Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego - silna reprezentacja polskiej kardiologii i kardiochirurgii

Udostępnij:
Tegoroczny Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego skupił prawie 30 tysięcy uczestników.
Z Ośrodka naukowego w Zabrzu (Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii ŚUM) przyjęto 32 prace naukowe, jedną z nich z nich – wyróżniono. Pani dr Anna Frycz-Kurek otrzymała II nagrodę dla najciekawszych badaczy.
Na Kongresie widać było rosnącą siłę polskiej kardiologii, kardiochirurgii - co jest świadectwem nowoczesności tych specjalności w Polsce. Liczna, bo aż 35 osobowa grupa, złożona z młodych lekarzy i studentów medycyny, głównie ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, ale także z Warszawy, Poznania, Katowic przybyła na Kongres ESC pięknym, starym żaglowcem „Zawisza Czarny”, łącząc piękno żeglarstwa, chęć młodzieńczej przygody, marzenie z pasją zawodową, pragnieniem naukowego i klinicznego rozwoju.
Zapiski z podróży, zdjęcia zamieszczone są na stronie internetowej Śląskiego Centrum.
Załoga „Zawiszy” jest w drodze do Polski. Jeszcze dziś żaglowiec dotrze do portu na Helu.
Na tegorocznym Kongresie ESC przedstawione zostały nowe zasady postępowania diagnostycznego i leczniczego w zakresie choroby niedokrwiennej serca, migotania przedsionków, wrodzonych wad u dorosłych. Zaprezentowano nowy i zasadniczo różny od dotychczasowego zbiór zasad leczenia choroby wieńcowej. Wprowadzono pojęcie HEART TEAM, czyli zespołu ekspertów od chorób serca, który - działając w oparciu o duże doświadczenie - w spokoju rozwadze podejmuje wspólnie decyzje dotyczące wyboru dalszego leczenia. Decydentem w tej grupie jest kardiochirurg, ale także kardiolog nieinwazyjny i anestezjolog.

W załączeniu opinie liderów Śląskiego Centrum Chorób Serca na temat ważnych doniesień z Kongresu ESC.
Kongres ESC - w ocenie Śląskiego Centrum Chorób Serca.doc
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.