Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nowy lek skutecznie obniża poziom lipoproteiny(a)

Udostępnij:

Wyniki badania fazy 2 KRAKEN udowadniają, że muwalaplin, nowy lek doustny, bezpiecznie i skutecznie obniża wysoki poziom lipoproteiny(a). Jego przyjmowanie może zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu, zwężenia zastawki aortalnej i choroby tętnic obwodowych u osób z grup ryzyka.

Wyniki badania zostały przedstawione podczas sesji naukowych American Heart Association (AHA) Scientific Sessions 2024 w Chicago i jednocześnie opublikowane online w „JAMA”. 

20 proc. populacji cierpi na genetycznie zwiększone stężenie Lp(a)

Stężenie lipoproteiny(a) jest uwarunkowane genetycznie i utrzymuje się na stałym poziomie przez całe życie. Poziomy 125 nmol/l lub wyższe sprzyjają krzepnięciu i stanom zapalnym, znacznie zwiększając ryzyko zawału serca, udaru mózgu, zwężenia zastawki aortalnej i choroby tętnic obwodowych. Dotyczy to około 20 proc. populacji, w szczególności osób pochodzenia czarnoskórego, afrykańskiego i południowoazjatyckiego.

Jak przypommniał autor badania dr Stephen Nicholls, dyrektor Victorian Heart Institute na Uniwersytecie Monash w Melbourne w Australii, obecnie nie ma zatwierdzonych terapii, które obniżają poziom Lp(a). Kilka terapii iniekcyjnych jest obecnie w fazie badań klinicznych, ale muwalaplin jest jedyną opcją doustną. Nowy lek obniża poziom Lp(a) poprzez przerwanie wiązania między dwiema częściami cząstki Lp(a).

Muwalaplin powoduje 70–85-proc. obniżenie Lp(a)

W badaniu KRAKEN 233 osoby dorosłe z całego świata z bardzo wysokim poziomem Lp(a) (>175 nmol/l) zostały losowo przydzielone do jednej z trzech dziennych dawek muwalaplin – 10, 60 lub 240 mg – lub do placebo przez 12 tygodni.

Naukowcy zmierzyli poziom Lp(a) za pomocą standardowego badania krwi oraz nowatorskiego testu zaprojektowanego specjalnie do pomiaru poziomu nienaruszonych cząstek Lp(a) we krwi. Oprócz Lp(a) standardowy test wykrywa jeden z jego składników, cząsteczki apolipoproteiny A, które są związane z lekiem, co może prowadzić do niedoszacowania redukcji Lp(a).

Poziomy Lp(a) były do 70,0 proc. niższe w grupie muwalaplin niż w grupie placebo w przypadku pomiaru za pomocą tradycyjnego badania krwi i nawet o 85,5 proc. niższe w przypadku pomiaru za pomocą nowego testu. Około 82 proc. uczestników osiągnęło poziom Lp(a) niższy niż 125 nmol/l podczas pomiaru za pomocą tradycyjnego badania krwi, a 97 proc. osiągnęło ten poziom po zastosowaniu nowego testu. Pacjenci, którzy otrzymywali muwalaplin w dawce 60 lub 240 mg, mieli podobne zmniejszenie stężenia Lp(a), które było większe niż zmniejszenie obserwowane w grupie otrzymującej 10 mg. Lek był bezpieczny i ogólnie dobrze tolerowany.

Wysoki poziom Lp(a) wiąże się ze znacznym ryzykiem sercowo-naczyniowym

– Na poziom Lp(a) nie mają wpływu zmiany w stylu życia lub diecie ani tradycyjne metody leczenia obniżające poziom lipidów, takie jak statyny – powiedziała dr Erin Michos, kardiolog z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore. – A wysoki poziom Lp(a) wiąże się ze znacznym ryzykiem sercowo-naczyniowym, nawet jeśli inne ryzyka są zmniejszone. Tak więc muwalaplin jest bardzo obiecującym podejściem do leczenia wcześniej nieuleczalnego zaburzenia – wyjaśniła.

Potrzebne są większe i dłuższe badania, z bardziej zróżnicowanymi populacjami pacjentów, aby potwierdzić wyniki i ustalić, czy zmniejszenie Lp(a) poprawia również wyniki sercowo-naczyniowe. – Podczas gdy muwalaplin wydaje się skutecznym podejściem do obniżania poziomu Lp(a), nadal musimy zbadać, czy spowoduje to mniej zawałów serca i udarów mózgu – dodał dr Nicholls.

Przeczytaj także: „Zwykły test krwi wykrywa ryzyko zawału i udaru z 30-letnim wyprzedzeniem”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.