Kardiolodzy dobrze wiedzą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć…
Autor: Aleksandra Lang
Data: 03.12.2018
Źródło: AL/mat.pras.
XI Kongres “Kardiologia Prewencyjna 2018 - wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”
23 i 24 listopada Kraków gościł najwybitniejszych polskich lekarzy i ekspertów zajmujących się profilaktyką chorób serca i naczyń. Podczas XI edycji jednej z najważniejszych konferencji kardiologicznych w Polsce znakomici goście debatowali m.in. na temat efektów realizacji programu KOS-zawał w poszczególnych regionach Polski, jak również o znaczeniu edukacji w prewencji chorób serca. Konferencję uświetniło wręczenie wyróżnień dla wybitnych polskich kardiologów kobiet dla uczczenia 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Tradycyjnie już Konferencji towarzyszył też Poranny Bieg po Plantach Krakowskich.
Konferencja obfitowała w trudne pytania, spory i polemiki, ale także w sesje typowo dydaktyczne oraz sesje doniesień oryginalnych. W czasie poszczególnych sesji koncentrowano się między innymi na paleniu tytoniu, nadciśnieniu tętniczym, hipercholesterolemii, zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, chorobie niedokrwiennej serca, niewydolności serca, jak i na rehabilitacji oraz chorobach nowotworowych. Omówiono też najnowsze doniesienia z zakresu szeroko rozumianej kardiologii prewencyjnej, w tym prezentacje najnowszych wyników polskich projektów badawczych i innych doniesień z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych. Uczestnicy konferencji byli zgodni co do tego, że choroby układu krążenia są najważniejszym zagrożeniem dla zdrowia polskiego społeczeństwa.
Szacuje się, że chorych na niewydolność serca w Polsce jest już blisko 800 tysięcy, a z powodu niewydolności serca umiera co roku ponad 5,5 tysiąca Polaków w wieku produkcyjnym (<65 rż) - przypominał prof. Adam Witkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Szczególnie wyraźnie zebrani na kongresie kardiolodzy potępiali palenie tytoniu, podkreślając, że właściwie w Polsce nie funkcjonuje zinstytucjonalizowany system skutecznego leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu. W całym kraju tylko dziewięć poradni specjalistycznych zajmuje się tym właśnie tym problemem. Wagę problemu uzależnienia od nikotyny i konieczności walki z nim w kontekście prewencji chorób układu krążenia podkreślił prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Powinniśmy pamiętać o tym, że naszymi codziennymi decyzjami wpływamy na stan naszego zdrowia i naszego serca. Zdrowy styl życia to nie tylko właściwe wybory żywieniowe, ale także regularna aktywność fizyczna oraz unikanie inhalacji dymu tytoniowego - przedstawiał główne przesłanie konferencji prof. Piotr Jankowski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu “Kardiologia Prewencyjna 2018”, sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Gościem specjalnym tegorocznej konferencji “Kardiologia Prewencyjna” był profesor Paul Dendale, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologii Prewencyjnej, który w swoim wystąpieniu podczas sesji inaugurującej konferencję szczególnie podkreślił rolą aktywności fizycznej w profilaktyce chorób serca i naczyń, zwracając uwagę, że już niewielka, ale regularna aktywność fizyczna, znacząco zmniejsza ryzyko ich wystąpienia.
Podsumowanie realizacji Programu KOS-zawał w regionach
Dużym zainteresowaniem uczestników Kongresu cieszyła się sesja poświęcona podsumowaniu realizacji programu KOS-zawał w poszczególnych regionach Polski. Sesji przewodniczyli: prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii SUM Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, dr hab. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, Główny Inspektor Sanitarny oraz prof. Adam Witkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Program KOS-zawał to przede wszystkim poprawa jakości opieki medycznej, zwiększenie satysfakcji pacjentów, zmniejszenie ryzyka występowania kolejnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, przyspieszenie i ułatwienie osiągania pełnej rewaskularyzacji, zwiększenie dostępności i przyspieszenie udziału w rehabilitacji, szczególnie w oddziałach dziennych oraz zwiększenie dostępności do kardiologa - mówił prof. Jankowski.
Uczestnicy sesji byli zgodni co do tego, że program to duża szansa na poprawę jakości i dostępności do leczenia kardiologicznego w Polsce, szansa na skrócenie kolejek do specjalistów oraz oszczędności finansowe w perspektywie średnioterminowej. wyniki analiz prowadzonych między innymi w Zabrzu i Zamościu wskazują, że udział w programie KOS-Zawał związany jest z kilkukrotnie mniejszym ryzykiem zgonu po zawale serca. Poseł Lidia Gądek zaznaczyła także, że program powinien już na stałe być dostępny dla wszystkich polskich pacjentów.
