Specjalizacje, Kategorie, Działy
123rf

Będą zmiany w rozporządzeniu o czynnikach alarmowych i raportach epidemiologicznych szpitali?

Udostępnij:
1 maja 2023 r. mają wejść w życie zmiany w rozporządzeniu o listach czynników alarmowych i o raportach o sytuacji epidemiologicznej szpitala. Takie propozycje wniosło Ministerstwo Zdrowia. Projekt trafił do konsultacji publicznych.
Wprowadza się zmiany w rozporządzeniu ministra zdrowia z 23 grudnia 2011 r. w sprawie listy czynników alarmowych, rejestrów zakażeń szpitalnych i czynników alarmowych oraz raportów o bieżącej sytuacji epidemiologicznej szpitala (Dz.U. z 2021 r. poz. 240).

Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem, zbieranie danych w zakresie liczby wykonywanych badań mikrobiologicznych z podziałem na badania diagnostyczne i przesiewowe jest traktowane jako dobra praktyka w szpitalach.

Teraz, jak wynika z ministerialnego projektu rozporządzenia, przekazywanie danych o liczbie wykonywanych badań w szpitalach z podziałem na badania przesiewowe i diagnostyczne oraz wzmocnienie nadzoru nad podmiotem leczniczym przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej ma zostać usankcjonowane prawnie.

Co wnosi projekt rozporządzenia?
Kierownik będzie przekazywał raporty z urzędu właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu o bieżącej sytuacji epidemiologicznej szpitala:
– raport wstępny o podejrzeniu lub wystąpieniu ogniska epidemicznego w terminie 24 godzin od powzięcia podejrzenia lub stwierdzenia wystąpienia ogniska epidemicznego,
– raport końcowy z wygaszenia ogniska epidemicznego w terminie do 30 dni od dnia zakończenia wygaszenia ogniska epidemicznego,
– raport okresowy, obejmujący okres nie dłuższy niż rok kalendarzowy, w terminie 30 dni od dnia jego sporządzenia, a jeżeli raport obejmuje okres roku kalendarzowego, nie później niż do 15 lutego następnego roku kalendarzowego,
– raport miesięczny w terminie do dnia 10 następnego miesiąca.

Zmiana ułatwi zwalczanie ewentualnych zakażeń szpitalnych
Zdaniem ministra zdrowia przekazywanie do państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych danych dotyczących liczby wykonywanych badań w szpitalach z podziałem na badania przesiewowe i diagnostyczne ma na celu ocenę wykorzystania przez dany podmiot leczniczy diagnostyki mikrobiologicznej w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się biologicznych czynników chorobotwórczych oraz wzmocnienie nadzoru nad podmiotem leczniczym przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Dzięki temu możliwe będzie przejrzyste przedstawienie tej problematyki w skali kraju, ocena rozkładu terytorialnego i trendów czasowych. Pozwoli to ocenić efekty działań zapobiegawczych i na tej podstawie opracować strategie zwalczania zakażeń związanych z opieką zdrowotną.

Przepis przejściowy ma pozwolić także na wyliczenie wskaźnika badań mikrobiologicznych od początku roku i ocenę dotychczasowej sytuacji epidemiologicznej w podmiocie leczniczym i w poszczególnych jego jednostkach poprzez dokonanie porównań pomiędzy poszczególnymi miesiącami w skali całego roku 2023.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 maja 2023 r.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.