotliwości w
porównaniu z innymi urządzeniami na przewodnictwo kostne. Dzięki temu
przetwornik nowego implantu jest wyjątkowo czuły dla wysokich częstotliwości,
co umożliwia pacjentowi dobre rozumienie mowy w hałaśliwym otoczeniu. Dodatkową
zaletą tego systemu jest nowa technologia magnesów, która umożliwia wykonanie
badania MRI o mocy 1,5 i 3 T bez konieczności usuwania implantu, co do tej pory
stanowiło poważne ograniczenie dla wielu pacjentów – powiedział prof. Artur
Lorens z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
– Operację z użyciem tego urządzenia przeprowadziliśmy u pierwszego w Polsce dziecka dotkniętego niedosłuchem przewodzeniowym wynikającym z przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego z destrukcją błony bębenkowej i łańcucha kosteczek słuchowych. Dziecko przeszło już wiele operacji w kilku ośrodkach. Trudne warunki anatomiczne nie pozwalały wcześniej na zastosowanie innych aktywnych implantów słuchowych, wykorzystujących kostne przewodnictwo dźwięku – stwierdził prof. Piotr H. Skarżyński.
– Różnorodność urządzeń pod względem rozmiaru, budowy, sposobu mocowania jest niezwykle istotna, szczególnie u pacjentów z trudnymi warunkami anatomicznymi lub po wcześniejszych operacjach uszu. Dostęp do tej grupy nowych implantów umożliwia ich stosowanie w coraz większej grupie pacjentów z różnymi wadami słuchu, szczególnie wśród osób, u których do tej pory nie było możliwe zastosowanie urządzeń wszczepialnych. To kolejny krok w leczeniu ubytków słuchu i poprawianiu jakości życia osób z niedosłuchem – dodał prof. Piotr H. Skarżyński.
Przeczytaj także: „Roboty zastąpią lekarzy dentystów?”.