Specjalizacje, Kategorie, Działy

Gen palacza

Udostępnij:
Według badania przeprowadzonego przez RTI International, naukowcom udało się odkryć, że największy związek z nałogiem nikotynowym ma obecność genu DNMT3B, którego jeden z wariantów podwyższa ryzyko uzależnienia od nikotyny powszechnie występujące u ludzi w Europie i Afryce prowadzące do raka płuca.
Według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie papierosy pali około miliard osób i z tego tytułu rocznie umiera przedwcześnie ok. 6 milionów ludzi. WHO twierdzi, że palenie jest główną przyczyną śmierci, której można zapobiec. Co sześć sekund umiera jedna osoba z przyczyn związanych z paleniem.

Nowe badanie opublikowane w Molecular Psychiatry jest największym badaniem związanym z genomem dotyczącym uzależnienia od nikotyny. Naukowcy badali ponad 38 600 byłych i obecnych palaczy ze Stanów Zjednoczonych, Islandii, Finlandii i Holandii. Gen palacza występuje u 44 proc. Europejczyków i 77 proc. Afroamerykanów.

Okazuje się, że skłonność do uzależnienia od palenia papierosów może być cechą dziedziczną. Badacze z Karoliny Północnej potwierdzili, że DNA zawierające specyficzny układ genetycznych cech charakterystycznych dla palaczy mogą mieć wpływ na regulację genów w ludzkim móżdżku prowadzących do uzależnień. Większość prowadzonych do tej pory badań naukowych dotyczących tego tematu pomijała to zjawisko.

- Nowe odkrycie rozszerza spektrum czynników genetycznych wpływających na uzależnienie od nikotyny - mówi dr Dana Hancock, epidemiolog genetyczny w RTI i współautor badania. - Określony przez nas rodzaj DNA jest powszechny i ma istotny wpływ na regulację genów w ludzkim mózgu, zwłaszcza w móżdżku, który od dawna pomijany jest w badaniu nad uzależnieniem.

Odkryty przez naukowców wariant genetyczny powodujący zwiększone ryzyko uzależnienia od nikotyny, powstał w wyniku przeanalizowania niemal 18 milionów wariantów w genomie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.