Program KOS-zawał składa się z 4 modułów: rehabilitacji i edukacji, pełnej rewaskularyzacji, elektroterapii oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wyniki programu po roku od jego rozpoczęcia obserwowane przez nas w czterech ośrodkach American Heart of Poland, które funkcjonują w ramach sieci szpitali, są bardzo obiecujące. Tylko do chwili obecnej, aż 70 proc. pacjentów ukończyło zaleconą im rehabilitację. Poza programem odsetek ten wynosił dotychczas jedynie ok. 20 proc. Co najważniejsze, całkowita roczna śmiertelność u chorych z zawałem włączonych do programu KOS wynosiła tylko 1.6 proc., co jest wynikiem niespotykanym do tej pory - tłumaczył dr hab. Piotr Buszman, dyrektor medyczny ds. Rozwoju American Heart of Poland.
Edukacja jako najlepsza forma prewencji
Burzliwą dyskusję wywołała prowadzona przez prof. Jankowskiego wspólnie z dr hab. Agnieszką Młynarską i dr. hab. Miłoszem Jaguszewskim sesja poświęcona zagadnieniu edukacji pacjentów w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia. W dyskusji udział wzięły: Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów, Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci, Beata Cholewka, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych reprezentująca Ministerstwo Zdrowia, poseł Lidia Gądek, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. POZ i Profilaktyki, Izabella Uchmanowicz z Zakładu Pielęgniarstwa Internistycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów „EcoSerce”.
Powinniśmy zacząć od edukacji najmłodszych, im najłatwiej przekazywać i utrwalić zdrowe nawyki, a to na pewno zaprocentuje na przyszłość - przekonywała poseł Gądek. Edukacja zdrowotna powinna być prowadzona nie tylko na poziomie szkół, ale także na poziomie samorządów. Bardzo ważne jest także tworzenie kompleksowych zespołów profilaktyczno-edukacyjnych, w których poza lekarzem znajdą się także dietetycy czy rehabilitanci oraz koordynacja działań lekarza rodzinnego z lekarzami specjalistami - podkreśliła posłanka.
Bardzo ważny głos w dyskusji padł ze strony reprezentantek organizacji pacjenckich. Prezes Beata Ambroziewicz podkreśliła ich niesłabnącą rolę w edukacji pacjentów, którą prowadzą już od przeszło 50 lat. Prezes Agnieszka Wołczenko zaś dodała, że coraz większą rolę w edukacji zdrowotnej odgrywają media społecznościowe, co należy odpowiednio wykorzystać.
Nagroda im. prof. Stefana Rywika dla Justyny Kowalczyk
Podczas Ceremonii Otwarcia Kongresu Sekcja Prewencji i Epidemiologii im. prof. Stefana Rywika Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego uhonorowała dr Justynę Kowalczyk, mistrzynię i multimedalistkę olimpijską i mistrzostw świata w biegach narciarskich, nagrodą za serce dla promocji aktywności fizycznej.
Wybitne polskie kardiolożki wyróżnione
Nagrodę w kategorii „Wybitna kardiolog klinicystka - za zrozumienie roli profilaktyki we współczesnym świecie” otrzymała prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska z Instytutu Kardiologii w Warszawie, była prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wyróżnienie dla „Wybitnej kardiolog naukowiec - za osiągnięcia naukowe w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia” przyznano prof. dr hab. n. med. Kalinie Kaweckiej-Jaszcz z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, byłej prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Tytułem „Wybitnej kardiolog w Europie” została uhonorowana prof. dr hab. n. med. Anna Jegier z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wiceprezes Europejskiej Federacji Towarzystw Medycyny Sportowej. Za „Wybitną działalność w zdrowiu publicznym” wyróżniono prof. nadzw. dr hab. n. med. Magdalenę Kwaśniewską z Zakładu Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a w kategorii „Talent w kardiologii prewencyjnej” uhonorowana została dr n. med. Katarzyna Mitręga z Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
“Dogoń Kardiologa!”, czyli V Poranny Bieg po Plantach Krakowskich
Tradycyjnie już Konferencji towarzyszył Poranny Bieg po Plantach Krakowskich, w którym ramię w ramię, obok kardiologów uczestniczących w konferencji, pobiegli pacjenci, sportowcy, seniorzy, dziennikarze i mieszkańcy Krakowa. Uczestnicy Biegu już po raz piąty zmierzyli się z dystansem czterech kilometrów, rozpoczynając Bieg u bram krakowskiego Starego Miasta przy ul. Siennej. Celem biegu była promocja regularnej aktywności fizycznej, która zdaniem lekarzy, poprawia rokowania pacjentów kardiologicznych.
