Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Badania mikrobiomu jelit mogą istotnie poprawić diagnostykę chorób

Udostępnij:

Jak poinformowało 10 stycznia biuro prasowe UJ, badania związane z ustanowieniem wytycznych dotyczących wykorzystania danych mikrobiomu w diagnostyce chorób przeprowadził zespół z Sano – Centrum Medycyny Obliczeniowej, Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu w Tartu.

Sposób, w jaki jest analizowany mikrobiom – niewidoczne społeczności bakterii zamieszkujące jelita – ma ogromny wpływ na identyfikację kluczowych mikroorganizmów dla danej choroby – wynika z badań przeprowadzonych przez polsko-estoński zespół, w składzie którego są naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Microbiome”.

Autorzy badania zastosowali algorytmy uczenia maszynowego oraz różne techniki transformacji danych do analizy ponad 8,5 tys. próbek pochodzących z 24 różnych zestawów danych mikrobiomu jelit. Celem ich pracy było poprawienie precyzji w rozróżnianiu profili bakterii jelitowych między stanami zdrowia a chorobami, a także uzyskanie głębszego wglądu w to, jak wybór metod analitycznych wpływa na identyfikację kluczowych bakterii.

Zdaniem autorów badania mikrobioty jelitowej pokazują, że zmiany w jej składzie mogą działać jako naturalne biomarkery; np. określone wzorce w mikrobiomie – zwiększona obfitość niektórych bakterii lub brak innych – mogą wskazywać na wystąpienie poważnych schorzeń, zanim jeszcze pacjent zauważy jakiekolwiek objawy.

– To jak system wczesnego ostrzegania, który może wykryć problemy zdrowotne, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy. Nowotwory jelita grubego i trzustki są godnymi uwagi przykładami, w których mikrobiom może poprawić diagnostykę chorób – zaznaczyli naukowcy.

Metody oparte na diagnostyce mikrobiomu – podkreślili w swojej pracy – są mniej inwazyjne i uciążliwe dla pacjentów, oferując nową jakość w medycynie prewencyjnej. Wskazali także na pilną potrzebę standaryzacji metod analizy mikrobiomu, co w połączeniu z mocą sztucznej inteligencji może zmienić sposób, w jaki mikrobiom jest rozumiany i wykorzystywany w medycynie.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.