Tegoroczny Bieg po Plantach Krakowskich zgromadził dwukrotnie większa liczbę uczestników niż w roku ubiegłym. Nasz bieg ma bardzo charakterystyczne cechy - nie biegniemy na wyścigi, nie mierzymy czasu - natomiast podkreślamy, że liczy się sam udział w biegu i radość z aktywności fizycznej oraz uśmiech - mówił prof. Jankowski.
Konferencja obfitowała w trudne pytania, spory i polemiki, ale także w sesje typowo dydaktyczne oraz sesje doniesień oryginalnych. W czasie poszczególnych sesji koncentrowano się między innymi na paleniu tytoniu, nadciśnieniu tętniczym, hipercholesterolemii, zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, chorobie niedokrwiennej serca, niewydolności serca, jak i na rehabilitacji oraz chorobach nowotworowych. Omówiono też najnowsze doniesienia z zakresu szeroko rozumianej kardiologii prewencyjnej, w tym prezentacje najnowszych wyników polskich projektów badawczych i innych doniesień z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych. Uczestnicy konferencji byli zgodni co do tego, że choroby układu krążenia są najważniejszym zagrożeniem dla zdrowia polskiego społeczeństwa.
Szacuje się, że chorych na niewydolność serca w Polsce jest już blisko 800 tysięcy, a z powodu niewydolności serca umiera co roku ponad 5,5 tysiąca Polaków w wieku produkcyjnym (<65 rż) - przypominał prof. Adam Witkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Szczególnie wyraźnie zebrani na kongresie kardiolodzy potępiali palenie tytoniu, podkreślając, że właściwie w Polsce nie funkcjonuje zinstytucjonalizowany system skutecznego leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu. W całym kraju tylko dziewięć poradni specjalistycznych zajmuje się tym właśnie tym problemem. Wagę problemu uzależnienia od nikotyny i konieczności walki z nim w kontekście prewencji chorób układu krążenia podkreślił prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Powinniśmy pamiętać o tym, że naszymi codziennymi decyzjami wpływamy na stan naszego zdrowia i naszego serca. Zdrowy styl życia to nie tylko właściwe wybory żywieniowe, ale także regularna aktywność fizyczna oraz unikanie inhalacji dymu tytoniowego - przedstawiał główne przesłanie konferencji prof. Piotr Jankowski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu “Kardiologia Prewencyjna 2018”, sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Gościem specjalnym tegorocznej konferencji “Kardiologia Prewencyjna” był profesor Paul Dendale, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologii Prewencyjnej, który w swoim wystąpieniu podczas sesji inaugurującej konferencję szczególnie podkreślił rolą aktywności fizycznej w profilaktyce chorób serca i naczyń, zwracając uwagę, że już niewielka, ale regularna aktywność fizyczna, znacząco zmniejsza ryzyko ich wystąpienia.
Podsumowanie realizacji Programu KOS-zawał w regionach
Dużym zainteresowaniem uczestników Kongresu cieszyła się sesja poświęcona podsumowaniu realizacji programu KOS-zawał w poszczególnych regionach Polski. Sesji przewodniczyli: prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii SUM Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, dr hab. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, Główny Inspektor Sanitarny oraz prof. Adam Witkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Program KOS-zawał to przede wszystkim poprawa jakości opieki medycznej, zwiększenie satysfakcji pacjentów, zmniejszenie ryzyka występowania kolejnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, przyspieszenie i ułatwienie osiągania pełnej rewaskularyzacji, zwiększenie dostępności i przyspieszenie udziału w rehabilitacji, szczególnie w oddziałach dziennych oraz zwiększenie dostępności do kardiologa - mówił prof. Jankowski.
Uczestnicy sesji byli zgodni co do tego, że program to duża szansa na poprawę jakości i dostępności do leczenia kardiologicznego w Polsce, szansa na skrócenie kolejek do specjalistów oraz oszczędności finansowe w perspektywie średnioterminowej. wyniki analiz prowadzonych między innymi w Zabrzu i Zamościu wskazują, że udział w programie KOS-Zawał związany jest z kilkukrotnie mniejszym ryzykiem zgonu po zawale serca. Poseł Lidia Gądek zaznaczyła także, że program powinien już na stałe być dostępny dla wszystkich polskich pacjentów.
Program KOS-zawał składa się z 4 modułów: rehabilitacji i edukacji, pełnej rewaskularyzacji, elektroterapii oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wyniki programu po roku od jego rozpoczęcia obserwowane przez nas w czterech ośrodkach American Heart of Poland, które funkcjonują w ramach sieci szpitali, są bardzo obiecujące. Tylko do chwili obecnej, aż 70 proc. pacjentów ukończyło zaleconą im rehabilitację. Poza programem odsetek ten wynosił dotychczas jedynie ok. 20 proc. Co najważniejsze, całkowita roczna śmiertelność u chorych z zawałem włączonych do programu KOS wynosiła tylko 1.6 proc., co jest wynikiem niespotykanym do tej pory - tłumaczył dr hab. Piotr Buszman, dyrektor medyczny ds. Rozwoju American Heart of Poland.
Edukacja jako najlepsza forma prewencji
Burzliwą dyskusję wywołała prowadzona przez prof. Jankowskiego wspólnie z dr hab. Agnieszką Młynarską i dr. hab. Miłoszem Jaguszewskim sesja poświęcona zagadnieniu edukacji pacjentów w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia. W dyskusji udział wzięły: Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów, Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci, Beata Cholewka, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych reprezentująca Ministerstwo Zdrowia, poseł Lidia Gądek, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. POZ i Profilaktyki, Izabella Uchmanowicz z Zakładu Pielęgniarstwa Internistycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów „EcoSerce”.
Powinniśmy zacząć od edukacji najmłodszych, im najłatwiej przekazywać i utrwalić zdrowe nawyki, a to na pewno zaprocentuje na przyszłość - przekonywała poseł Gądek. Edukacja zdrowotna powinna być prowadzona nie tylko na poziomie szkół, ale także na poziomie samorządów. Bardzo ważne jest także tworzenie kompleksowych zespołów profilaktyczno-edukacyjnych, w których poza lekarzem znajdą się także dietetycy czy rehabilitanci oraz koordynacja działań lekarza rodzinnego z lekarzami specjalistami - podkreśliła posłanka.
Bardzo ważny głos w dyskusji padł ze strony reprezentantek organizacji pacjenckich. Prezes Beata Ambroziewicz podkreśliła ich niesłabnącą rolę w edukacji pacjentów, którą prowadzą już od przeszło 50 lat. Prezes Agnieszka Wołczenko zaś dodała, że coraz większą rolę w edukacji zdrowotnej odgrywają media społecznościowe, co należy odpowiednio wykorzystać.
Nagroda im. prof. Stefana Rywika dla Justyny Kowalczyk
Podczas Ceremonii Otwarcia Kongresu Sekcja Prewencji i Epidemiologii im. prof. Stefana Rywika Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego uhonorowała dr Justynę Kowalczyk, mistrzynię i multimedalistkę olimpijską i mistrzostw świata w biegach narciarskich, nagrodą za serce dla promocji aktywności fizycznej.
Wybitne polskie kardiolożki wyróżnione
Nagrodę w kategorii „Wybitna kardiolog klinicystka - za zrozumienie roli profilaktyki we współczesnym świecie” otrzymała prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska z Instytutu Kardiologii w Warszawie, była prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wyróżnienie dla „Wybitnej kardiolog naukowiec - za osiągnięcia naukowe w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia” przyznano prof. dr hab. n. med. Kalinie Kaweckiej-Jaszcz z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, byłej prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Tytułem „Wybitnej kardiolog w Europie” została uhonorowana prof. dr hab. n. med. Anna Jegier z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wiceprezes Europejskiej Federacji Towarzystw Medycyny Sportowej. Za „Wybitną działalność w zdrowiu publicznym” wyróżniono prof. nadzw. dr hab. n. med. Magdalenę Kwaśniewską z Zakładu Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a w kategorii „Talent w kardiologii prewencyjnej” uhonorowana została dr n. med. Katarzyna Mitręga z Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
“Dogoń Kardiologa!”, czyli V Poranny Bieg po Plantach Krakowskich
Tradycyjnie już Konferencji towarzyszył Poranny Bieg po Plantach Krakowskich, w którym ramię w ramię, obok kardiologów uczestniczących w konferencji, pobiegli pacjenci, sportowcy, seniorzy, dziennikarze i mieszkańcy Krakowa. Uczestnicy Biegu już po raz piąty zmierzyli się z dystansem czterech kilometrów, rozpoczynając Bieg u bram krakowskiego Starego Miasta przy ul. Siennej. Celem biegu była promocja regularnej aktywności fizycznej, która zdaniem lekarzy, poprawia rokowania pacjentów kardiologicznych.
Tegoroczny Bieg po Plantach Krakowskich zgromadził dwukrotnie większa liczbę uczestników niż w roku ubiegłym. Nasz bieg ma bardzo charakterystyczne cechy - nie biegniemy na wyścigi, nie mierzymy czasu - natomiast podkreślamy, że liczy się sam udział w biegu i radość z aktywności fizycznej oraz uśmiech - mówił prof. Jankowski.